Begonia bulwiasta

©

Begonia tuberhybrida

Opis

Rodzina: Begoniaceae – begoniowate

Bulwy begonii mają charakterystyczny miseczkowaty kształt. Właśnie w tym zagłębieniu znajdują się paki.

Liście w kształcie są niesymetryczne, owłosione, na brzegach piłkowane.

Kwiaty od kilku do kilkunastu centymetrów średnicy, o płatkach pojedynczych, półpełnych lub pełnych.

Odmiany begonii bulwiastej dzieli się obecnie, uwzględniając sposób ich wzrostu, na dwa zasadnicze typy: o wzroście pionowym i o przewieszających się pędach

Każdy z typów zawiera grupy odmian różniące się siłą wzrostu, pokrojem, wielkością i stopniem wypełnienia kwiatów .

Występowanie

Rośliny są wynikiem ponad stuletniej hodowli (wzajemne krzyżowanie bylinowych gatunków pochodzących z Peru, Boliwii i z południowej Brazylii.

Wysokość

Długość pędów to około 30-40 cm.

Termin kwitnienia

Od końca maja do przymrozków.

Kolor kwiatu

Wszystkie pochodne, żółtego, różowego, czerwieni. Istnieją odmiany o kwiatach dwubarwnych.

Stanowisko

Półcieniste i zaciszne. Zaciszne miejsce jest ważne z uwagi na kruchość pędów begonii.

Wymagania

W marcu sadzimy je do doniczek, wklęsłą częścią do góry i przykrywamy około 4 cm warstwą ziemi. Podlewamy i stawiamy w widnym miejscu. Przez cały czas pilnujemy by podłoże było tylko lekko wilgotne. Ziemia powinna być przepuszczalna, zasobna i o lekko kwaśnym odczynie. Najlepiej wzbogacona nawozem o przedłużonym działaniu. Do ziemi możemy dodać hydrożelu, który magazynuje nadmiar wody i uwalnia ją w miarę wysychania podłoża. W maju rozpoczynamy hartowanie roślin wystawiając je na dwór najprzód na godzinę w miejsce zacienione. Systematycznie zwiększamy ilość godzin pozostawania na zewnątrz. Po minięciu obawy wiosennych przymrozków wynosimy roślinę na stałe na dwór. Umieszczamy roślinę w półcieniu, ponieważ w słońcu łatwo o poparzenie liści. W momencie rozpoczęcia kwitnienia zaczynamy zasilanie rośliny płynnym nawozem do roślin kwitnących. Najlepszym sposobem nawożenia jest stosowanie go wraz z podlewaniem. Dajemy wówczas ¼ dawki, co drugi- trzeci dzień. W czasie upałów rośliny trzeba podlewać nawet dwa razy dziennie. Uważamy by nie podlewać zbyt zimną wodą, bo wówczas na liściach wystąpią nekrotyczne plamy. Po zwarzeniu liści przez mróz usuwamy je i bulwy wyjmujemy z ziemi zostawiając do obeschnięcia w miejscu zabezpieczonym od przymrozków. Po kilku dniach oczyszczamy je i przez zimę przechowujemy w temp 3-5 stopni w suchym pomieszczeniu.

Rozmnażanie

Na wiosnę ostrym nożem dzielimy bulwy tak by każda część miała 2-3 pąki. Rany zasypujemy węglem. Np. węglem medycznym kupowanym w aptece. Tabletkę trzeba rozgnieść. Lepszy jest węgiel drzewny jeśli mamy trochę pozostałości węgla po letnim grilowaniu.

Innym sposobem są sadzonki pędowe z częścią bulwy. Bulwy sadzimy do doniczek. Podpędzmy. Kiedy pędy mają 10 cm wyjmujemy bulwy i odcinamy pędy wraz z kawałkiem bulwy. Rany zasypujemy węglem i sadzimy pojedynczo do doniczek. Tym sposobem z jednej bulwy mamy kilka roślin.

Choroby

Dość często występuje mączniak prawdziwy, szczególnie w mokre lato lub jeśli moczymy liście w trakcie podlewania.

Reklamy

Komentarzy 7 to “Begonia bulwiasta”

 1. malagenia Says:

  Zoju, czy da się uratować begonie (typu non stop) zakażone mączniakiem ?
  Mam na balkonie 4 rośliny i kilka dni temu zauważyłam plamki grzybni. Jedną od razu wyrzuciłam, ognisk nie było wiele, lecz na wszystkich liściach. Z pozostałych wyłamałam pojedyńcze zakażone liście i powsadzałam pałeczki przeciwgrzybowe. Jednak codziennie wyłamuję kolejne liście z najmniejszymi nawet plamkami. Dwóm już niewiele liści zostało, jedna jest jeszcze gęsto ulistniona. Nie chciałabym ich stracić, bo są krępe, mocne i pięknie kwitną, każda w innym kolorze. Na mocniejsze ścięcie, by wypuściły nowe boczne pędy, to teraz już chyba za późno i pewnie nie wróciłyby do kwitnienia ?
  Wiem, że begonie źle znoszą spryskiwanie i to ostateczność, czy podjąć próbę leczenia, czy od razu wyrzucić ? Mam na balkonie mnóstwo innych roślin, w większości ziół i nie chcę by i one się zaraziły. Na małej powierzchni nie da się uniknąć tłoku i nie ma też możliwości odizolowania chorych, a balkon-półloggia jest zaciszny i raczej mało przewiewny, deszcze do roślin też raczej nie docierają, bo jest daszek.
  Pod ręką mam: amistar opti 480 sc, timorex gold 24 ec i biosept. Poza tym na dużym forum ogrodniczym widywałam wzmianki o próbach stosowania nadmanganianu potasu oraz wody utlenionej, jednak teraz, szybko, nie mogę się doszukać precyzyjniejszych wskazówek (nadmanganian w tabl. kupiłam, wodę też mam), czy masz z nimi własne doświadczenia ?
  Bardzo bym prosiła o dokładne wskazówki co i jak po kolei, czy podczas oprysków chronić kwiaty i pąki (dużo), wyglądają zdrowo, czy ziemię też czymś podlać ? Czy podczas leczenia mogę zasilać biohumusem (prawdziwym) ?
  Z góry serdecznie dziękuję i wyczekuję porad, Iza

  • zojalitwin Says:

   Porażone begonie od razu usunąć. Jest już sierpień i nawet po próbie ratowania nie będą już ładne. Skoro są na balkonie zioła to środki grzybobójcze nie powinny być stosowane, bo choć się o tym dokładnie nie pisze to każdy ma swój okres karencji.
   Mączniak prawdziwy jest chorobą trudną do usunięcia. Wiele środków już na niego nie działa a przy śliskich liściach trzeba jeszcze stosować środek zwiększający przyczepność. Wiem, że szkoda ale tak będzie najlepiej. Gdyby choroba wystąpiła wcześniej to begonie można byłoby ściąć zostawiając 2 oczka na pędzie. Byłoby jeszcze trochę czasu na pojawienie się nowych kwitnących pędów.

 2. Marta Says:

  Zakupiłam u p.Królika 7 bulw w styczniu.Wyglądały na bardzo dorodne , nie były wysuszone ani porażone.5 tyg. temu wysadziłam je do doniczek, wklęsłym do góry , podlewałam należycie i do tj pory ani jedna nie wypuściła liści !!! Czy jest jakieś logiczne wyjaśnienie tego? Czy ma sens podlanie tej ziemi jakimś nawozem?
  Pozdrawiam
  Marta

  • zojalitwin Says:

   Proszę delikatnie odgrzebać ziemię i sprawdzić czy pojawił się chociaż mały zaczątek pędu. Jeśli nie proszę odgarnąć ziemię niżej i zobaczyć czy pojawił się jakiś korzonek. Jeśli również nie to proszę wyjąć bulwę opłukać pod letnią wodą i zobaczyć czy jest zdrowa. Jeśli jest wszystko w porządku to trzeba czekać. Ponieważ napisała pani o podlewaniu to podejrzewam że bulwy mogły zgnić. Ziemia na powierzchni mogła być sucha lecz pod spodem wystarczająco wilgotna, a pani dolała kolejną partię. Gdyby tak to wyglądało i na każdej z bulw zostało choć jedno oczko zdrowe trzeba odciąć tę część bulwy. Tniemy zawsze na zdrowej części. Takie kawałki bulw zanurzamy na kilka minut w roztworze kaptanu. Wyjmujemy i czekamy aż preparat nieco przyschnie. Sadzimy oczkiem do góry, ale w nowej ziemi i w nowej doniczce. Nie podlewamy tylko proszę wstawić całość do dużego, przezroczystego worka i postawić w miarę możliwości na słonecznym parapecie, by słońce nagrzewało ziemię. Jeśli pojawi się coś zielonego przenieść w miejsce bardzo widne lecz bez słońca. Worek codziennie odwiązujemy na kilka minut dla wymiany powietrza – nie będzie pleśnieć ziemia – potem znów zawiązujemy. Jak sadzonki nabiorą wigoru można worek rozwiązać, a po 2 dniach zdjąć zupełnie.

 3. Marta Says:

  O rany! Rzeczywiście 3 cebule są gnijące.Po odsypaniu ich, u czterech znalazłam biało-różowe „wypustki”, u trzech nic nie znalazłam.Po wykopaniu tych trzech okazało się ,że częściowo są uszkodzone.Postąpiłam zgodnie z instrukcją, może z nich coś jeszcze będzie.??Czyli za dużo podlewałam i miały za zimno.
  Bardzo dziękuję! Jest Pani nieoceniona,nie pierwszy raz uzyskałam pomoc, jak zwykle jestem pod wrażeniem:)Pozdrawiam

 4. Anonim Says:

  Witam !!! Kupilam cebulki begonii i zupelnie nie mam pojęcia jak się zabrac do sadzenia na balkonie ,wiem tylko ze na glębokosc 5cm ale co potem ??? Proszę o poradę

  • zojalitwin Says:

   To nie są cebulki tylko bulwy. Sadzimy po przymrozkach lub w mieszkaniu i wystawiamy dopiero po minięciu przymrozków. Wgłębiona część bulwy powinna znaleźć się na górze. Utrzymywać ziemię lekko wilgotną i czekać.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: