Goryczka krótkołodygowa

©

©Gentiana clusii

Opis

Rodzina:Gentianaceae – goryczkowate

Synonim: Goryczka Klusjusa

Li­ście zimozielone, skórzaste, lśniące, jajowato-lancetowate tworzące przyziemną rozetę. Na krótkiej łodydze występuje zwykle 2-3 pary małych listków obejmujących łodygę. Kwiaty dzwonkowate, do 6 cm długości, osadzone pojedynczo na szczycie łodygi. Pierwsze zdjęcie na tym forum dobrze obrazuje jaka jest proporcja kwiatu do całości rośliny.

Korona kwiatu pięciopłatkowa, o długich płatkach. Hodowcy amatorzy muszą pamiętać, że słupek nie może być zapylony własnym pyłkiem i przy celowym zapylaniu nie ma potrzeby usuwania jego pylników. Nasiona drobne lecz wypełniają dość dużą dwudzielną torebkę. Ten gatunek goryczki jest bardzo podobny do goryczki bezłodygowej G. acaulis. By być pewnym z jakim gatunkiem mamy do czynienia musimy wiedzieć czy podłoże jest typu wapiennego czy kwarcowego. G. acaulis rośnie na podłożu kwarcytowym, a G. clusii na podłożu wapiennym. W momencie kiedy rośliny kwitną można dostrzec, że G. acaulis ma zielone plamy w gardzieli i bardziej zaokrąglone trójkąty między płatkami. G. clusii te trójkąty ma bardziej ostre i brak zielonych plam. Problem z rozpoznaniem pojawia się w miejscach gdzie to zróżnicowanie w odczynie podłoża występuje na małych powierzchniach. Wówczas oba spokrewnione gatunki krzyżują się nawzajem i powstają mieszańce, które odróżnić można już tylko w laboratoriach. To jest powodem, że w ogrodach raczej czysty gatunek nie występuje. Oprócz tego botanicy dzielą gatunek na kilka form botanicznych, ale nie będę gmatwać.

W ogrodach możemy spotkać mieszańce między tymi dwoma gatunkami, które powstały już jako celowe dzieło hodowców i przez jednych zaliczane do G. clusii, a przez innych do G. acauli. Na razie w miarę dostępne są dwa ‚ Alba’ i  ‚Alboviolacea’.

Występowanie

Od Alp po góry Chorwacji. W kraju występuje wyłącznie w Tatrach i jest pod ścisłą ochroną gatunkową, dlatego każdy komu zależy na urodzie gór powinien powstrzymać się przed zrywaniem tych pięknych kwiatów.

Wysokość

10 – 15 cm.

Termin kwitnienia

W zależności od przebiegu pogody może zacząć kwitnąć już w końcu kwietnia, ale pełnia kwitnienia przypada na maj.

Kolor kwiatu

Ciemno-lazurowe lub lazurowo-granatowe z jaśniejszą, ciemno kropkowaną gardzielą.

Stanowisko

Wszystkie rośliny o górskim pochodzeniu lubią stanowiska chłodne lecz widne. Na nizinach najchłodniejsze, a jednocześnie widne są stanowiska gdzie słońce jest od wschodu do godziny 10 – 11-tej. Nie mając takich stanowisk starajmy się osłaniać przed słońcem glebę by nie nagrzewały się korzenie.

Wymagania

Ponieważ w ogrodach najczęściej uprawia się mieszańce optymalnym dla nich odczynem podłoża jest ph w granicach 6,8 – 7,2. Czyli w granicach obojętnego. Ponieważ większość naszych gleb jest kwaśna przed wiosennym sadzeniem, a najlepiej jesienią poprzedniego roku dać węglan wapnia. Pod uprawę wybieramy gleby przepuszczalne, dobrze utrzymujące wilgoć i dość zasobne. ‚Lotne piaski’ trzeba zasilić dużą dawką kompostu by zawarta w nim próchnica wiązała nie tylko wodę, ale także składniki pokarmowe jakie dajemy każdej wiosny. W obronie przed zbyt szybkim parowaniem gleby oraz by korzenie się nie nagrzewały ściółkujemy glebę wokół roślin. Najlepszym do tego materiałem byłby grys kamienny. Kora i wszelkie drewnopochodne produktu zakwaszą nam glebę i rozkładając się zabiorą z niej znaczną część azotu.

Mrozoodporność

Zupełna.

Rozmnażanie

Gatunek można rozmnażać z nasion, których także nie wolno nam zbierać ze stanowisk naturalnych. Jeśli kupimy nasiona to musimy wiedzieć, że ten drobiazg przy zachowaniu wszelkich norm czyli wysiewie jesienią(nasiona muszą przemarznąć) do pojemników i zadołowaniu ich w gruncie oraz przykryciu by utrzymać wilgoć będą kiełkować bardzo nierównomiernie. Część nasion wykiełkuje dopiero po roku.

Ponieważ roślina wytwarza krótkie rozłogi to nawet ostry podział uprawianych roślin nie wyrządzi krzywdy, a my otrzymamy wiele roślin, którymi można się podzielić lub wymienić na inne.

Choroby i szkodniki

Największy problem to ślimaki. Tylko na glebach mało przepuszczalnych pojawi się choroba grzybowa wywołująca zgniliznę szyjki korzeniowej i roślina wypadnie. Dlatego posadzona na takich glebach często wypada już pierwszej zimy.

Uwagi

Dla nauki poprzez żart warto zerknąć na TĘ STRONĘ

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

G.clusii – http://en.hribi.net/slika.asp?rastlina=268

‚Alba’ – http://www.alpine-seeds.com/seed_list3.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: