Morisja

©

Morisia monanthos

 

 

Opis

Rodzina: Brassicaceae – kapustowate

Morisia to niska, dość odporna na mróz, wiecznie zielona bylina. Roślina wiosną i wczesnym latem wydaje liczne 4-płatkowe kwiaty, średnicy 1,5 cm, osadzone na krótkich, wzniesionych szypułkach. Liczne, intensywnie zielone i lśniące, pierzastowrębne liście długości do 8 cm tworzą ładne rozety.Jej wielkość można porównać z zakrętką pięciolitrowej butelki plastikowej.

Odmiana ‚Fred Hemingway’ ma nieco większe, ciemnożółte kwiaty.

Nadaje się do uprawy w ogrodzie skalnym w dowolnej mocno przepuszczalnej glebie. Jest również doskonałą rośliną doniczkową do zimnej, dobrze wietrzonej szklarni.

Występowanie

Pochodzi z piaszczystych wybrzeży Korsyki i Sardynii.

Wysokość

5 – 10 cm

Termin kwitnienia

Najczęściej koniec czerwca i lipiec.

Kolor kwiatu

Jaskrawo żółty.

Stanowisko

Wyłącznie w pełnym słońcu.

Wymagania

Te zimotrwałe rośliny sadzimy w bardzo przepuszczalnej piaszczystej lub wręcz żwirowej glebie. Dlatego przed posadzeniem tej rośliny na rabacie trzeba przygotować jej miejsce. Ziemię z dołka mieszamy pól na pół ze żwirem. Dopiero taką mieszanką zasypujemy korzenie. Przy czym pod samymi liśćmi sypiemy warstwę samego grysu tak by liście nie leżały na ziemi. Odczyn gleby od lekko kwaśnego do obojętnego. Rośliny uprawiane w ogrodzie osłaniamy przed zimową wilgocią.

Mrozoodporność

Jeśli zabezpieczymy roślinę przed nadmiarem wody w zimie jej przetrwanie nie powinno sprawiać kłopotu w zachodnich rejonach kraju. W chłodniejszej strefie proponuję nałożyć na roślinę butelkę plastikową bez dna, którą zakręcimy w chwili nadejścia mrozów. Roślina będzie miała światło- jest zimozielona – będzie chroniona przed nadmiarem wody a jednocześnie przed chłodem.

Rozmnażanie

Rzadko mamy do dyspozycji nasiona tej rośliny, które wysiewamy w standardowy sposób. Roślina wytwarza jednak krótkie rozłogi na końcu których znajdują się małe rozetki. Wystarczy odciąć te ukorzenione rozłogi i mamy nową roślinę.

Choroby i szkodniki

Rośliny uprawiane pod szkłem mogą być atakowane przez mszyce i przędziorki.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: