Rdest

©

©Polygonum

 

Opis

Rodzina: Polygonacaea – rdestowate

Rdesty rozprzestrzenione są na całym świecie. Są to rośliny o najbardziej zróżni­cowanym pokroju i przeważnie BARDZO EKSPANSYWNE. Wymienię oczywiście tylko te najpowszechniejsze, z którymi możemy się spotkać w uprawie.

Polygonum affine – rdest pokrewny. Pochodzi z Himalajów. Roślina bar­dzo ekspansywna, okrywowa, wysokości 25-30 cm. Kwitnie długo, od lipca do października, kwiaty zebrane w długie, kłosowate, pstroka­te kwiatostany. Kwiaty są po­czątkowo białawe, później przyj­mują odcień ciemnoróżowy. Jest byliną okrywową o lanceto­watych liściach, tworzącą zwarte kobierce w miejscach lekko wilgotnych i lekko zacienionych. Popularniejsze odmiany:

‚Darjeeling Red’ – ma różowopurpurowe kwiaty zebrane w długie kłosy, tworzy zwar­te rośliny;

‚Donald Lovendes’ – rośliny zimozielone o grubych, rozłożystych pę­dach, kwitnie czerwono;

‚Lowndes Variety’ – kwiatostany szerokie, jaskrawo różowe;

‚Superbum’ – kwiatostany bladoróżowe, ekspansywna.

Polygonum amphibium – rdest ziemnowodny jest również gatunkiem rodzimym rosnącym w strefie przybrzeżnej rzek , stawów lub w wodach stojących o głębokości 30—100 cm. Liście pływające są eliptyczne do lancetowatych o około 20 cm długości. Z węzłów pływającej łodygi od czerwca do sierp­nia wyrastają nad liśćmi pędy kwiatowe z grubymi, różowawymi kwiatostanami, mającymi około 15 cm wysokości. Wodna i lądowa forma różnią się od siebie budową liści. Forma wodna posiada liście szeroko-lancetowate, skórzaste, od góry gładkie i błyszczące. Forma lądowa ma liście wąsko -lancetowate, lekko pofalowane, mniej skórzaste w dotyku i z ząbkowanymi brzegami, a dodatkowo pokryte włoskami. Liście zawierają substancje drażniące skórę. W kontakcie z nimi należy używać rękawic. Podobnie jak na lądzie rozrasta się dość szybko i zdecydowanie nie jest to roślina do małych najczęściej oczek wodnych.

Polygonum amplexicaule – rdest himalajski. Pochodzi z Himalajów. Ro­śliny wysokie, dorastające 100 – 120 cm. Kwiaty lśniące, czerwone, zebrane w długie, wzniesione kłosy, kwitną od czerwca do października, a znacznie poniżej kwiatostanów rozwijają się duże, szeroko lancetowate, siedzące liście. Od sierpnia do paździer­nika liście zabarwiają się żółto i z czerwonymi kwiatostanami dają inną plamę kolorystyczną na rabacie. Najczęściej uprawia się:

var. speciosum – odmianę okazałą, o kwiatach purpurowo-czerwonych, nie tworzącą roz­łogów;

‚Artropurpureum’ – ma kwiaty ciemno-purpurowe;

‚Firetail‚ – o szkarłatnoczerwonych kwiatach.

Polygonum bistorta – rdest wężownik. Gatunek krajowy, rosnący na wilgotnych łąkach. Na szczycie prawie bezlistnej łodygi, wysokości około 60 cm, wyrasta różowy kwiatostan w kształcie kłosa. Kwitnie w maju-czerwcu. Odmiana ‚Superbum’ wyróżnia się wyjątkowo dużymi, delikatnymi kwiatami. Roślina kwitnie całe lato, tworząc buj­ne, kępiaste rośliny.

Polygonum compactum – rdest zwarty. Syn. Fallopia japonica var. compacta. Pochodzi z Japonii. Wysokość 40-60 cm. Odmiana ‚Roseum’ – kwitnie obficie biało-czerwono, od sierpnia do września. Pąki kwiatowe są koralowo-łososiowe. Jesienią liście przebarwiają się na brązowo-czerwony kolor. Bardzo dekoracyjna roślina okrywowa.

Polygonum cuspidatum – rdest ostrokończysty. Jeden z najwyż­szych gatunków, pochodzi z Japonii. Rośliny wysokości około 200 cm. Łodygi rozgałęzione, silnie ulistnione. Liście sercowate. Kwiaty białe, niepozorne. War­tość dekoracyjną mają odmiany o pstrych liściach, zabarwionych częściowo na kremowo lub różowo. Rośliny bardzo ekspansywne. Kwiatostany są na zdjęciu głównym.

Polygonum sericeum – rdest jedwabisty. Pochodzi z Syberii. Wysokość roślin około 120 cm, kwiaty białe w dużych wiechach. Kwitnie w maju-czerwcu. Rozrasta się szeroko przypominając w czasie kwitnienia duże tawuły. Roślina bezłodygowa.

Stanowisko

Mogą rosnąć zarówno w słońcu jak i w półcieniu. W słońcu jednak tylko na stanowiskach dostatecznie wilgotnych inaczej dolne liście zaczną żółknąć, brązowieć i zamierać, chyba, że będziemy podlewać.

Wymagania

Rdesty rosną wszędzie i nie wymagają od nas byśmy się nimi specjalnie zajmowali. Dla nas jest ważne byśmy patrzyli na ładne rośliny. Dlatego wiosną dajmy dość grubą warstwę kompostu i wymieszajmy ją z ziemią. Do tego standardowa dawka nawozu pełnoskładnikowego jaki się z reguły daje na cały ogródek i to by było na tyle.

Wprowadzając rdest do ogrodu to poza nielicznymi przypadkami musimy sobie zdawać sprawę, że sadzimy roślinę bardzo ekspansywną i tempo zajmowanej powierzchni bywa imponujące. Nie obawiajmy się zatem ciąć rozłogi przy każdym pieleniu ogrodu.

Mrozoodporność

Pełna

Rozmnażanie

Rdesty rozmnaża się przez podział roślin w kwietniu i maju oraz przez odrosty i rozłogi. Rdest wężownik można rozmna­żać przez wysiew nasion.

Choroby i szkodniki

Rośliny z tego rodzaju naprawdę rzadko są atakowane przez cokolwiek.

Uwagi

Ponieważ ja w swym artykule pokazałam tylko wierzchołek góry lodowej przed wprowadzeniem jakiegokolwiek rdestu do ogrodu proszę poszukać o nim informacji. Są gatunki, których się potem pozbyć graniczy z cudem.

Uprawiane rdesty roczne omówię przy kwiatach rocznych.

 

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Wężownik – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Polygonum_bistorta_a3.jpg

Rdest himalajski – http://flowerphotopictures.com/Persicaria/index.html

Murek – http://www.flickr.com/photos/kilwirraarchitects/3758740071/

Kwiatostan affine- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Polygonum_affine_-_blossom_(aka).jpg

P. affine – http://lejardindenteoulet.kazeo.com/Les-Persicaires/Persicaria-affinis,a912319.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: