Mazus płożący

©

©Mazus reptans

Opis

Rodzina: Scrophulariaceae – trędownikowate

Pędy płożące i ukorzeniające się w międzywęźlach. Liście małe, wąskie, zielone do ciemnozielonych, drobno ząbkowane. Efektowne są kwiaty, które natychmiast rzucają się w oczy swą innością i barwą. Dwuwargowe o znacznie większej dolnej wardze , której długość dochodzi do 2 cm. Jest ona żółto lub czerwonawo-żółto cętkowana.

Innym gatunkiem, który czasem można spotkać w katalogach firm handlujących rozsadą jest:

Mazus radicans. Pojedyncze białe kwiaty, z różową lub fioletową gardzielą, mają również 2 cm długości lecz nieco inny wygląd i pojawiają się przez całe lato. Silne, płożące ukorzeniają się w międzywęźlach i wytwarzają pary małych, ciemnozielonych lub brązowawozielonych, eliptycznych liści, które zwykle mają na brzegu ciemniejszy, przypominający szew wzór. Rośnie na wilgotnych siedliskach w Nowej Zelandii. Jest to również niziutka około 5 cm wysokości roślina.

Występowanie

Pochodzi z wilgotnych, górskich łąk w Himalajach i zachodnich Chinach.

Wysokość

Jej wysokość rzadko przekracza 5 cm.

Termin kwitnienia

Zaczyna kwitnąć teraz czyli po połowie maja i jest to kwitnienie obfite trwające do pierwszej dekady czerwca. Potem niewielkie ilości kwiatów pojawiają się przez całe lato

Kolor kwiatu

Od blado do ciemnofioletowych lub fioletowo-różowych. Odmiana ”Alba” ma oczywiście białe kwiaty.

Stanowisko

Najlepiej by się czuł na stosunkowo chłodnym lecz widnym stanowisku, czyli wystawa wschodnia ze słońcem do godzin południowych. Na takim stanowisku podlewanie tylko w okresie suszy. Na stanowiskach z większym udziałem słońca(z wyjątkiem z natury wilgotnych gleb torfowych) trzeba jednak podlewać i to tym więcej im więcej na południe wystawione stanowisko. Także na stanowiskach lekko ocienionych znacznie lepiej zimuje.

Wymagania

  Osobiście nie stosowałam nic szczególnego. Jak pod wszystkie rośliny co kilka lat warstwa kompostu wymieszanego z ziemią, a wiosną dawka nawozu pełno-składnikowego. Nawet nie podlewałam więcej niż inne rośliny, a u mnie ziemia to tzw. ”złote piaski” dwa dni po ulewie prosi o podlewanie. Ten typ gleby ma szczególny wpływ zimą. Mazus jest rośliną w strefie 6 zimozieloną i przez to podatną na tzw suszę fizjologiczną. Dlatego wiosną może nam się kępka zmniejszyć nie dlatego, że wymarznie, ale dlatego, że wyschnie. Mało kto pamięta, że w okresie zimowych dni bez mrozu i ze słońcem trzeba roślinę podlać. Niemały wpływ na to ma również wysuszający wiatr. Więc warto kępkę, a przynajmniej jej część osłonić nakładając na nią dużą butelkę plastikową bez zakrętki i dna. I jeśli jest sucha jesień warto solidnie podlać przed zapowiadanymi mrozami. Na lepszych ziemiach spokojnie da sobie radę. Jeśli ktoś ma staw z wolnym kawałkiem brzegu(bez foli) to jest to świetna roślina do obrastania skrajów stawu. Także wszelkie nawadniane skarpy, schody i ścieżki z niewielkim ruchem mogą nim być obsadzone. Na wszelki wypadek podaje, że nie jest rośliną inwazyjną.

Mrozoodporność

Częściowo zimotrwałe, są wrażliwe na duże mrozy. Na słabych ziemiach oraz w rejonach o niewielkich opadach śniegu oraz na naszym biegunie zimna bezpieczniej będzie rośliny okrywać jakimiś przezroczystymi plastikowymi pojemnikami.

Rozmnażanie

Rozmnażamy je przez podział lub wiosną z nasion, a dla cierpliwych przez sadzonki pędowe.

Choroby i szkodniki

Przez te parę lat nie zauważyłam by coś atakowało tą roślinkę.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Nad wodą –http://www.lilieswatergardens.co.uk/blog/?attachment_id=199

Na chodniku – http://gardeningontherocks.com/welcome/dsc_0482/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: