Rozchodnik okazały

©

©Sedum specktabile

 

Opis

Rodzina: Crassulaceae – gruboszowate.

Jest to sukulent liściowy. Znaczne ilości wody gromadzi w pędach i liściach. Nawet młode rośliny to kępka wzniesionych, nie rozgałęzionych i ulistnionych pędów. Liście ułożone skrętolegle są mięsiste, owalne z płytko ząbkowanym brzegiem. Osadzone na króciutkim ogonku przechodzącym w klinowatą nasadę. Naprawdę są jasnozielone, ale dzięki woskowi mają niebieskawy odcień. Każdy pęd zakończony bardzo dużym kwiatostanem. Na lepszych stanowiskach i przy mniejszej ilości pędów nierzadko osiąga 20 cm średnicy. Złożony jest z mnóstwa maleńkich najczęściej różowych kwiatów z ciemniejszymi środka­mi.

Najczęściej uprawianymi odmianami są: ‚Brilliant’ kwiaty karminowo-różowe, ‚Carmen’ – karminowe, ‚Iceberg’ – białe, ‚Star Dust’ – białe, ‚Meteor’ – ciemno-karminowe. Jest wiele nowszych odmian lecz na naszym rynku na razie trudno dostępne.

Występowanie

Pochodzi z Chin i Japonii.

Wysokość

Przeciętna wysokość to około 50 cm, często jednak jest wyższy lecz rzadko przekracza 70 cm.

Termin kwitnienia

Zaczyna kwitnąć w końcu sierpnia i kwitnienie trwa do przymrozków.

Kolor kwiatu

Rzadko biały po większej części od jasnoróżowego po prawie karminowy w zależności od odmiany.

Stanowisko

Jest to roślina słońca i tylko w takich warunkach roślina pokaże pełnię swoich możliwości.

Wymagania

Jest to roślina niewybredna i łatwa do uprawy. Zadowoli ją gleba lekka, przepuszczalna piaszczysto-gliniasta lub żwirowo-gliniasta. Najlepiej by była o odczynie obojętnym. Nie ma też dużych wymagań pokarmowych. U mnie dostaje corocznie wiosną dawkę nawozu pełnoskładnikowego i co 4 lata w trakcie odmładzania z przesadzaniem ziemię wymieszaną praktycznie pół na pół z kompostem. Kiedy dawałam jej więcej uzyskiwałam okazałe rośliny lecz o skromniejszych kwiatostanach.

Na glebach lepszych roślina może mieć tendencję do częściowego pokładania się. Wygląda to tak że pędy dalej są wzniesione, ale środek kępy jest odkryty. W skrajnych przypadkach wygląda to tak Nie wygląda to dobrze lecz jest na to rada. Kiedy pędy mają około 15 – 20 cm długości ścinamy wierzchołki. Wprawdzie opóźniamy nieco kwitnienie, ale mamy nieco niższą i zwartą kępę zamiast wysokiej z łysym środkiem.

Posiadacze gleb gliniastych muszą dodać ‚rozluźniacza’ w postaci żwiru lub tłucznia skalnego. Im cięższa glina tym więcej. W przypadku tych ostatnich gleb nawet 3 części żwiru na jedna część ziemi. Roślina zupełnie nie nadaje się na gleby o wysokim lustrze wody lub gleby torfowe.

Jest jednak na tyle niezawodną rośliną, że przetrwa i okresy letniej suszy jak również i okresy nadmiaru wody. Ani jedno ani drugie nie jest dla niej dobre i na pewno odbije się na wyglądzie rośliny, ale roślina nam nie zginie.

Po przekwitnięciu, a raczej po przymrozkach bo on z reguły występuje w końcowej fazie kwitnienia pędy zamierają, ale utrzymują swą sztywność praktycznie przez całą zimę i takie ośnieżone pędy stanowią zimową atrakcję w ogródku. Dla tych którzy pierwszy raz mają tą roślinę informacja. Roślina zimuje w postaci pąków, które znajdują się tuż nad powierzchnią ziemi. Jest to cecha pewnego typu roślin, które w literaturze naukowej określane są geofitami. Nie należy się obawiać, że przemarzną. Są na tyle odporne, że z powodzeniem zimują w niezabezpieczonych skrzynkach balkonowych. Lepiej wprawdzie wyglądają w nieco większych donicach, ale na upartego – będą jedynie nieco mniejsze bo podłoża do wykorzystania niewiele.

Mrozoodporność

Pełna

Rozmnażanie

 • przez podział kępy,

 • ukorzenianie sadzonek pobranych z wierzchołka pędu,

 • ukorzenianie pojedynczych liści,

 • w przypadku roślin gatunkowych przez wysiew nasion.

Choroby

Roślina wyjątkowo odporna na zagrożenia.

Uwagi

Jeśli ktoś lubi rustykalne klimaty może potraktować to sedum jako kwiaty do bukietu.

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Sadzonki –http://melaniesoldcountrygarden.blogspot.com/2008/05/time-to-cut-sedum.html

Bukiet – http://www.gartendatenbank.de/photo/2004042428

Zimujące – http://notrejardin.skynetblogs.be/archive/2007/11/22/sedum-spectabile.html

Położona roślina –http://darbishire.blogspot.com/2010_09_01_archive.html

Reklamy

Komentarzy 6 to “Rozchodnik okazały”

 1. FloArtist Says:

  Witam,
  chciałabym wiedzieć czy to Sedum można uprawiać w doniczkach w domu? Mam je w ogródku i zeszłej jesieni ściełam je do wazonu. Trzymały się bardzo długo tak że już myślałam że te kwiaty są nieśmiertelne. A z ich gałązek zaczęły wyrastać małe korzonki. Wsadziłam je do ziemi do doniczki i wydaje mi się że się przyjęły. Problem w tym że urosły na wysokość ok. 5 cm i stanęły(od grudnia do teraz – kwiecień -nic się nie dzieje) i są dosyć wątłe. Czy jest szansa że ruszą z miejsca? Jak im pomóc?

  • zojalitwin Says:

   Są wątłe bo dla nich za mało światła przy zbyt przecież wysokiej – domowej temperaturze i to mimo, że znajdują się w fazie spoczynkowej – dlatego nie rosną. Zaczną rosnąć jak zwiększy się ilość światła. Uprawa w domu jest możliwa pod warunkiem, że zgodzi się Pani na rachityczny wygląd i prawie żadne kwitnięcie. Domowe rośliny to najczęściej wieloletnie rośliny, ale ciepłych stref gdzie wegetacja trwa na okrągło. Sedum jest rośliną wieloletnią, ale naszego klimatu i do niego genetycznie dostosowaną. Dlatego dla niej warunki domowe to warunki ekstremalnie trudne. Przyznam że nie zdecydowałabym się na całoroczną domową ich uprawę. Roślina musi przejść okres chłodu i pędy stare muszą przemarznąć jako że kwitnie na pędach wyrosłych w danym roku. Jest to uwarunkowane genetycznie. W warunkach stałego ciepła nawet jeśli wyrosną nowe pędy to stare nie zginą lecz i nie zakwitną. Ponieważ roślina w niesprzyjających dla niej warunkach uprawy będzie rachityczna więc i ewentualne kwiaty będą się miały nijak do tych z gruntu. Najprawdopodobniej szybko padnie zjedzona przez choroby. Osobiście odradzam, ale ma Pani prawo de swojego eksperymentu.

 2. Anonim Says:

  dostałam tego pięknego rozchodnika o białym kolorze w bukiecie czy ukorzeni się wypuści korzonki pozostawiony na dłużej w wodzie ? czy może potrzebny jest ukorzeniacz ?

  • zojalitwin Says:

   Witam!
   Ukorzeniamy wierzchołki pędów które nie mają kwiatów. W tym wypadku trzeba obciąć kwiaty, dać do ukorzeniacza i do doniczki z ziemią. Ukorzeniacz będzie potrzebny by przyspieszyć ukorzenianie bo nie jest to właściwy czas na prowadzenie tego zabiegu. Takie rzeczy w przypadku rozchodnika robi się wiosną. Życzę powodzenia.

 3. Grażyna Says:

  Dzień dobry,
  odkryłam blog dzisiaj i już jest w moich zakładkach 🙂 Bardzo mi się przyda!
  A propos rozchodnika – jest pierwszy maja, czy mogę go jeszcze teraz rozmnożyć czy już za późno, bo wiosna w pełni? Jeśli nie teraz czy mogę jesienią? Czy wystarczy obciąć pąki, wsadzić w ukorzeniacz i do ziemi czy musze do doniczki?
  Dziękuję za pomoc i pozdrawiam
  Grażyna

  • zojalitwin Says:

   Mnożyć można. Nie sadziłabym sadzonki bezpośrednio do ziemi bo jest ona zimna. Ziemia w doniczce szybko się ogrzewa i ma temperaturę niższą od powietrza o 2-4 0C natomiast ziemia ogrodowa ma teraz zaledwie 12-15 0C. To dla szybkości ukorzeniania się robi ogromną różnicę. Poza tym w doniczce łatwiej utrzymać wilgotne podłoże.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: