Szczawik zajęczy

©

Oxalis acetosella

Opis

Rodzina: Oxalidaceae – szczawikowate

Pod ziemią pełzające, łuskowate i cienkie rozłogi. Bezpośrednio z kłączy wyrastają długoogonkowe, delikatne, trójlistkowe, pod spodem czerwono nabiegłe liście, które w dzień pochmurny i pod wieczór stulają się przez co ogranicza się parowanie. Również bezpośrednio z kłącza wyrasta na długiej(dłuższej niż ogonek liściowy) szypułce pojedynczy kwiatek. Korona jest pięciokrotna to znaczy, że istnieje pięć płatków najczęściej białych z żółtą plamą u nasady płatka i fioletowym żyłkowaniem. Roślina czasem wytwarza różowe kwiaty. Słupek ma główkowate znamię, a pręcików jest zawsze 10. Po zapyleniu pojawia się mała pięciokanciasta, owalna torebka. Po dojrzeniu nasion Kiedy torebka wysycha pojawiają się różnice ciśnienia w ściankach owocu dlatego pęka i z dużą siłą wyrzuca nasiona nawet na kilka metrów. Nasiona jajowate o zaostrzonych końcach. Szczawik jest przystosowany do radzenia sobie także wówczas, kiedy nie ma oblotu owadów z uwagi na pogodę. Zawsze, ale szczególnie intensywnie po niezbyt intensywnym wiązaniu nasion po wiosennym kwitnieniu szczawik podobnie jak fiołek wytwarza latem niepozorne i nieotwierające się, schowane pod liśćmi kwiaty tzw. klejstogamiczne. Słupek jest wówczas zapylany własnym pyłkiem. Dopiero podczas dojrzewania nasion łodyżka prostuje się i nasiona są wyrzucane ponad liśćmi.

Występowanie

Roślina rodzima i dość pospolita w naszych lasach.

Wysokość

Wysokość roślin około 5-10 cm,

Termin kwitnienia

Najintensywniej w kwietniu i maju. Czasem w zachodnich rejonach kraju może mało intensywnie zakwitnąć także jesienią

Kolor kwiatu

Białe lub jasnoróżowe

Stanowisko

Musi się cechować niezbyt mocnym zacienieniem i wilgotną glebą.

Wymagania

Szczawik jest rośliną o niewielkich wymaganiach. Lecz gleba ogrodowa dość zasadniczo różni się od gleby leśnej. Jest bardziej zmineralizowana. Chcąc mieć się czym chwalić trzeba przed sadzeniem dodać do ziemi sporo torfu lub kompostu. Torf w tym wypadku jest lepszy bo jednocześnie zakwasza nam glebę, a szczawik jest rośliną kwasolubną. W ogrodzie będzie intensywniej oblatywany przez pszczoły czy osy bo kwiaty posiadają sporo nektaru, a tych owadów w ogrodach jest więcej niż w lesie.

Mrozoodporność

Bezproblemowa

Rozmnażanie

Obrazek (można go powiększyć) przedstawia schemat rozrastania się kłącza. By mieć więcej egzemplarzy wystarczy to kłącze podzielić i natychmiast posadzić.

Choroby i szkodniki

Jeśli już coś to ślimaki i to zarówno skorupowe jak i nagie.

Uwagi

Obie nazwy botaniczne Oxalis i cetosella odnoszą się do kwasowości tych roślin. Nazwa rodzajowa Oxalis pochodzi od greckiego słowa ‚oxys’ co oznacza, kwaśny lub kwasem, a nazwa gatunkowa czyli ‚acetosella’, oznacza – sole kwasu octowego. Także do spożywczych właściwości roślinki odnosi się zwyczajowa nazwa używana w niektórych rejonach – ‚zajęcza kapusta’.

O praktycznych zastosowaniach szczawika można przeczytać na wielu stronach. Oto jedna z nich – http://rozanski.li/?p=1707

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:


Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: