Mahonia pospolita

©

Mahonia aquifolium

 

 

Opis

Rodzina: Berberidaceae – berberysowate

Synonim: Mahonia ostrolistna

Ten wiecznie zielony, wolno rosnący krzew o sztywnych wyprostowanych i słabo rozgałęzionych pędach ma bardzo płytki system korzeniowy, wydający wiele odrostów korzeniowych i to przez cały prawie sezon. Liście są skórzaste, nieparzystopierzaste ciemnozielone i błyszczące po wierzchniej stronie i jasnozielone, matowe po spodniej. Pojedyncze listki ciernisto ząbkowane. Jesienią część liści przebarwia się na piękny, czerwony kolor. Zimą przebarwiają się na brązowo-czerwony kolor. Kwiaty zebrane w dość krótkie do 10 cm długości wiechowate kwiatostany, sztywno stojące na szczytach pędów. Jeśli wiosna jest ciepła pojawia się dużo jagód, które będąc dojrzałe mają granatowy kolor. Owoce nadają się na przetwory i jako barwnik do win.

Występowanie

Lasy zachodnich stanów Ameryki Północnej, od Kolumbii Brytyjskiej po północną część Kalifornii.

Wysokość

Uzależniona od odmiany i mieści się w dużym zakresie od 50 do 150 cm.

Termin kwitnienia

Najczęściej koniec kwietnia i maj.

Kolor kwiatu

Żółte.

Stanowisko

Najlepiej rośnie w półcieniu. Spokojnie poradzi sobie także w miejscach zacienionych. Na stanowiskach o większym udziale słońca jest bardziej narażona na tzw. suszę fizjologiczną. Oznacza to, że pod wpływem słońca roślina wyparowuje co ma, a nie może uzupełnić bo ziemia zamarznięta. W dobrym wypadku znaczna część liści obleci w gorszym zaschnie część pędów.

Wymagania

Optymalna jest gleba przepuszczalna lecz z dużym udziałem próchnicy. Im większy udział próchnicy tym lepiej gleba wiąże wodę lecz pozwala nadmiarowi odpłynąć do podglebia, dlatego w okolicach korzeni jest także sporo potrzebnego powietrza. Najlepszym sposobem na zwiększanie próchnicy jest coroczne ściółkowanie dwuletnim kompostem i wiosną mieszanie go z wierzchnią warstwą gleby. Pomoże to glebie zbyt lekkiej jak i rozluźni gliniastą. Nie zapomnijmy dać wiosną dawki nawozu pełnoskładnikowego.

Przy pracach porządkowych wiosną warto otrzepać krzew z przebarwionych i zaschniętych liści. Nie wszystkie przebarwione da się od razu usunąć trzeba to będzie robić kilka razy wiosną. Najczęściej wszystkie tego typu prace wykonujemy już po przekwitnięciu krzewu. Wtedy też usuwamy wszystkie uszkodzone pędy jak i te psujące pokrój. Rok temu odmładzałam ponad trzydziestoletni krzew. Odmładzanie polegało w moim wypadku na prawie całkowitym wycięciu pędów pozostał tylko jeden najmłodszy. Zrobiłam to trochę z konieczności bo musiałam go przesadzić. Mimo swego wieku przesadzony z bryłą ziemi przetrwał znakomicie. Kiedy się ponownie ukorzenił pojawiło się wiele odrostów korzeniowych, z których wybrałam kilka i mam znów młody stary krzew. Zresztą z odrostami korzeniowymi walczę cały sezon bo krzew jest niezmordowany w ich tworzeniu. Innym problemem jest pojawianie się kolejnych pędów na czasem znacznej grubości korzeniach, które jeśli nie są tuż pod powierzchnią ziemi to często w połowie na powierzchni ziemi. Dotyczy to krzewów, które mają już kilka lat i są prowadzone jako solitery gdzie ogólny wygląd krzewu ma znaczenie. Bo jeśli prowadzimy go jako np. niski żywopłot to jest to właściwie krzew bez obsługowy.

Mrozoodporność

Przy naszej standardowej zimie przetrwa znakomicie jeśli oczywiście nie zabije krzewu susza fizjologiczna.

Rozmnażanie

Najłatwiejszym i najprostszym sposobem rozmnożenia jest odjęcie odrostów korzeniowych. Z uwagi na grubość korzeni przyda się jednak ostry szpadel.

Można rozmnażać z nasion, ale tylko wówczas jeśli uprawiamy roślinę gatunkową. Owoce po namoczeniu mocno rozcieramy na sicie i przepłukujemy wodą. Pozostałe na sicie nasiona wysiewamy od razu. Najlepiej zrobić to w szerokim koszyczku do cebul i zadołować w gruncie. Nasiona mahoni muszą przemarznąć by wykiełkowały. Po wykiełkowaniu odczekujemy ze 2 tygodnie i przepikowujemy roślinki do osobnych doniczek. Jesienią można posadzić na miejsce stałe. Pamiętajmy by te młode roślinki zabezpieczyć na zimę nawet na terenach zachodnich naszego kraju.

Choroby i szkodniki

Krzew wyjątkowo odporny na wszelkie zagrożenia.

 

 

Przypisy


W artykule wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Czerwony liść – http://www.mojedrzewa.pl/atlas/mahonia/mahonia_ostrolistna/mahonia_ostrolistna.php

Na korzeniach – http://www.flickr.com/photos/rogerlynn/3813159245/

Liść – http://classes.hortla.wsu.edu/hort231/List10/mahonia.html

Reklamy

Komentarzy 7 to “Mahonia pospolita”

 1. Salwiński grzegorz Says:

  Chciałbym się dowiedzieć gdzie można kupić sadzonki lub nasiona mahoni dziękuje

  • zojalitwin Says:

   Najtańszym sposobem jest przejście się wiosną po najbliższych działkach. Za drobną opłatą na pewno dostanie pan sadzonkę gotową do posadzenia. Mahonia ma tyle odrostów korzeniowych, że masę corocznie wyrzuca się na kompost. Nie chcę uprawiać propagandy mogę powiedzieć, że większość swoich roślin kupuję przez internet lecz omijam Alle…

 2. isia33 Says:

  Witam. Proszę o poradę kiedy najlepiej rozsadzać odrosty mahonii a chcę z nich wykonać żywoplocik.
  Drugie pytanie dotyczy plomyka szydlastego. Jak i kiedy rozsadzać,zeby odświeżyć „poduszkę”.Nie znalazlam informacjii na temat tej roślinki.

  • zojalitwin Says:

   Mahonię można rozsadzać praktycznie przez cały sezon wegetacyjny więc można i teraz. Floksa szydlastego by ciągle ładnie rósł nie musi się rozsadzać (chyba że jest to nam potrzebne). Jedyną czynnością poprawiającą wygląd kępki jest ścięcie pędów kwiatostanowych. Bierze się nożyce do trawy i tak z maks. 5 cm góry się ścina. Pod spodem będą jeszcze zielone pędy. Z oczek śpiących na tych pędach wyrosną nowe gałązki, które w przyszłym roku znów maksymalnie zakwitną. Jeśli podział jest z jakiś względów potrzebny to można go dokonać od teraz aż do końca sierpnia.

 3. Leszek Says:

  Dzień dobry. Moje dwie mahonie zaczęły kwitnąć ponownie właśnie teraz w listopadzie.:-) Zarówno na wystawie południowej jak na północnej. Krzewy wysokości 1.30 m. Wiosną również kwitły, choć nie tak intensywnie jak w poprzednich latach. W szczególny sposób nie dbam o nie. Ot, odchwaszczone i na wiosnę nawożone – 2-3 łyżki stołowe azofoski wkoło krzewu. Może odwdzięczyły się za pobranie w tym roku kilku odrostów korzeniowych. Jest to możliwe? Pozdrawiam. L.Dzięgielewski

  • zojalitwin Says:

   W tym roku jest bardzo ciepło i to raczej jest powodem. Mahonia jak wiadomo kwitnie kiedy jest już w miarę ciepło lecz dni są jeszcze krótkie. Tak jest teraz. Jak tak dalej pójdzie to w tym roku ogrodnicy poniosą wiele strat. Np. miłek powschodził, hortensje ogrodowe mają nabrzmiałe pąki i wiele jeszcze innych to mi się rzuciło w oczy w czasie wczorajszego spaceru po działce.

   • Leszek Says:

    Dziękuję. Rzeczywiście hortensje zachowują się wiosennie. W pierwszych dniach listopada po nocnym przymrozku ze szronem liście zmarzły i opadły. Okryłem je korą, a teraz wypuściły nowe liście jakby zamierzały w najlepsze rosnąć. Pozdrawiam. Lech Dzięgielewski.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: