Pięciornik krzewiasty

©

©Potentilla fruticosa

 

Opis

Rodzina: Rosaceae – różowate

Raczej mały krzew o wzniesionych, silnie rozgałęzionych pędach.

Opadające na zimę liście są eliptyczne, 3-5-cio dzielne, długości 1-3 cm, ciemno­zielone. Kwiaty pojedyncze w kształcie spodeczków o średnicy do 3 cm. Krzew uprawiany z uwagi na długie i bardzo obfite kwitnienie i bardzo łatwą uprawę. Ma skłonność do późne­go rozwijania liści, co możne sugerować, że roślina obumarła, lecz we właściwym czasie liście na pewno się rozwiną.

‚Abbotswood’ to rozłożysta, (75 cm) roślina o ciemnych, niebieskozielonych liściach i dużych czysto białych kwiatach kwit­nących przez znaczną część roku;

‚Abbotswo­od Silver’ wygląda podobnie, ma liście o bia­łych brzegach, które często stają się całkowicie zielone;

‚Beesii’, syn. ‚Argentea Nana’, to od­miana karłowa o srebrzystych liściach i dużych jaskrawożółtych kwiatach;

‚Daydawn’ ma ma­łe liście i kremowo-brzoskwiniowo-różowe kwiaty;

‚Elisabeth’ to zaokrąglony krzew (1 m) o dużych, intensywnie kanarkowożółtych kwiatach, i szarozielonych liściach, dorastający do nieco ponad metr;

‚Goldfinger’ ma niebieskozielone liście i duże, intensywnie żółte kwiaty. I nie jest odmianą karłową (wbrew reklamie) bo osiąga do 1,5 m wysokości;

‚Hopley’s Orange’ jest nisko rosnącą, zwartą odmianą. Ma małe liście i pomarańczowe kwiaty z ciemnym środkiem;

‚Jackman’s Variety’ intensywnie rosnąca roślina o dużych jasnożółtych kwiatach. Dorasta do 1,2 m wysokości;

‚Katherine Dykes’ jest bardzo wysoka (1,5 m) i ma żółte kwiaty o średnicy 3 cm;

‚Klondike’ jest krzewem o zwartym pokroju i wysokości 1 metra. Kwiaty złotożółte;

‚Longacre Variety’ jest odmianą karłową, o dużych, intensywnie jasnożółtych kwiatach;

‚Maanelys’, sprzedawana też jako ‚Moonlight’, ma jasnożółte kwiaty o jaśniej­szych spodach. Kwitnie długo i obficie – od późnej wiosny do późnej jesieni;

‚Manchu’, jest odmianą niską (30 cm) o szarozielonych liściach i czerwono-różowych pędach. Białe kwiaty, pojawiają się przez całe lato;

‚Mount Everest’ odmiana o żółtawo zielonych, wąskich liściach i białych kwiatach. Osiąga około 1 m wysokości.

‚Pretty Polly’ niska odmiana o bladoró­żowych kwiatach.

‚Primrose Beauty’ (1 m) ma szaro­zielone liście i kwiaty blado żółte z ciemnożółtymi środkami wy­rastające na niskich łukowatych łodygach.

‚Red Ace’ to niski krzew (60 cm) o licznych czerwonopomarańczowych kwiatach z ja­snymi kremowożółtymi spodami. Szybko więdną­cych podczas upalnej i suchej pogody. Mam tę odmianę i u mnie słabo kwitnie.

‚Tangerine’ rośnie dość nisko (60 cm), ma duże żółte kwiaty z poma­rańczowym rumieńcem. Kwiaty najładniej wybarwiają się w półcieniu.

‚Tilford Cream’ to niska do 45 cm wysokości odmiana o dużych kremowobiałych kwiatach i ciemnozielonych liściach.

‚Vilmoriniana’ jest wysoka, o kremowych kwiatach i srebrzystych liściach.

Odmian jest znacznie więcej lecz skoncentrowałam się na tych bardziej dostępnych.

Występowanie

Jest gatunkiem dość powszechnym na prawie całej półkuli północ­nej.

Wysokość

Zależy od odmiany formy nisko rosnące nie przekraczają zwykle wysokości 40 -50 cm, natomiast pozostałe osiągają około1,2 m. Odmiany wysokie są jeszcze wyższe.

Termin kwitnienia

Najczęściej od początku czerwca do końca sierpnia. Potem pojawiają się już tylko niewielkie ilości kwiatów. Przy czym w latach o wczesnej wiośnie może zakwitnąć już pod koniec maja. I w tym czasie niewiele krzewów może się z nim równać pod względem obfitości kwiatów.

Kolor kwiatu

Stanowisko

Wszystkie odmiany najlepiej kwitną w miejscach nasłonecznionych, chociaż niektóre z nich mają najładniej zabarwione kwiaty na stanowiskach półcienistych.

Wymagania

Pięciornik zadowoli się prawie każdą glebą, z wyjątkiem bardzo suchej lub przeciwnie zbyt wilgotnej. Źle sie będzie czuł na glebach o odczynie zasadowym, na takich stanowiskach szybko pojawi sie chloroza (żółknięcie liści). Często błędnie uważa się go za roślinę śródziemnomorską i z tego względu lubiącą gorące, suche stoki. Jest to roślina występująca bowiem w całej Europie i wymaga tylko słonecznego stanowiska. Na takich suchych i nagrzanych stokach szybko zmarnieje z braku wody. Nie należy go sadzić na glebach ciężkich i zlewnych bo niewiele z niego zostanie już po pierwszej zimie.

Jedynym zabiegiem pielęgnacyjnym jest wiosenne cięcie. Nie należy dowierzać tym którzy sugerują, że jest ono niepotrzebne. Oprócz niewielu odmian które z racji genotypu mają bardzo regularny pokrój to reszta nie cięta będzie miała kształt wiechcia.

Na rysunku widać rośliny w różnych fazach wzrostu. I tak u nowo zakupionych krzewach usuwamy tylko uszkodzone gałązki. Po kwitnieniu w kolejnym roku skracamy o około 20 cm gałązki, które kwitły lub przycinamy zbyt wybujałe pędy, by krzaczek zachował ładny kształt. U starszych egzemplarzy szczególnie tych wysokich należy wyciąć 1/3 najstarszych pędów, tnąc możliwie blisko ziemi. Pozostałe pędy skracamy tak by krzew zachował kształtną sylwetkę. Nazywa się to cięciem zachowawczym i wykonuje się go w marcu lub na początku kwietnia.

Tuż przed ruszeniem wegetacji należałoby zasilić dawką nawozu pełnoskładnikowego. Jeśli z jakiś względów nie nawozimy dajmy warstwę kompostu i wymieszajmy z ziemią. W okresie kwitnienia nie skąpmy mu wody w czasie suszy, odpłaci się kwiatami.

Mrozoodporność

Bardzo odporny, spokojnie wytrzyma nasze zimy, ale po mroźnej zimie część nadziemna wygląda żałośnie. Nie martwmy się, one startują nieco później.

Rozmnażanie

Przez sadzonki półzdrewniałe ukorzeniane latem w inspekcie lub sadzonki zdrewniałe pobierane pod koniec zimy i sadzone kiedy minie już obawa przymrozków. Dla nie mających czasu na zabawę w sadzonkowanie istnieją jeszcze odkłady. Najmniej pracochłonny i najpewniejszy sposób.

Choroby i szkodniki

Mam go tyle lat jeszcze nie widziałam na nim chorób czy szkodników.

 

Przypisy i bibliografia


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

‚ABC rozmnażania’ – wydawnictwo Delta

‚Cięcie drzew i krzewów ozdobnych’ – wydawnictwo Delta

Reklamy

Komentarzy 7 to “Pięciornik krzewiasty”

 1. Anonim Says:

  Dziękuję! za dokładny i interesujący opis .

 2. Anonim Says:

  ale nie ma długości tej sadzonki,jakmam uciąć z piętką czy bez?

  • zojalitwin Says:

   Standardowa sadzonka z piętką czyli półzdrewniała powinna mieć minimum 3 węzły(miejsca po liściach lub liście) Z dolnego węzła usuwamy liście i razem z piętką znajduje się w podłożu.

 3. Elżbieta Says:

  Dzięki temu opisowi zainteresowałam się pięciornikiem i mam w planie kupić i posadzić kilka krzewów. Czy mogą rosnąć w towarzystwie róż? Kwitły by w czasie , gdy róże dopiero by się budziły.

 4. Wojtek Says:

  Witam. Co powoduje słabe kwitnienie? Mam pięciornika 6 lat, od 2 kwitnie bardzo słabo, a rozrasta się szybciej niż poprzednio.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: