Ślazownik malwowaty

©

Sidalcea malviflora

 

Opis

Rodzina: Malvaceae – ślazowate.

Bylina z mocnym systemem korzeniowym, który pozwala jej się rozprzestrzeniać także wegetatywnie. Ma dwa rodzaje

liści te w kępie odziomkowe są okrągławe lekko klapowane

natomiast liście pędowe potrafią być bardzo głęboko powcinane. Wysokość pędu kwiatowego jest uzależniona od odmiany zawsze jednak pokrywają go bardzo ładne delikatne kwiaty o jedwabistym połysku. Średnica kwiatów od 2,5 cm do 5 cm. Praktycznie wszystkie wyhodowane przez człowieka odmiany mają kwiaty o średnicy większej niż 4 cm. Poza tym są one selekcjonowane także pod względem wypełnienia kwiatostanu i zwartego pokroju. Dlatego jeśli mamy możliwość wybierajmy odmiany, a nie roślinę gatunkową.

Występowanie

Stepowe łąki południowo-zachodnich rejonów USA.

Wysokość

Przeciętnie od 50 – 100 cm w zależności od odmiany.

Termin kwitnienia

Najczęściej zaczynają kwitnąć w czerwcu i potrafi trwać do sierpnia jako że kwiaty rozwijają się stopniowo od dołu do góry kłosa. Te odmiany, które zaczynają kwitnąć później mogą kwitnąć aż do września. Jeśli mamy odmianę wczesną możemy pod koniec kwitnienia ściąć kwiatostan tuż u podstawy i w przypadku ciepłej jesieni potrafi zakwitnąć jeszcze raz.

Kolor kwiatu

Wszelkie odcienie różowego.

Stanowisko

Jako roślina amerykańskich stepów najlepiej kwitnie w pełnym słońcu.

Wymagania

Roślina ma stosunkowo niewielkie wymagania siedliskowe. Dostosuje się do większości gleb ogrodowych. Nie znosi jedynie zamakania korzeni. Zatem na glebach gliniastych i torfowych należy roślinie zapewnić dobry drenaż, a i tak dobrze mieć sadzonki zapasowe w donicy. Na glebach przepuszczalnych lecz zasobnych w próchnicę należy do roślin średnio-długowiecznych. Na pewno przez kilka lat będziemy cieszyć się jej kwiatami.

Pod koniec kwitnienia, kiedy na roślinie są już pojedyncze szczytowe kwiatki należy ściąć pęd u podstawy. Nie dopuszczając do tworzenia się nasion(chociaż częściowo i tak się utworzą szczególnie w dolnej partii pędu) da nam szansę na większą regenerację rośliny i więcej pędów kwiatowych w roku następnym.

Mrozoodporność

Wątpliwa. Dla bezpieczeństwa rośliny okrywamy czym możemy, od suchych liści, przez trociny po torf. Sam stoisz iglasty może okazać się niewystarczający.

Rozmnażanie

Wszelkie odmiany mnożymy przez podział bo z nasion nie powtórzą cech roślin rodzicielskich. Natomiast rośliny gatunkowe możemy mnożyć przez wysiew nasion. W tym jednak przypadku warto kupić nasiona preparowane. Jeśli bazujemy na swoich to nasiona musimy poddać stratyfikacji. Inaczej rośliny będą wschodzić bardzo nierównomiernie czasem przez kilka miesięcy. Czasem w literaturze można się spotkać z uszkadzaniem okrywy nasiennej przez moczenie nasion w gorącej wodzie przez 12 godzin. Doświadczenie moje jest takie, że zabieg nie okazał się skuteczny.


Choroby i szkodniki

Roślina mało podatna na choroby chyba, że w pobliżu rosną malwy to i na nich może pojawić się rdza malw.

Uwagi

Ślazownik naprawdę efektownie prezentuje się w grupie. Dlatego albo kupimy kilka sadzonek albo poczekamy aż roślina się rozrośnie dzięki mięsistym, pełzającym korzeniom. Pojedynczy egzemplarz wygląda jak rachityczna malwa.

Oprócz opisywanego gatunku w uprawie znajduje się jeszcze jeden gatunek a mianowicie S. candida jego cechą są czysto białe kwiaty o średnicy 2,5 cm.

Reklamy

Komentarze 4 to “Ślazownik malwowaty”

 1. Anonim Says:

  Witam , ja mam ślazownika od kilku lat – jest piękną rośliną . Co do rozmnażania to troszkę mnie zdziwiły te uwagi o stratyfikacji , ja zbieram nasiona z kwiatów i od razu wsadzam w ziemię , szybko kiełkują i przynajmniej u mnie bez problemu zimują nawet te młode siewki , które są zostawione na zimę w paletach wysiewnych . Niestety nie znam odmiany , która u mnie rośnie , ale teraz na początku lipca wygląda cudnie w pełni kwitnienia…
  pozdrawiam Marek

  • zojalitwin Says:

   Szkoda, że nie podał Pan chociaż rejonu, w którym Pan mieszka. Bardzo by to rozjaśniło obraz. Poza tym nasiona, które przechowujemy już tak chętnie nie wschodzą, a te które kupujemy jak doświadczenie uczy niekoniecznie są z ubiegłej jesieni. W takiej sytuacji stratyfikacja bardzo poprawia i ilość i równomierność wschodów.

   • Anonim Says:

    Szybciutko informuję że mieszkam w okolicach Niepołomic k/Krakowa więc pozostaję w strefie 6b .
    W ubiegłym roku właśnie w paletach zimowały siewki które wyrosły jesienią , obecnie są to już duże i kwitnące rośliny . Pozdrawiam Marek – czytacz szczególnie roślin ogrodowych .

   • zojalitwin Says:

    Dziękuję za info, to rzeczywiście warte zastanowienia. Pozdrawiam.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: