Bertram marokański

©

Anacyclus depressus

Opis

Rodzina: Asteraceae – astrowate.

Ponieważ podobnie jak malwa najlepiej kwitnie w drugim roku uprawy roślina traktowana jest jako dwuletnia. W rzeczywistości jest krótkowieczną byliną. Dlatego wymaga byśmy zawsze mieli młode rośliny na podmianę.

Ta zimozielona płożąca bylina tworzy niskie, regularne rozety złożone z pierzastych, szarozielonych liści, które jednym przypominają liście paproci, a innym krwawnika pospolitego. Kwiatostanem jest koszyczek, którego zewnętrzne kwiaty języczkowe mają po spodniej stronie szeroki, purpurowy pasek. Wewnętrzna strona płatka jest prawie biała dlatego po otwarciu się kwiatów przypominają nieco kwiaty stokrotek. Nieco bo kwiatki bertrama są dużo większe – przeciętnie 5 cm średnicy. Kwiaty zamykają się wieczorem i są zamknięte w dni pochmurne. Najpowszechniej uprawiana jest odmiana ‚Garden Gnome’. Ciekawie wyglądają jej kwiaty jeszcze w pączkach – są ostro karminowe.

Występowanie

Gatunek botaniczny występuje w górzystych rejonach południa Hiszpanii i północno-zachodniej części Afryki.

Wysokość

Przeciętnie wysokość rośliny nie przekracza 10 cm. Na nieco wilgotniejszych stanowiskach jest bardziej okazała lecz jej wysokość nie przekracza 15 cm.

Termin kwitnienia

Od końca czerwca do połowy sierpnia pod warunkiem usuwania przekwitłych kwiatów. Inaczej zakończy kwitnienie już w lipcu.

Kolor kwiatu

Zewnętrzna strona płatków z karminowym pasem wnętrze płatków jest białe.

Stanowisko

Najlepsze dla nich są nasłonecznione i i osłonięte miejsca w ogrodach skalnych i podwyższonych rabatach.

Wymagania

Podstawowym czynnikiem jest przepuszczalność podłoża. Nie jest to roślina na gleby cięższe lub torfowe bo wypadnie już pierwszej zimy. Do przetrwania wystarczy jej każda przewiewna ziemia. Jednak chcąc mieć ładnie kwitnącą roślinę o bujnym ulistnieniu trzeba glebę przed sadzeniem wymieszać ze sporą ilością dobrze rozłożonego kompostu i w czasie letniej suszy zapewnić dostateczną wilgotność podłoża. Dodanie kompostu oprócz składników odżywczych wniesie do gleby większą ilość próchnicy co ułatwi utrzymanie dobrej wilgotności jak również podniesie odczyn gleby, a jest to istotnym czynnikiem bo bertram woli gleby zbliżone odczynem do obojętnego.

W jego przypadku istotnym dla przedłużenia kwitnienia jest usuwanie przekwitłych kwiatów. Jeśli chcemy zebrać nasiona to zostawmy jeden dwa kwiatki, a resztę usuńmy.

Zimą trzeba roślinę chronić przed nadmiarem wody w glebie. Dlatego na okres zimowy przykryjmy ją przezroczystym plastikowym pojemnikiem. Duża plastikowa butelka bez dna może być za mała chyba że nieco podwiążemy pędy do krótkiego palika.

Jeśli tak się zdarzyło, że kupiliśmy sadzonkę jesienią i nie daliśmy rady jej posadzić wystarczy roślinę zadołować w ziemi, a nad nią ustawić plastikowy przezroczysty pojemnik i spokojnie roślina przetrwa zimę.

Mrozoodporność

Rośliny te są odporne, jeżeli rosną w przepuszczalnej glebie lecz z racji naszych zim w czasie których na zmianę występują i śniegi i roztopy lepiej zabezpieczyć roślinę przed nadmiarem zimowej wody nawet na przepuszczalnych glebach.

Rozmnażanie

Najczęściej rozmnażamy przez wysiew nasion. W naszych warunkach wysiew jesienny jest zbyt ryzykowny dlatego w styczniu siejemy w domu do pojemnika z wilgotnym podłożem i zabezpieczamy woreczkiem foliowym. Tak przygotowane nasiona poddajemy przynajmniej 6 tygodniowej stratyfikacji. (patrz Poradnik ogrodnika)  Kiełkujące siewki dobrze jest zabezpieczyć przed kontaktem z wilgotną ziemią dając warstwę kamyków na wierzch doniczki.

Choroby i szkodniki

Młode rośliny przyciągają ślimaki nagie. Dla liści groźne są mszyce i rozwijające się na słodkiej wydzielinie mszyc grzyby sadzakowate.

Uwagi

Nazwa rodzajowa(anacyclus) pochodzi od greckich wyrazów ‚ana’ czyli „jak”, i ‚kyklos’ co oznacza „koło”. Określenie to odnosi się do promieniście rozmieszczonych pylników.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Anacyclus depressus – http://gardening.about.com/od/gardendesign/ig/Plants-to-Walk-On/Anacyclus–Silver-Kisses-.htm

Na rabacie – http://www.highcountrygardens.com/catalog/product/17210

Kwiatek – http://blog.daum.net/_blog/BlogTypeView.do?blogid=0A0hJ&articleno=17451533#ajax_history_home

Gnom – http://www.nargs.org/nargswiki/tiki-browse_image.php?imageId=686

W pąku – http://www.ogrodniczka.pl/rosliny/rosliny_skalne/754,bertram_marokanski.html

Siewka – http://forums.gardenweb.com/forums/load/alpines/msg1218223410514.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: