Konwalnik

©

Ophiopogon planiscapus

 

 

Opis

Rodzina:Ruscaceae – myszopłochowate

Mimo, że roślina przypomina kępkę trawy to trawą nie jest. Jest wieloletnią byliną o krótkim dość grubym kłączu, z którego wyrastają wąskie dość długie liście tworzące wspomnianą kępkę. Roślina kwitnie drobnymi, dzwonkowatymi kwiatami zebranymi w grona. Często te groniaste kwiatostany mają dość krótką łodygę i nie wyrastają ponad liście. Ozdobą są także małe jagodopodobne owoce o niebieskoczarnej barwie. Roślina jest jednak uprawiana dla liści dlatego w uprawie znajdują się odmiany:

‚Nigrescens’ – jej liście z początku ciemnozielone szybko zmieniają się w prawie czarne o takim ciemnoczerwonym odcieniu.

‚Little Tabby’ – to stosunkowo nowa odmian o pstrych liściach.

Występowanie

Naturalne stanowiska znajdują się w Azji Południowo-Wschodniej.

Wysokość

W granicach 20 – 25 cm.

Termin kwitnienia

Najczęściej jest to połowa lipca – sierpień.

Kolor kwiatu

Białe z fioletowym podbarwieniem.

Stanowisko

Najlepsze byłoby stanowisko gdzie pełne słońce byłoby od rana do godzin południowych. Jeśli zapewnimy mu ziemię dostatecznie wilgotną będzie dobrze rósł w pełnym słońcu.

Wymagania

Roślina lubi gleby dostatecznie wilgotne, nie toleruje jednak zamakania. Na glebach torfowych wypadnie już pierwszej zimy. Dlatego przy bardziej gliniastych ziemiach i na ziemiach torfowych pod roślinę koniecznie dajemy dobry drenaż. Poza tym praktycznie nie stawia większych wymagań. Zwyczajne standardowe warunki ogrodowe.

Mrozoodporność

Posadzony na stanowisku osłoniętym od chłodnych wiatrów przetrwa zimę bez okrycia na zachodnich terenach kraju. Posadzony w mniej sprzyjających warunkach i we wschodnich rejonach będzie wymagał solidnego okrycia. Dotyczy to szczególnie odmiany ‚Nigrescens’.

Rozmnażanie

Jeśli potrzebujemy większej ilości sadzonek rozmnażamy przez wysiew nasion. W innym wypadku wystarczy podział kępki. Odmianę ‚Nigrescens’ rozmnażamy wyłącznie przez podział. Można oczywiście wysiać nasiona bo jakaś ich część ma szansę powtórzyć cechy rodzicielskie. Potem dokonamy ewentualnej selekcji.

Choroby i szkodniki

Brak poważnych zagrożeń.

Uwagi

Roślinę z powodzeniem można uprawiać w donicy wykorzystując ją jako element wypełniający i przeciwwaga kształtu i koloru liści w stosunku do innych roślin. Zimujemy ją wówczas w widnym pomieszczeniu w temperaturze około 5 – 10 0C.

Innym nieco wyższym gatunkiem jest OPHIOPOGON JAPONICUS . Jego liście mogą mieć nawet 40 cm długości. Łatwiej się też rozrasta stając się dobrą rośliną okrywową. Gatunek ten ma kilka odmian w tym najpopularniejszą odmianę ‚Nana’ która ma liście nie dłuższe jak 10 cm i starsze rośliny tworzą prawie okrągłe kopce. Oprócz tego pojawiła się japońskiej selekcji odmiana ‘Shiroshima Ryu’ mająca typowe liście dla odmian variegata.

Może nieco wyjaśnienia. Gatunek ten próbuje się uprawiać w akwariach. Trzeba powiedzieć, że nie jest to gatunek rośliny akwariowej, jest to gatunek wymagający więcej wody w podłożu stąd może to przypuszczenie w konsekwencji którego, wielu posiadaczy akwariów na własnej skórze musiało się przekonać, że to nie to.

Reklamy

Komentarze 2 to “Konwalnik”

  1. Anonim Says:

    Mam pytanie odnośnie rozmnażania konwalnika przez wysiew nasion. Konkretnie chodzi o Ophiopogon Chingi ‚Crispa’. Udało mi się dostać tylko jedno błękitne nasionko. Kiedy mam go wysiać, czy trzeba je poddać stratyfikacji?

    • zojalitwin Says:

      W zasadzie nie ma już innego wyjścia jak siać w połowie stycznia i pojemniczek zabezpieczony folią wstawić do chłodziarki na środkową półkę.Po 6 tygodniach wyjąć i czekać na wschody. Ponieważ wysiewów dokonujemy najlepiej jesienią i dobre wschody dają tylko nasiona świeże więc ma Pani pewien zgryz. Nie wiem jak bardzo jest pani zdeterminowana by uzyskać roślinkę. Mogę podpowiedzieć by przeczytała Pani artykuł o kwasie giberelinowym pod linkiem https://zojalitwin.wordpress.com/slowniczek-ogrodnika/.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: