Bulbokodium wiosenne

©

Bulbocodium vernum

 

 

Opis

Rodzina:Colchicaceae – zimowitowate.

Roślina popularnie nazywana zimowitem wiosennym. Z racji swego bardzo wczesnego kwitnienia bywa mylona z krokusem. Różnice są jednak dość znaczne. Bulbokodieum ma 6 pręcików a krokus tylko 3. Płatki korony u bulbokodieum są węższe wklęsłe i rozkładają się zupełnie do poziomu. Ich średnica to ok. 7 cm. Z jednej bulwy jest najczęściej jeden kwiat, ale roślina ma możliwość wytworzyć do 3 kwiatów. Przeciętnie kwitnienie trwa około 2 tygodnie, a pojedynczy kwiatek kwitnie do 10 dni.

Na powierzchni razem z kwiatami pojawiają się z reguły 3 liście. Są one jednak krótkie rynienkowate i dość tempo zakończone. Rosną bardzo powoli i przyspieszają wzrost dopiero po zakończeniu kwitnienia osiągając przeciętnie nieco powyżej 15 cm.

Występowanie

Rośnie na wilgotnych wiosną i suchych latem łąkach w Alpach, Pirenejach. Szczególnie dużo można ich znaleźć w rejonie Valais w Szwajcarii i w Karpatach Wschodnich na styku granic Rumunii, Węgier i Ukrainy.

Wysokość

5 – 10 cm

Termin kwitnienia

Okres kwitnienia zaczyna się gdy średnia dzienna temperatura sięga 10 ° C. Najczęściej jest to koniec marca lub sam początek kwietnia.

Kolor kwiatu

Różowo fioletowy i znacznie rzadziej biały.

Stanowisko

Słoneczne lub półcień. Przy czym półcień to raczej później kiedy zakończy się kwitnienie i następuje wzrost liści i odbudowa bulw po wcześniejszym wysiłku kwitnienia. Dlatego dobrym dla nich stanowiskiem są miejsca pod drzewami i krzewami zrzucającymi liście na zimę.

Wymagania

Gleba przepuszczalna najlepiej o dużej zawartości próchnicy dobrze utrzymującej prawidłową wilgoć. Odczyn gleby najlepiej obojętny. Dobrze posadzona nie wymaga od nas specjalnych zabiegów, może tylko pielenia. Bulwy rozrastają się powoli więc ich dzielenie może nastąpić po paru latach. Chyba, że posadziliśmy zbyt gęsto i zagęszczenie powoduje drobnienie bulw, a co za tym idzie marne kwitnienie. Do wykopywania przystępujemy możliwie jak najpóźniej kiedy jeszcze resztki liści wyznaczają nam miejsce ich pobytu. Bulwy obsuszamy i oczyszczamy po kilku dniach. Do ponownego sadzenia przystępujemy w końcu sierpnia lub we wrześniu. Głębokość sadzenia standardowa czyli trzykrotna ich wysokość. Ponieważ ich wielkość to maksimum 3 cm to dołek nie może być płytszy jak 10 cm. Dla prawdziwego efektu powinniśmy posadzić sporą grupkę i im będzie większa tym efektowniejszy spektakl wiosną. Odstęp między bulwami około 8-10 cm.

Mrozoodporność

Roślina jest w pełni zimotrwała pod warunkiem przepuszczalności podłoża jako, że nie toleruje wody przy korzeniach i w takim wypadku wypadnie już pierwszej zimy. Zatem posiadacze cięższych gleb oraz gleb torfowych muszą zapewnić roślinom solidny drenaż. W związku z bardzo wczesnym kwitnieniem mogą się zdarzać uszkodzenia przez silniejszy mróz czy śnieg.

Rozmnażanie

Dla potrzebujących znacznej ilości egzemplarzy pozostaje siew nasion. Z racji wczesności kwitnienia tych nasion na roślinach może być mało lub wcale. Chcąc je mieć na pewno sami musimy zabawić się w owada. Nasiona wysiewamy do najlepiej koszyczków i dołujemy jesienią w gruncie. Nasiona muszą przemarznąć. Procent wschodów mały i same wschody rozciągnięte w czasie. Siewki kwitną późno bo po około 5 latach.

Przez bulwy potomne. Ponieważ są to bulwy, a nie cebulki więc bulwa która kwitła produkuje zawsze 2 swoje następczynie. I od tego jakie roślinom daliśmy stanowisko i jak o nie dbaliśmy bulwy te będą zdolne zakwitnąć w kolejnym roku albo nie. Przy czym zawsze jedna z nich jest większa.

Choroby i szkodniki

Zbyt krótki okres wegetacji by istniały jakieś powody do naszej interwencji.

Uwagi

Bulbokodium zawiera Colchicynę, naprawdę trujący alkaloid.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: