Kozłówka długoszyjkowa

©

©Phuopsis stylosa

 

Opis

Rodzina:Rubiaceae – marzanowate

syn. Crudanella stylosa

Jest typową rośliną płożącą. Jej wiotkie pędy pokryte okółkami wąskich listków podnoszą się w końcowym odcinku który najczęściej zakończony jest główkowatym kwiatostanem. Zarówno liście jak i pędy zawierają kumarynę która nadaje specyficzny nieco piżmowaty zapach. Znacznie mocniej jest on wyczuwalny po letnich deszczach.

Pojedynczy kwiatek jest niewielki, zbudowany z pięciu płatków które na znacznej swej długości są zrośnięte i tworzą długi cienki lejek. Cechą charakterystyczną kwiatów kozłówki są długie, sterczące szyjki słupków, przez co kwiatostan wygląda jak mocno wypukła poduszeczka ze szpilkami. Kwiaty mają słaby korzenny zapach.

Taka budowa rośliny i niewielkie wymagania sprawia, że jest to standardowa roślina okrywowa na niezbyt wilgotne stanowiska.

Podawana w literaturze informacja o bardzo szybkim rozrastaniu się jest tylko częściową prawdą. Jeśli posadzimy ją na stanowisku zasobnym i dostatecznie wilgotnym istotnie będzie zagrożeniem dla wolniej rosnących roślin. Na każdym innym stanowisku spokojnie, cięciem wiosennym ograniczy się jej rozmiar do pożądanej wielkości. Na stanowiskach kiepskich w ogóle nie trzeba będzie jej ograniczać.

Typowo wyglądającą roślinę nożna obejrzeć na tym zdjęciu – http://www.alt.sabines-garten.de/images/Gartenkarte/Vorgarten/SL372342.jpg

Występowanie

W górach Kaukazu

Wysokość

Roślina jest dość niska bo około 15 – 20 cm wysokości lecz jej pędy są dużo dłuższe bo na dobrych stanowiskach osiągają nawet 40 cm długości.

Termin kwitnienia

Od czerwca do sierpnia.

Kolor kwiatu

U gatunku jest jasno różowy nieco ciemniejsze są odmiany „Purpurea” (syn. „Rubra”) i „Purpurglut” szczególnie ta ostatnia, która jest także najniższą.

Stanowisko

Rosnąć będzie zarówno w pełnym słońcu jak i w półcieniu. Doświadczenie uczy, że w półcieniu ładniej rośnie lecz gorzej kwitnie, choć pojedyncze kwiatostany są bardziej trwałe. Dlatego wybrałam podlewanie i posadziłam w słońcu.

Wymagania

Jest typową rośliną gleb lekkich. Poradzi sobie na nich dobrze. Nie można jednak powiedzieć, że będzie wówczas rośliną pokazową, ona tylko będzie i nawet zakwitnie. Jak zawsze całą swoją krasę pokaże na stanowisku optymalnym. Czyli ziemia przepuszczalna, niekoniecznie żyzna choć co roku zasilana sporą dawką kompostu mieszanego z ziemią, stanowiącego całe jej nawożenie. Znaczenie ma dobra wilgotność gleby. Nie oznacza to że ma być stale mokra, ale nie może też to być luźny piasek. Zatem podlewając ogródek nie omijajmy jej, a uprawianą na suchych murkach podlejmy.

Po kwitnieniu roślinę przycinamy, wypuści do jesieni jeszcze sporo nowych pędów. Czasem zdarzy się że któryś zakwitnie.

Mrozoodporność

Że pod śniegiem przetrwa na terenie całego kraju to pewne, natomiast czy w bezśnieżne zimy na obszarze naszego bieguna zimna to może ktoś się wypowie. Na pozostałej części naszego kraju roślina bezproblemowa.

Rozmnażanie

Najprostszy przez podział dokonywany wczesną wiosną lub w sierpniu. Jeśli w sierpniu to robimy to skróćmy pędy uszkodzone korzenie będą miały ułatwione zadanie.

Przez wysiew nasion. Można jesienią nawet w gruncie jeśli zimą gleba nie podmaka. Częściej jednak wysiewamy w styczniu do woreczka z wilgotnym piaskiem i przez 6 tygodni przetrzymujemy w chłodziarce. Po tym czasie wysiewamy razem z piaskiem do doniczki i czekamy na wschody. Taki proces nazywa się stratyfikacją i dokładniej opisałam go w Poradniku ogrodnika na tym blogu.

Można też przez sadzonki o lekko zdrewniałym dolnym odcinku – dlatego pobieramy sadzonki późnym latem. Zimę muszą spędzić pod osłonami.

Ostatni sposób to oddzielanie nowych egzemplarzy jeśli jakiś pęd ukorzenił się w węźle.

Choroby i szkodniki

Mam ją kilka lat i nie dostrzegłam nawet skłonności do chorób nie widziałam też zagrożenia przez szkodniki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: