Odkład powietrzny

Jeden z najłatwiejszych sposobów amatorskiego rozmnażania roślin

 

Odkłady powietrzne

Ten typ odkładów stosujemy w przypadku gatunków lub odmian trudno rozmnażających się innymi metodami.

Dotyczy głównie roślin o wzniesionych, zdrewniałych i grubych pędach choć niekoniecznie. Odkład powietrzny robimy wiosną na pędach zeszłorocznych, gdy tylko rośliny rozpoczną wegetację, na roślinach doniczkowych można go robić przez cały sezon wegetacyjny. W miejscu, gdzie mają wytworzyć się korzenie czyli tuż pod węzłem, zdejmujemy wąski ok. 2 cm pasek kory w kształcie obrączki, robiąc wcześniej dwa równolegle nacięcia wokół gałązki (do głębokości drewna). Możemy też, nie zdejmując kory,

owinąć pęd miękkim drutem. Drut zatrzyma przepływ asymilatów z górnej części rośliny, co sprzyja tworzeniu się korzeni w tym miejscu. Można też tuż pod węzłem naciąć łodyżkę w pokazany na schemacie u góry sposób i pod nacięty kawałek kory podłożyć np. zapałkę bez łebka. Uszkodzony odcinek pędu dobrze jest potraktować ukorzeniaczem do roślin zdrewniałych lub zielnych w zależności jaką roślinę odmładzamy. Następnie okładamy to miejsce wilgotnym, świeżym torfem najlepsze byłoby sphagnum, ale z braku laku może być zwykły torf. Nie używajmy zwykłej ziemi do kwiatów bo przy braku dostępu powietrza rozwinie się tam proces gnilny. To musi być torf, który z racji swej kwaśności jest prawie pozbawiony patogenów, w tym także grzybów. Ponieważ zwykły torf nie da się tak łatwo owinąć bo się sypie więc zanim się do niego zabierzemy pod uszkodzoną częścią łodygi przywiązujemy pasek foli robiąc z niego torebkę. Dopiero do tej torebki sypiemy torf. Po nasypaniu tyle, że zakrywa on uszkodzoną łodygę związujemy drugi koniec nad uszkodzonym miejscem. W takim worku torf nie wysycha więc możemy nie zaglądać tam przez miesiąc. Ponieważ korzenie nie lubią światła możemy całość okręcić folią aluminiową. Można się spotkać z zaleceniem używania czarnej foli. Poza faktem, że takową trzeba kupić, a zwykłych worków foliowych w każdym domu jest pod dostatkiem to utrudnia ona podglądanie stanu ukorzenienia się naszej sadzonki. Czas ukorzeniania się bywa bardzo różny i zależny od gatunku rośliny. U gatunków łatwiej korzeniących się (lilak pospolity, dracena, difenbachia itp.) odkład powietrzny z dobrze wykształconymi korzeniami odcinamy od rośliny matecznej po kilku miesiącach(zwykle jesienią), u trudniej korzeniących się (różanecznik, wisteria itp.) w następnym sezonie wegetacyjnym. Nie spieszmy się jednak zanadto niech sadzonka naprawdę dobrze się ukorzeni. Po posadzeniu takiej sadzonki warto na kilka dni wstawić ją do podziurawionego worka. Chodzi o to żeby korzenie podjęły działalność już w nowej ziemi.

Przez odkłady powietrzne rozmnażać możemy: magnolie, glicynię, różaneczniki, lilaki, kaliny, wszystkie rośliny doniczkowe, które w naturze są drzewami lub krzewami np. dracena, fikus i wiele innych. Opisując rośliny podaję czy można je rozmnażać w ten sposób.

Dla tych co jeszcze się boją proponuję wejść na stronę http://gardening.ktsa.com/Air-Layering/7908986 i kliknąć na filmik wideo. Proszę wytrzymać wstępną reklamę. Dla znających angielski tekst może być przydatny dla nieznających obrazki jak taki zabieg się wykonuje może być przekonywujący. Bo zabieg wykonywany jest jak od niechcenia. Oczywiście w domu trzeba to zrobić bardziej estetycznie bo będziemy patrzeć na to dość długo. Zresztą obrazek obok już gotowego odkładu przekonuje nas że i on umie to robić staranniej.


Dla posiadaczy cennych drzew, którzy chcieliby zwiększyć ich liczbę lub się z kimś podzielić przedstawiam zdjęcie obrazujące jak grube konary można tą metodą zmusić do ukorzenienia się. W tym wypadku pomocne może być nacięcie w kształcie spirali.

 

 

Czubek drzewa – http://blogs.knowledgeofbonsai.org/peter_chan/wp-content/files/2007/12/hbal04jpg.jpg

Odcięty pęd – http://www.hort.cornell.edu/mudge/bneimark/

Sphagnum – http://www.wildchicken.com/nature/garden/ga005_air_layering.htm

Rysunki – http://aggie-horticulture.tamu.edu/extension/ornamentals/airlayer/airlayer.html

 

Rośliny doniczkowe mnożone przez odkłady

U wielu roślin doniczkowych można robić odkłady. Jeśli pędy są w miarę wiotkie, że da się je bez złamania przygiąć, a na węzłach widać zalążki korzeni to bez wątpienia tą metodą da się te rośliny rozmnożyć. Trzeba sobie przygotować małe doniczki i trochę odgiętych spinaczy. Możliwy jest praktycznie każdy ze sposobów robienia odkładów. Wszystko zależy od tego jaka to roślina, ile chcemy sadzonek i jak dużo mamy wolnego miejsca na parapetach.

 

Zdjęcie ze strony – http://ibonsaiclub.forumotion.com/bonsai-questions-f7/beginning-the-annual-quest-to-root-j-maple-cuttings-t2771.htm

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: