Ciemiernik cuchnący

Helleborus foetidus

 

 

Opis

Rodzina: Ranunculaceae – jaskrowate.

Nazwa pochodzi wg jednych źródeł od nieprzyjemnego zapachu liści wg. innych od niemiłego zapachu korzeni. Przyznam, korzeni nie wąchałam, ale co do liści to mnie one nie cuchną.

Roślina ma liście zimozielone, dłoniasto złożone liście, które mogą składać się nawet z 12 wąskich listków, każdy długości do 20 cm. Pędy kwiatostanowe (o wyraźnie jaśniejszej barwie) pojawiają się już w końcu października.

Tworzy oryginalne dzwonkowate kwiaty o średnicy do 2 cm, zebrane w bogato rozgałęzione kwiatostany.

Występowanie

Ten ciemiernik w naturze występuje w zachodniej i południowej części Europy.

Wysokość

Do 75  – 80 cm.

Termin kwitnienia

Bardzo wcześnie pojawiają się pędy kwiatostanowe bo już późną jesienią. Niemniej samo kwitnienie zaczyna się zwykle od końca lutego i trwa do późnej wiosny.

Kolor kwiatu

Jasno zielonkawy z purpurowym obrzeżeniem.

Stanowisko

Pod uprawę ciemierników powinniśmy wybierać miejsce ciepłe, zaciszne, lekko ocienione lub w tzw. jasnym cieniu.

Wymagania

Gleba powinna być żyzna, gliniasta, stale umiarkowanie wilgotna, zdrenowana, o sporej zawartości wapnia.

Z doświadczenia wiem, że na glebach przepuszczalnych, ale o sporej zawartości próchnicy rosną tak samo dobrze. By utrzymać jak największą ilość próchnicy w glebie zawsze jesienią dostają warstwę rozłożonego kompostu. Mimo, że ograniczam się do takiego tylko zasilania bardzo ładnie rosną.

Inną sprawą jest to że po przekwitnieniu czyli już na początku lata wycinam część kwiatostanów. Zostawiam tylko ten który ma najwięcej zawiązanych i największe nasienniki. Tym sposobem nie eksploatuję rośliny. Kiedy znudzi mi się patrzeć na urokliwe bądź co bądź nasienniki zostawiam tylko tyle by zebrać trochę nasion. W międzyczasie roślina wytwarza kilka bocznych odrostów. Stary pęd po wydaniu nasion obumiera. Jeśli jakiegoś roku nie mam w planie zbioru nasion na początku lata wycinam wszystkie pędy kwiatowe. Te jasnozielone listki na zdjęciu to już nowe odrosty.

Inna tajemnica ogromnej liczby kwiatostanów to ciepłe, wilgotne lato. Sprzyja ono tworzeniu przez rośliny pąków kwiatowych, natomiast letnia susza wpływa niekorzystnie na kwitnienie ciemierników. Dlatego podczas letnich upałów powinniśmy ciemiernika systematycznie podlewać i dbać by gleba jak najdłużej zatrzymała wilgoć.

Mrozoodporność

Całkowita.

Rozmnażanie

Jest jedynym wśród ciemierników, który rozmnażany jest prawie wyłącznie przez nasiona.

Nasiona wysiewamy bezpośrednio po dojrzeniu jako że bardzo szybko tracą zdolność kiełkowania. Najlepiej wysiać je do doniczek które później dołujemy w gruncie w ocienionym miejscu. Dbamy by ziemia w doniczce była zawsze wilgotna. Wschody nastąpią dopiero po przemrożeniu nasion czyli wiosną następnego roku. Jeśli mamy taką możliwość można roślinie pozwolić na samosiew i potem podrośnięte siewki przenosić na nowe miejsce.

Istnieje możliwość rozmnażania przez sadzonki odziomkowe (młode pędy długości około 10 cm, z fragmentem korzenia) sporządzane wczesną wiosną i ukorzeniane w doniczkach. Niemniej jest to sposób znacznie trudniejszy i raczej dla tych co wiedzą jak to zrobić by nie zniszczyć całej rośliny.

Choroby

W naszych warunkach jest rośliną niezwykle odporną na wszelkie choroby.

Uwagi

Odmiana „Gold Bullion” ma żółte kwiaty i złociste ulistnienie. Natomiast odmiana ‚Sopron’ daje jeszcze większy kontrast między liśćmi a kwiatami.

 

Sproszkowane korzenie ciemiernika cuchnącego były niegdyś używane do wyrobu tabaki, być może stad pochodzi jego nazwa.

Jego kwiaty znajdują zastosowanie w bukieciarstwie

Dla osób o podwyższonej wrażliwości ważną sprawą jest świadomość, że jest to roślina trująca i lepiej wszelkie prace wykonywać w rękawiczkach. Natomiast posiadając dzieci należy raczej z uprawy tej rośliny zrezygnować.

Reklamy

Komentarzy 10 to “Ciemiernik cuchnący”

 1. elanutka Says:

  Pani Zoju !
  Jak zwykle w Pani notatce znalazłam coś bardzo dla mnie ważnego ! Mianowicie, iż nigdy nie należy tracić nadziei. Jesienią tego roku przycięłam jedyny , ale bardzo obfity pęd kwiatostanowy i od paru miesięcy martwię się , ze popełniłam błąd życia. Tymczasem, wnioskując z Pani informacji, jest szansa, ze ciemiernik „odbije”. Być może nie tej zimy, bo na razie nic się nie dzieje- pozostała reszta łodygi z liśćmi- ale może w przyszłym roku roślinka odżyje.Oby !
  Pozdrawiam serdecznie- Ela

  • zojalitwin Says:

   Proszę się dokładnie przyglądnąć czy jest to tylko stara łodyga czy też tuż obok jest zupełnie nowa młoda roślinka. Ja obcinam pędy kwiatowe późną wiosną bo nie chcę by roślina produkowała nasiona i kwitnie zawsze. A dokładnie kiedy obfotografuję te dla mnie ładne nasienniki. Mam za to obok starej łodygi kilka nowych roślinek, które po roku kwitną. U Pani nasiona chyba się wysypały i wiosną mogą skiełkować zatem proszę być dobrej myśli.

   • elanutka Says:

    Bardzo dziękuje za szybką wiadomość, sama zwlekałam z odpowiedzią, ponieważ wczoraj było już ciemno. Za to dzisiaj, z samego rana, poszłam do ogródka. Niestety, nowych roślinek nie widać. Czy jest szansa, ze roślinka odbije z korzenia ? Aktualnie wygląda tak: http://img857.imageshack.us/img857/2892/pic0077y.jpg
    Drugi cuchnący, który nie kwitł w zeszłym roku ma się dobrze..Serdecznie pozdrawiam- Ela

   • zojalitwin Says:

    List doszedł razem ze zdjęciem. Muszę zmartwić, ale z tymi to już po sprawie. Roślina była ścięta zbyt nisko lub jeśli ścięty był tylko sam kwiatostan to roślina już była słaba. Normalnie liście w tym czasie powinny być zielone. Osłabienie rośliny mogło być wynikiem, że wyprodukowała nasiona. Jeśli nasiona się osypały to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że wiosną będą siewki. Proszę w tym miejscu dość długo nie plewić by ewentualne podrośnięte siewki dały się odróżnić od chwastów. Ścinać kwiatostan należy dość wcześnie wówczas roślina zamiast nasion wyprodukuje jeszcze w lecie odrosty korzeniowe. Z tym ścinaniem kwiatostanu jest tak, że trzeba to zrobić jak tylko na około połowie kwiatów pojawią się nasienniki. Problem w tym, że jest on wówczas jeszcze bardzo atrakcyjny. Inne podejście to zostawić kwiatostan aż do dojrzenia nasion i zebrać nasiona wiedząc, że roślina zamrze po ich wyprodukowaniu.

 2. elanutka Says:

  Bardzo dziękuję za poradę. Przy drugim egzemplarzu, który szykuje się do kwitnienia będę już uważała. Czy teraz wiosną powinnam usunąć te szpecące resztki łodyg , czy lepiej nie wzruszać w tym roku podłoża i czekać na wzejście siewek ?

  • zojalitwin Says:

   Myślę, że należałoby zostawić, bo łatwiej będzie przy szukaniu ewentualnych siewek a wykopać wiosną podczas prac porządkowych.
   Za zdjęcia dziękuję serdecznie bo moje gdzieś się zapodziały podczas awarii komputera.

 3. zielonomaniak Says:

  Witam. Dziś zauważyłam że listki na moim ciemierniku robią się brązowe. Wypuszcza u gry młode ale pozostałe brązowieją??? co jest? jak mogę pomóc??? pozdrawiam…

  • zojalitwin Says:

   Stare(ubiegłoroczne) liście należy wyciąć, jeśli tylko te brązowieją to wszystko w porządku. Gdyby brązowiały tegoroczne to trzeba szybko opryskać środkiem grzybobójczym.

 4. dino Says:

  Mam ciemiernik o pełnych różowo-zielonych kwiatach.Kwitł na wiosnę ale zaskoczona byłam gdy wczoraj zobaczyłam nowe kwiaty.Są ładne ,duże tylko nisko wśród liści. Posadziłam go jesienią zeszłego roku ,miał dwa liście,a od tamtej pory ładnie się rozrósł.Czy mogą ciemierniki kwitnąć dwa razy i czy nie będzie to dla nich niekorzystne?

  • zojalitwin Says:

   U ciemiernika cuchnącego coś takiego jest spotykane jeśli jest długi okres ciepła. Ponieważ to dość odporna roślinka to dla niego ciepło zaczyna się dość wcześnie. W tym roku zima była w miarę ciepła więc zawiązał pąki jeszcze jako sadzonka dlatego ładnie kwitł. Upłynęło wiele czasu więc zakwitł ponownie. Ścięłabym te kwiaty by nie dopuścić do wiązania nasion. Proces ten bardzo osłabia roślinę i może mieć kłopoty z przezimowaniem.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: