Trójsklepka owłosiona

©

©Tricyrtis hirta

Opis

Rodzina: Liliaceae – liliowate

Bardzo interesująca w optymalnych warunkach długowieczna, kłączowa bylina. Przez osobliwy wygląd kwiatów kojarzona czasami ze storczykami – stąd zapewne potoczna nazwa „storczyk ropuszy”.

Na wygląd tej rośliny bardzo duży wpływ ma środowisko w którym rośnie. Zatem po wyglądzie można się zorientować czy roślina ma się dobrze czy nie bardzo.

Łodygi wyrastające z krótkich rozłogów z reguły są wzniesione, czasem jednak łukowato pochylone. Liście naprzeciwległe, najczęściej szeroko lancetowate, szorstko owłosione, obejmu­jące łodygę. Ich kolor jest mocno zależny od oświetlenia miejsca w którym roślina rośnie. Powinny być intensywnie zielone, a ich długość może wynosić 15 cm. Sama roślina ma przeciętną wartość dekoracyjną, lecz o jej atrakcyjności decydują oryginalnie wyglądające kwiaty. Są wprawdzie niewielkie bo o średnicy 2,5 do 3 cm. Mają kształt dzwon­kowaty lub gwiazdkowaty. To co decyduje o ich oryginalności to kształt pylników i znamienia słupka. Także ubarwienie jest atrakcyjne. U gatunku są prawie białe w buraczkowe plamki. Gatunek kwiaty ma osadzone w kątach górnych liści i po kilka na szczycie pędu.

Jeśli kupiliśmy odmianę ‚Variegata’ to nie zdziwmy się, kiedy jej lekko żółtawe paski będą zanikać.

Dla posiadaczy kilku gatunków informacja. Trójsklepki łatwo krzyżują się między sobą. Jeśli nie rosną izolowane od siebie ewentualne nasiona mogą dać nam roślinę będącą mieszańcem.

Występowanie

Gatunek japoński

Wysokość

Przeciętnie 40-80 cm. Rosnące w cieniu z reguły są wyższe od roślin mających więcej światła.

Termin kwitnienia

Na kwitnienie trójsklepki decydujący wpływ ma długość dnia. Test to typowa roślina dnia krótkiego – podobnie jak chryzantema. Ten termin kwitnienia który może zacząć się w końcu sierpnia ale częściej jest to połowa września jest także przyczyną popularności roślin bo w tym czasie w ogrodzie mało co kwitnie. Odmiana ‚Alba’ z reguły kwitnie jeszcze później. Ponieważ w tym czasie przymrozki nie są czymś niemożliwym warto mieć przygotowaną płachtę agrowłókniny i na noc narzucić na rośliny.

Kolor kwiatu

Gatunek ma kwiaty prawie białe i fioletowo nakrapiane. Odmiana ‚Alba’ kwitnie biało, z zielonym odcie­niem.

Stanowisko

Standardowo podaje się, że najlepiej będzie rosła i kwitła w półcieniu. Jednak określenie półcień nie jest zbyt precyzyjne. Jak każdej roślinie potrzebne jest słońce dla sprawnego funkcjonowania procesu fotosyntezy. Dlatego sadzenie jej w głębokim cieniu mija się z celem. Roślina powinna mieć co najmniej 6 godzin słońca, a ponieważ lubi stanowiska chłodne musi to być słońce ranne. Czyli słońce do godziny 10-tej rano, a potem jasny cień. Jeśli ktoś się uprze i mimo południowej wystawy ogrodu będzie ją chciał mieć, musi posadzić w cieniu dość wysokich drzew. Na takim stanowisku istotnym będzie by korzenie drzewa nie konkurowały z korzeniami rośliny, zatem musi to być drzewo głęboko korzeniące się. W innym wypadku roślinie zawsze będzie brakowało wody.

Wymagania

W naturze rośnie na terenach leśnych, a wiemy, że gleby leśne charakteryzują się dużą przepuszczalnością ale i bardzo wysokim procentem materiału organicznego jakim jest próchnica. A ilość próchnicy w glebie decyduje o jej żyzności i zdolności utrzymywania wody w glebie lecz jednocześnie sprawnego odprowadzania każdego jej nadmiaru. By mieć roślinę taką na jaką ją stać musimy zapewnić podobne podłoże.

Jeśli mamy gleby kwaśne takie w sam raz dla azalii jesienią zwapnujmy je rozrzucając i przykopując wapno w postaci węglanu wapnia. Wiosną przed sadzeniem na glebach lekkich dla zwiększenia ilości próchnicy w glebie, a na cięższych dla jej rozluźnienia dajemy dużo kompostu. Dajemy także wiosenną dawkę nawozu pełnoskładnikowego. Wszystko przekopujemy i teraz możemy sadzić kupione sadzonki. Jeśli nasza gleba ma ilaste podłoże to samo rozluźnienie jej kompostem nie pomoże i trzeba dać przynajmniej 10 cm warstwę drenażową. W tym celu wykopujemy dołek i większy i głębszy niż potrzeba. Sypiemy na dno żwir, który przysypujemy warstwą ziemi i dopiero teraz rozpoczynamy sadzenie. Inaczej roślina może wypaść już pierwszej zimy. Nie tyle przez działanie mrozu ile po prostu wygnije. W okresie wegetacyjnym podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Zatem im więcej światła tym szybciej trzeba będzie podlewać.

Sadząc wiosną zastanówmy się czy nie lepiej zrezygnować z kwiatów w pierwszym roku i ściąć tą część pędu na której są malutkie jeszcze pączki. Roślina nie będzie się wysilać na kwitnienie w zamian za to wiosną kolejnego roku będzie miała więcej pędów więc i jesienią więcej kwiatów.

Mitem także jest, że roślinę nie nawozi się. Owszem na zasobnych glebach wystarczy wiosenna dawka nawozu lecz na słabszych na pewno z korzyścią będzie danie w końcu lipca nawozu o zwiększonej ilości potasu i fosforu, a zmniejszonej ilości azotu. Nawóz taki ma wpływ na jakość kwitnienia i zwiększa szansę na lepsze przezimowanie rośliny.

Tuż przed mrozami na glebach zwięźlejszych postawmy nad rośliną jakieś spore plastikowe pudło, dużą donicę lub cokolwiek nienamakającego. Ochronimy w ten sposób kłącza przed nadmiarem wody bo będzie tylko ta wynikająca z podsiąkania. Będzie to jednocześnie ochrona przed mrozem. Na pozostałych ziemiach wystarczy okrycie z liści, warstwy kompostu, warstwy trocin czy kory. Okrycie dajemy na już przymarzniętą ziemię lecz przed autentycznymi mrozami. Wiosną miejmy przygotowane coś co ochroni młode rośliny przed wiosennymi przymrozkami.

Mrozoodporność

Młode nasadzenia okrywamy w całym kraju, natomiast w chłodniejszej części kraju praktycznie zawsze.

Rozmnażanie

W warunkach amatorskich najlepiej przez podział wykonany tuż przed ruszeniem wegetacji. Nie dzielimy jesienią nawet jeśli rezygnujemy z kwiatów.

Można przez wysiew nasion lecz wymagają one stratyfikacji potrzebnej przede wszystkim do równomiernych wschodów.

Choroby i szkodniki

Liście może atakować mączniak rzekomy.

Uwagi

Mając większą kępkę można jej część wykorzystać na na kwiat cięty.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: