Aukuba japońska

©

©Aucuba japonica

Najlepsze stanowisko dla tej rośliny

 

Opis

Rodzina: Cornaceae – dereniowate

Znane jest kilka gatunków tych zimozielonych krzewów o zwartym pokroju, które do­rastają do 3 m wysokości. Aukuba japońska jest jedynym gatunkiem mającym znaczenie w uprawie. Na mięsistych pędach dorastających do 2 m wysokości, osa­dzone są błyszczące, zielone, nieco skórzaste, owalne lub lekko lancetowate liście, często z płytkim i nieregularnym ząbkowaniem. Liście wielu odmian są pokryte złoty­mi plamami. Kwiaty, które pojawiają się wczesną wiosną (III-IV), są niepozorne. Gatunek należy do roślin dwupiennych co oznacza, że kwiaty męskie są na innej roślinie, a żeńskie na innej. Zatem chcąc mieć owoce trzeba mieć obie formy i postawić je niedaleko od siebie. Wspomniane owoce są owalne, czerwone i mogą pozostawać na roślinie przez kilka miesięcy. Roślinę gatunkową uprawia się jednak dość rzadko bo wiele odmian uprawnych ma bardziej dekoracyjny wygląd oraz dlatego, że odmiany te są na ogół niższe od rośliny ga­tunkowej i mało która przekracza wysokość 2 metrów. Wykaz najczęściej spotykanych odmian.

‚Crotonifolia’ to męska odmiana, która ma wyjąt­kowo urozmaicony, jaskrawy wygląd dzięki dużym, błyszczącym, zielonym liściom po­krytym żółto-kremowymi plamami. Niektóre okazy odmiany Crotonifolia wykazują cechy żeńskie i wydają owoce.

‚Golden King’ to męska roślina, której liście pokryte są duży­mi złotymi plamami. Najlepiej rośnie w miejscu częściowo zacienionym.

‚Gold Dust‚ to roślina żeńska, czę­ściowo zimotrwała. Liście powcinane, ciem­nozielone, z małymi nieregularnymi plamka­mi, rośnie do 2,5 m wys.

‚Mr Goldstrike’ ma powcinane zielone liście w drobne żółto-złote plamki.

‚Rozannie’ jest zwartym krze­wem z kwiatami zarówno żeńskimi, jak i męskimi, z których wyrastają duże owoce. Ciemnozielone błyszczące liście mają ząbko­wane brzegi.

‚Variegata’ ma liście gęsto nakrapiane złotymi plamkami. Liście tej od­miany są trochę szersze niż liście roślin ga­tunkowych. Spotykane są zarówno rośliny żeńskie, jak i męskie.

‚Pictura’ -z dużą, żółtą plamą na środku blaszki liściowej, otoczoną licznymi, drobnymi plamkami.

‚Luteocarpa’ – o liściach ząbkowanych i żółtych owocach.

Występowanie

Rośnie w lasach zarówno nizinnych jak i górskich nat terenie całych Chin i Japonii.

Wysokość

Roślina rośnie wprawdzie dość wolno i w około 5 lat dorasta do 150 cm lecz jej maksymalny wymiar to około 2,5 metra wysokości i ponad metr szerokości. Zastanówmy się zatem już w momencie zakupu czy mamy dla niej miejsce.

Termin kwitnienia

Kwiaty nie mają wartości zdobniczej. A jak wyglądają w dużym powiększeniu można zobaczyć klikając na link http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1022&message=27374094&changemode=1

Kolor kwiatu

Brudno czerwono-purpurowy.

Stanowisko

Od półcienia do lekkiego cienia.

Wymagania

Kupując roślinę zawsze będziemy mieć dylemat wsadzić do ogrodu czy trzymać jako roślinę tarasową. Przypominam, a co młodszych informuję, że do niedawna aukuba była rośliną wyłącznie domową.

Dla posiadaczy ogródków

W naszym kraju zimno może być tak samo wszędzie jedynie ilość dni z bardzo niskimi temperaturami jest większa we wschodnich niż zachodnich rejonach. Tylko dlatego łatwiej przetrwają rośliny pod Wrocławiem niż pod Rzeszowem.

Próbuję powiedzieć, że bez większego znaczenia gdzie mieszkamy, natomiast ważny jest mikroklimat i nasza determinacja. Jeśli stworzymy roślinie zaciszne miejsce i nie wystawione na południowe słońce, nie zapomnimy o podlewaniu jeśli w zimie zdarzy się długi okres pogody słonecznej i suchej oraz po wcześniejszym podlaniu zabezpieczymy korzenie choćby kompostem i górę kilkakrotnie okręconą agrowłókniną to spokojnie możemy sadzić w gruncie. Nawet jeśli część pędów podmarznie to roślina to szybko zregeneruje uruchamiając pączki śpiące jak i odrosty korzeniowe. Pamiętajmy tylko – sadzić należy wiosną by roślina miała czas na przystosowanie się do takich warunków oraz o fakcie, że gleby leśne to gleby przepuszczalne i na ciężkich glebach należy wykopać dwa razy większy dół niż potrzeba i ziemię z dołka rozluźnić żwirem oraz pod korzenie dać warstwę drenażową.

Problem pojawi się w momencie kiedy nasza roślina zrobi się duża. Zatem kupując z myślą o sadzeniu w gruncie wybierajmy odmiany te najniższe.

Dla tych którzy nie chcą ryzykować

Wprawdzie jest to duża roślina, ale rośnie dość wolno dlatego przesadzenia dokonujemy wtedy gdy naprawdę nie ma innego wyjścia. Młodsze co 2 lata a starsze co 4-5 lat. Przy czym to tylko sugestia, naprawdę liczy się tylko stan korzeni i jeśli nawożeniem wyrównamy brak ziemi to i młode mogą poczekać 3 lata na przesadzenie. Podłożem może być zwykła ziemia do kwiatów tylko należy ją wzbogacić o 1/3 objętości wermikulitu lub grysu akwarystycznego średniej wielkości – pamiętając, że w naturze rośnie na bardzo porowatych glebach typu leśnego. To że roślina ma nieco skórzaste liście jest zasługą swoistych wosków pokrywających blaszkę liściową. Stanowią one obronę rośliny przed nadmiernym parowaniem, dlatego polewanie należy uzależnić od tego jak wygląda ziemia w doniczce. Powinna 1/3 część ziemi przeschnąć zanim podlejemy po raz kolejny. Nawożenie można dawać raz w tygodniu lecz połową dawki. Używamy nawozu o zrównoważonym składzie i raz w miesiącu dajemy nawóz o zwiększonej dawce potasu by pomóc roślinie w lepszym wybarwieniu liści. Właśnie z powodu barwności liści nie możemy używać nawozu do roślin zielonych bo podwyższona w nim dawka azotu będzie sprzyjała większej zieloności liści.

Po ustabilizowaniu się temperatury i jeśli mamy miejsce gdzie słońce jest tylko rano lub późniejszym popołudniem wynosimy roślinę na zewnątrz. Z powrotem wnosimy już we wrześniu jeśli dysponujemy tylko parapetem. Dysponując chłodnym (5—8 0C) i widnym pomieszczeniem możemy wnieść najpóźniej jak się da wiedząc, że aukuba zniesie przymrozki do -10 0C. Lepiej jednak do końca nie ryzykować i narzucić na roślinę płachtę z agrowłókniny na noc.

Bez względu na sposób uprawy roślina dobrze znosi przycinanie. Zatem jeśli pojawią się nowe przyrosty całkiem zielone, jakieś gałązki podmarzną lub ogólny wygląd krzewu chcielibyśmy zmienić to nie ma problemu.

Mrozoodporność

Niepełna.

Rozmnażanie

Aukubę rozmnaża się przez wysiew nasion zaraz po zbiorze je­sienią lub przez sadzonkowanie.

W lutym lub sierpniu pobiera się z roślin ma­tecznych sadzonki wierzchołkowe albo pędowe i ukorzenia w temperaturze 20-22°C. Możliwe jest także ukorzenianie w temperaturze 12-15°C jednak ukorzenianie trwa wtedy znacznie dłużej. Dobrze ukorzenione rośliny sadzi się do doniczek o średnicy 12 cm, w ziemię do której warto dodać trochę gliny. Jeśli ukorzenialiśmy wiosną to przez cały sezon należy przycinać pędy gdy te mają około 15-18 cm wysokości. Zatem zabieg musi być dokonany przynajmniej dwa razy. Uzyskamy wówczas mocno rozkrzewioną roślinę. Natomiast sadzonki sporządzone jesienią sadzi się po ukorzenieniu do doniczek i pozostawia przez zimę bez przycięcia ale wówczas trzeba utrzymać temperaturę 5-8 0C by roślina nie podjęła wzrostu. Dlatego rozmnażając na potrzeby własne lub przyjaciół róbmy to wiosną bo mniej z tym problemów.

Choroby i szkodniki

W naszym klimacie roślina wyjątkowo odporna na zagrożenia.

 

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Aucuba japonica – https://facultystaff.richmond.edu/~jhayden/landscape_plants/late_fall_woody_plants/Late Fall Woody Plants.html

Kwiaty – http://www.purpleflowers-cs.com/purple_flowers/purple_aucuba_flower.html

Reklamy

Komentarzy 14 to “Aukuba japońska”

 1. DErZ Says:

  Ciekawy i zwarty opis.
  Warto jednak zmienić najjaskrawsze błędne zapisy:
  1. „…Luty 10, 2011…” – na: „10 lutego 2011 r.”
  2. „…dwupiennych co oznacza, że kwiaty…” – na: „dwupiennych, co oznacza że kwiaty”
  3. „…dość rzadko bo wiele odmian uprawnych ma bardziej dekoracyjny wygląd oraz dlatego, że odmiany…” – na: „dość rzadko, bo wiele odmian uprawnych ma bardziej dekoracyjny wygląd, oraz dlatego że odmiany”
  4. „…Brudno czerwono-purpurowy…” – na: „Brudnoczerwonopurpurowy”
  5. „…pamiętając, że w naturze rośnie…” – na: „…,pamiętając że w naturze rośnie”
  6. „…To że roślina ma nieco skórzaste liście jest zasługą…” – na: „To, że roślina ma nieco skórzaste liście, jest zasługą”.

  7. „…się da wiedząc, że aukuba zniesie…” – na: „się da, wiedząc że aukuba zniesie”

  Innych braków interpunkcyjnych znaleźć można ponad 10. Szkoda.

  Powodzenia
  DErZ

  • zojalitwin Says:

   Dzięki za uwagi, jak widać interpunkcja u mnie leży na łopatkach. No cóż nigdy nie byłam dobra z polskiego. Trójka to było dla mnie osiągnięcie. Skoro nie nauczyłam się w szkole to po sześćdziesiątce już się nie nauczę i w każdym tekście takie błędy będą. Trochę mi wstyd to fakt.

 2. DErZ Says:

  Ależ cóż znowu, Szanowna Gospodyni tutejszego zakątka!
  Na naukę jest zawsze czas. Ja zasadę >>> przesuwania przecinka <<< poznałem dość niedawno i swe w tym błędy umiem już rozpoznać – i stało się to niedawno właśnie dzięki podpowiedzi kogoś życzliwego po mym 'mimo, że' wpisie w jakimś forum.
  Podobnie – dzięki temu zakątkowi wiem wreszcie, że to, co posadziłem z dekadę temu, zagubiwszy oczywiście opisy – jest aukubą. Kilka ładnych lat domysłów!
  Tego roku 1.x owinąłem ją włókniną, 3 dni temu – ale to zimę nam wypłoszyło. Hortensję obok jej mi rok w rok zmraża, a aukuba [i pierisy] jakoś [puk-puk-puk] ani razu…

  No to lecę poczytać nieaukubowe opisy Gospodyni, a nuż znów coś mnie zaskoczy, że coś mamy, a nie wiemy, że mamy …
  🙂

  Powodzenia!
  DErZ

 3. Anonim Says:

  Zamiast korzystać (i podziękować) z takiej skarbnicy wiedzy jaką prezentuje nam gospodyni, czepia się Pan interpunkcji!!Belfer z Pana wyłazi i to najłagodniejsze określenie jakie mi się nasuwa:(
  Przepraszam Panią Pani Zoju i pozostaję z szacunkiem za ogrom pracy jaki włożyła Pani w ten blog:)
  Znajomość problematyki roślinnej jaką Pani tu prezentuje jest tak imponująca, że interpunkcja jest tutaj najmniej istotna, pozdrawiam serdecznie
  i życzę długich lat w tak doskonałej kondycji intelektualnej Ł.

 4. Mila Says:

  Zoju, zaglądam często na Twojego bloga, a dziś jakoś tak się złożyło, że przeczytałam komentarz Szanownego DErZa. Przepraszam, ale zagotowało się we mnie. Jak można w taki nieelegancki sposób zwracać uwagę komuś, w dodatku osobie, która wykonała kawał tak potężnej pracy?? Ponadto mam wrażenie, że autor komentarza nie do końca rozumie zasadę przesuwania przecinka. Ale to tak na marginesie.. To blog ogrodniczy – nie polonistyczny! Zoju, nie dość, że masz ogromną wiedzę, to w dodatku chyba jesteś aniołem (Twoja odpowiedź na w/w komentarz)… Pozdrawiam Cię ciepło i na pewno nieraz jeszcze tu zajrzę (nie da się inaczej, skoro google zawsze wskazuje mi Ciebie) 😉

 5. Sławek Says:

  Brawo! Wreszcie ktoś napisał o aukubie prawdę! Ja przywiozłem owoc zerwany w lutym 1995 roku z okolic dworca w Kolonii. Wyrosła roślinka- teraz mam jej aż za dużo (ukorzenia się doskonale w..słoiku z wodą!), ale to „dziewczynka”:-(… A do dziś (!!!!) nie mogę dostać do niej chłopczyka! A zatem nie mam tych pięknych owoców na krzewie. Najlepsza byłaby odmiana dwupienna czyli np. Rozannie, ale gdzie to kupić? A zatem moja „dziewczynka” rośnie w gruncie (Łódź), ale wymyśliłem dla niej osłonkę na zimę. Są to cztery płaty styropianu sklejone w kwadrat, wypełnione w środku włókniną i dodatkowo wyizolowana suchymi liśćmi. I tak, bez problemów zimuje. Jest tylko jedno pytanie: Mam glebę lekką i przepuszczalną, ale nie w tym problem… Chodzi o odczyn, gdyż ja przyjąłem wartości „lekkokwaśne”, ale sądzę, że w bardziej obojętnych jej lepiej? Interpunkcją proszę się nie przejmować, tu ważna merytoryka:-)!

  • zojalitwin Says:

   By utrzymać gleby lekko kwaśne trzeba wapnować w odstępach nie dłuższych jak co 4 rok. Ja to robię w odstępach dwuletnich, a i to dla wielu roślina zbyt rzadko. Robię to zawsze jesienią węglem węglanowym.

 6. Lidia Miluska Says:

  Witaj Zoju!
  Odwiedzam Twój blog po raz pierwszy i podziwiam Twoją wiedzę, jak domyślam się wynikającą z doświadczeń praktycznych.
  Będąc w Londynie (październik tego roku) m.in. pozwoliłam sobie na ucięcie kilku gałązek ” akubi japońskiej” i dzięki Tobie, pozyskałam wiedzę na jej temat. Mieszkam w rejonie pół.- wschodnim Polski i nie przypuszczam, że będzie zimować w gruncie. Ucieszę się jeżeli uda mi się ją ukorzenić.
  Pozdrawiam serdecznie Lidia

 7. Damian Says:

  Mieszkam w pobliżu Siedlec czyli do ‚ruskich’ już niedaleko. Nierzadko spływa do nas chłód z Suwałk. Tej zimy było – 18 bez śniegu a przy gruncie pewnie bite 20. Aukubę posadziłem latem w barwinku, miedzy drzewami. Siedziała dość długo cicho. Jesienią puściła świeże pędy. I co? Wszystko żyje i ma się dobrze 🙂


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: