Kamasja

©

Camassia

Opis

Rodzina: Asparagaceae – szparagowate.

Okazałe i wytworne kamasje są jeszcze stosunkowo rzadkie w naszych ogrodach. Najlepsze efekty osiąga się sadząc w większych grupach. Spośród pięciu gatunków tej mrozoodpornej rośliny cebulowej, w naszych ogrodach spotyka się trzy:

Kamasja Cusicka (Camassia cusickii) ma wyjątkowo piękne kwiatostany, liczące do 100 jasnoniebieskich kwiatów na jednym pędzie, dorastającym do l m wysokości. Liście tego gatunku są wąskie, błyszczące, o lekko karbowanym brzegu, ułożone w rozetę. Mogą mieć nawet do 80 cm długości. Odmiana „Zwanenburg” ma kwiaty intensywnie niebieskie.

Kamasja Leichtlina (Camassia leichtlinii) wygląda podobnie, choć jej białe oraz jasno do ciemnoniebieskich kwiatostany sprawiają wrażenie bardziej wysmukłych. Płatki więdnących kwiatów nie opadają, lecz zwijają się wokół zalążni.

Cream” jest odmianą o kwiatach białych, kremowych lub niebieskich.

Semiplena”, o kwiatach półpełnych, kwitnie nieco później, ale za to dłużej. Jej żółtobiałe kwiatostany pojawiają się od maja do czerwca.

Kamasja Kwamasz (Camassia quamash) jest gatunkiem najniższym, sięgającym 30-60 cm wysokości. Kwitnie w różnych odcieniach błękitu. Odmiana „Purpureocaerulea” jest fioletowoniebieska, natomiast „Orion” stalowobłękitny.

Występowanie

Ojczyzną kamasji są wilgotne, żyzne łąki w zachodniej części Ameryki Północnej.

Wysokość

Od 30 do 100 cm w zależności od gatunku i odmiany. W półcieniu niektóre odmiany mogą osiągać i 130 cm.

Termin kwitnienia

Kamasje zakwitną w tym samym czasie co tulipany i narcyzy. Można zatem pokusić się o tworzenie wiosennych rabat.

Kolor kwiatu

Przede wszystkim odcienie niebieskiego, ale także biały i niebiesko-fioletowy.

Stanowisko

Na podłożu suchym i kamienistym należy je sadzić w półcieniu. Jeśli zapewnimy jej dostateczną wilgoć to posadźmy ją na stanowisku słonecznym co poskutkuje bardziej okazałymi kwiatostanami.

Wymagania

Jest jedną z nielicznych roślin świetnie nadających się na gleby gliniaste i torfowe. One zapewnią im to czego najbardziej potrzebują czyli składników pokarmowych i wody.

Kamasje są wrażliwe na niedostatek wody. Im bardziej słoneczne stanowisko tym więcej wody potrzebują. Brak wystarczającej ilości wody powoduje, że liście żółkną przedwcześnie i rośliny nie będąc w stanie odbudować strat giną w okresie następnej zimy. Należy jednak unikać podłoża podmokłego.

Jeśli kamasje zaczynają kwitnąć słabiej należy po zaschnięciu liści wykopać cebule. Po dokonaniu selekcji cebul większe od razu posadzić na rabatę mniejsze można potraktować jako materiał rozmnożeniowy.

Warto też usuwać przekwitłe kwiatostany, co skutkuje lepszym wzrostem cebul ponieważ roślina nie wiąże nasion, a to przekłada się na intensywniejsze kwitnienie w roku następnym.

Jest jednak zagadnienie natury praktycznej. Jeśli na glebach cięższych lub torfowych jest mało przepuszczalne podglebie i roztopowa woda zbyt powoli wsiąka w grunt cebule mogą wygnić. Mając takie gleby zadajmy sobie trud i wykopmy cebule po zaschnięciu liści, następnie pod całym tym miejscem gdzie chcemy je posadzić trzeba wymienić niższą warstwę gleby. W tym celu kopiemy głęboko na dwa szpadle. Wykopaną ziemię dzielimy na dwie części. Jedną część mieszamy ze żwirem dając 2 części żwiru i jedną część ziemi. Taką mieszaninę sypiemy na spód . Drugą część ziemi mieszamy również ze żwirem, ale dając dwie części ziemi i jedną część żwiru. Sypiemy na poprzednią warstwę. Ustawiamy cebule i zasypujemy resztą mieszanki. Ponieważ roślina dość mocno się rozrasta więc można segregacji cebul dokonywać co roku wykopując je po zaschnięciu liści. W tym wypadku cebule można posadzić gęściej np. co 5 – 6 cm. Da nam to atrakcyjniej wyglądającą kępę kwiatów. Jeśli nie mamy zamiaru tak często wykopywać posadźmy je w rozstawie co 15 cm. Głębokość sadzenia cebul jest taka sama. Nad wierzchołkiem cebuli powinna się znaleźć 10-cio centymetrowa warstwa ziemi.

Jeśli dysponujemy prawie idealnymi stanowiskami, czyli glebami dość wilgotnymi, ale o przepuszczalnym podglebiu pozwalającym trzymać dość suche stanowisko w okresie braku aktywności roślin pomyślmy o stworzeniu naturalistycznych rabat. Dobrze jest wówczas pozwolić kamasji na niekontrolowany wzrost i mnożenie się. Oczywiście propozycja dla dużych ogrodów. Ponieważ kamasja robi wrażenie jeśli jest w sporej grupie, dlatego nie bardzo nadaje się na roślinę do wszelkiego rodzaju pojemników.

Mrozoodporność

W zasadzie mrozoodporna jeśli jednak trafi się solidna zima i bezśnieżna wymarzną na pewno. Dlatego na wszelki wypadek lepiej okryć na zimę przynajmniej w chłodniejszych rejonach kraju. Jako okrycie wystarczy nagrabić na to miejsce solidną warstwę liści i zabezpieczyć je przed rozwianiem gałązkami iglastymi.

Rozmnażanie

Przez cebulki przybyszowe.

Można też przez wysiew nasion. Z uwagi na bardzo intensywne wytwarzanie cebulek przybyszowych, które kwitną przecież znacznie wcześniej jest to raczej sposób dla hodowców nowych odmian.

Choroby i szkodniki

Ponieważ cebule kamasji są jadalne nawet dla człowieka należy zabezpieczyć je przed nornicami czy np. turkuciem podjadkiem.

Uwagi

Przy ich udziale można zestawiać przepiękne barwne kompozycje w tonacji czerwono-żółto-niebieskiej.

Bardzo praktyczna i piękna jest również niebiesko-biała rabata, na której na tle niebieskich kamasji rosną białe stokrotki lub bratki ogrodowe. W czerwcu wszystkie rośliny można zastąpić innymi i w ten sposób rabata zmieni swoje oblicze.

Roślina z uwagi na swą nietrwałość w wazonie nie nadaje się na kwiat cięty.

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Naturalne stanowisko – http://www.flickr.com/photos/ecarmel/2468986828/

Kamasja – http://www.phoenixperennials.com/learn/E-Newsletter-May2010.phpReklamy

Komentarze 2 to “Kamasja”

  1. Anonim Says:

    Serdecznie dziękuję, że dzielisz się swoim doświadczeniem! Jeśli szukam wiadomości o kwiatach, to zawsze pierwsze kroki stawiam do Twojej encyklopedii. Twoje rady są bezcenne, bez nich nie potrafię podjąć decyzji w sprawie doboru roślin na mojej działce. Pozdrawiam serdecznie, Anna Krzemińska


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: