Fygelius

©

©Phygelius

Opis

Rodzina: Scrophulariaceae – trędownikowate

Rodzaj ten posiada dwa gatunki, P. capensis i P. aequalis są to krótkowieczne półkrzewy. Główna różnica między tymi gatunkami to ustawienie kwiatków w kwiatostanie. P. capensis ma kwiaty równomiernie rozmieszczone wokół pędu, natomiast P. aequalis ma kwiaty wiszące po jednej stronie pędu. W handlu coraz rzadziej spotyka się rośliny gatunkowe. W Anglii od lat prowadzi się prace hodowlane, których głównym celem jest przystosowanie rośliny do chłodniejszego klimatu. W trakcie tych prac powstało wiele hybryd z początku międzygatunkowych . Potem zaczęto mieszać istniejące mieszańce z gatunkami botanicznymi w końcu pojawia się coraz więcej odmian będących wynikiem krzyżowania jednego mieszańca z innym.

Główną ozdobą tych roślin są grona zwisających, rurkowatych kwiatów. Pojedynczy kwiatek u gatunku to około 4 cm. Liście są ząbkowane, owalne do spiczastych, ciemno lub jasnozielone. Nie stanowią jakiejś szczególnej ozdoby tej rośliny, chociaż pojawił się mieszaniec z brązowo-czerwonymi liśćmi.

Najpopularniejsze odmiany obu gatunków to:

P. aequalis ‚Yellow Trumpet’ o całkowicie jasnożółtych kwiatach,

P. capensis ‚Coccineus’ o czerwonych kwiatach z żółtą gardzielą i odgiętych klapkach.

Najwięcej odmian ma mieszaniec obu gatunków określany jako P. rectus.

Przytoczę tu tylko kilka.

‚African Queen’ jej czerwone kwiaty mają u wylotu pomarańczowo-czerwone płatki.

‚Devil’s Tears’ kwiaty są ciemno czerwono-różowe o żółtych gardzielach. ‚Moonraker’ ma kwiaty bladożółte.

‚Salmon Leap’ ma pomarańczowe kwiaty.

‚Winchester Fanfare’ u tego mieszańca kwiaty są ciemno czerwono-różowe i mają szkar­łatne końce płatków.

Stosunkowo niedawno trafiły do handlu dwie serie karłowych odmian, których przeznaczeniem jest przede wszystkim pojemnik. Ich wysokość nie przekracza 40 cm. Są to ‚Candy Drops’ series i ‚Funfare’ series.

Występowanie

Rośnie w pobliżu rzek i rozlewisk wodnych w Republice Południowej Afryki.

Wysokość

Przeciętnie do 1 metra, chociaż P. capensis jest wyższy. Natomiast posadzone przy południowej lub zachod­niej ścianie osiągają większe wymiary.

Termin kwitnienia

Prawie przez całe lato i wczesną jesień. Trzeba tutaj dodać, że mieszańce z reguły kwitną znacznie wcześniej. Wiele z nich przy dobrej pogodzie zaczyna kwitnienie na przełomie maja i czerwca i kwitną nieprzerwanie – choć z mniejszą intensywnością – do przymrozków. Jeszcze jedna uwaga dane te dotyczą słonecznego lata.

Kolor kwiatu

Biały, żółty, pomarań­czowy, różowy, czerwony i szkarłat­ny. Wnętrze kwiatka może mieć inny kolor.

Stanowisko

W naszym klimacie sadzimy na słonecznym stanowisku. Mimo, że podczas upalnego lata będą wymagały podlewania to zarówno wielkość kwiatostanu jak i intensywność kwitnienia zależy od słońca. Dodatkową dolegliwością jest gubienie dolnych liści jeśli roślina ma za ciemno.

Wymagania

Teoretycznie przyjmuje się że dolną strefą klimatyczną w której ro ślina może przetrwać jest strefa 7, chociaż spotkałam się już z informacją o zimotrwałości w strefie 6b. Mieszkam w strefie 6b i mnie się nie udało mimo okrycia. Zatem mieszkający w strefie 7 czyli od Wrocławia po Szczecin mogą zaryzykować i posadzić go w gruncie pod osłoną południowo-zachodniej ściany i dodatkowo zabezpieczyć na zimę. Wiadomo, że roślina zabezpieczona przetrwa mrozy do – 10 0C. W takich warunkach w najgorszym razie roślina zachowa się jak bylina czyli zmarzną jej nadziemne części lecz wiosną odbije z korzeni. Przy mniejszych spadkach temperatur może część pędów przetrwać. Ponieważ sadzonki do najtańszych nie należą decyzję o sposobie uprawy każdy musi podjąć sam. Pozostałym mieszkańcom naszego kraju nie pozostaje nic innego jak uprawa w pojemnikach zimowanych w pomieszczeniach o temperaturze około 6-8 stopni powyżej zera. Zimna szklarnia nie jest dobrym rozwiązaniem na zimę. W takim pomieszczeniu w zależności i od temperatury i od słońca panują duże wahania temperatury. W takich warunkach czasem nie mróz, a tzw. susza fizjologiczna (artykuł w przygotowaniu) zabija roślinę. W naszych warunkach klimatycznych lepsze rezultaty w przezimowaniu uzyskamy decydując się na nowsze mieszańce. Znacznie mniejsze są szanse na przezimowanie gatunków.

Ziemię do donic przygotowujemy w oparciu o kompost, do którego dodajemy torf i średniej granulacji żwir. Wszystko mieszamy w równych ilościach. Pamiętajmy to roślina rosnąca na żyznych lecz bardzo przepuszczalnych podłożach więc nie rezygnujmy ze żwiru jak i przynajmniej 5 cm warstwy drenażowej. W momencie sadzenia nie wiemy jakie będzie lato. Roślina lubi gleby wilgotne ale nie toleruje jej nadmiaru w żadnym momencie. Najmniejszy jej nadmiar musi zostać natychmiast odprowadzony. Najpóźniej 6 tygodni po posadzeniu przystępujemy do nawożenia. By promować jak najdłuższe kwitnienie dobrze by było dać nawóz o zwiększonej dawce fosforu. Kto nie jest w stanie kupić w internecie musi się posiłkować nawozem którym podlewa wszystkie kwitnące rośliny. Od początku sierpnia nawet uprawianym w gruncie warto dać nawozy o zwiększonej dawce potasu. Składnik ten ma wpływ na lepsze drewnienie pędów co ułatwia zimowanie.

Wiosnę zaczynamy od przesadzenia rośliny- starajmy się dawać pojemniki które starczą roślinie tylko na rok. Po przesadzeniu przycinamy ewentualne suche lub przemarznięte pędy. Uprawiane w gruncie najczęściej trzeba przyciąć wszystkie pędy tuż przy ziemi.

Mrozoodporność

Wątpliwa nawet w cieplejszych rejonach kraju.

Rozmnażanie

Gatunki można rozmnażać przez wysiew nasion. Wszystkie odmiany przez sadzonki wierzchołkowe wiosną lub półzdrewniałe latem. Można także zastosować odkłady proste nawet dla roślin uprawianych w donicy. Wystarczy nagiąć pęd i przyszpilić go do małej doniczki. Uprawiane w gruncie można rozmnażać przez odrosty korzeniowe. Wspomniane metody rozmnażania omówiłam w poradniku ogrodnika na tym blogu.

Choroby i szkodniki

Na razie nie stwierdzono jakiś szczególnych wrażliwości.

 

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Passionata – http://www.hauenstein-rafz.ch/de/pflanzenwelt/pflanzenportrait/stauden/Kap-Fuchsie-Phygelius-capensis-und-Phygelius-aequalis.php

Kwiatek – http://eu.art.com/asp/default-asp/_/posters.htm?ui=A33325F89C8A4F83814932B7EF5237A5

Kwiatostan jednostronny – http://www.flickr.com/photos/28188015@N05/2663542145/

Kwiatostan – http://redwoodbarn.com/perennialssun/perennialssun-Pages/Image86.html

Reklamy

Komentarze 2 to “Fygelius”

  1. Anonim Says:

    Własnie „zdobyłam” 3 sadzonki pygeliusa- o jasnozielonych listkach i czerwonych kwiatach, o zielonych listkach i czerwonych kwiatach-i o zielonych listkach i białych kwiatach. Dziękuję za opis- bardzo mi sie przyda w pielęgnowaniu moich roslinek. Pozdrawiam Zoju- Ela…


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: