Ziarnopłon wiosenny

©

©Ficaria verna

Opis

Rodzina: Ranunculaceae – jaskrowate

W literaturze roślinę można spotkać także pod nazwą Ranunculus ficaria

Niska, wcześnie kwitnąca bylina.

Jej organem spichrzowym są maczugowate bulwki korzeniowe. Oprócz nich roślina wytwarza także normalne cienkie korzenie. Łodyga jest leżąca, o długości do 30 cm i nie zakorzeniająca się w węzłach oraz podnosząca się w części szczytowej. Liście odziomkowe, większe, bardziej okrągławo-sercowate na znacznie dłuższych ogonkach. Liście pędowe nieco mniejsze na krótszych ogonkach o karbowanym brzegu. Blaszka liściowa lekko mięsista, naga i lśniąca.

W dolnej części łodygi w kątach liści często powstają bulwki powietrzne, których wielkość jest nieco większa od grochu i są pełnowartościowym materiałem rozmnożeniowym. Kwiaty u gatunku są pojedyncze o 8-12 płatkach, mają średnicę 2-3 cm i zamykają się na noc i przed deszczem. Cechą charakterystyczną jest fakt, że słupek i bardzo liczne pręciki dojrzewają jednocześnie. Są zapylane przez muchówki. Z uwagi na wczesne kwitnięcie i często niskie temperatury w tym czasie kwiaty rzadko bywają zapylone

i taki widok to raczej rzadkość dlatego roślina rozmnaża się przede wszystkim wegetatywnie. Te nielicznie wytwarzane nasiona posiadają tzw. elajosom lub po polsku ciałko mrówcze będące wysokoenergetycznym pożywieniem dla mrówek. One to po objedzeniu w mrowisku tegoż elajosomu wyrzucają nasiona na swoje śmietnisko. Tam nasiona okryte resztą śmieci mają wyśmienite warunki do kiełkowania. Tym właśnie sposobem rośliny pojawiają się nawet dość daleko od swojego głównego stanowiska.

Roślina przy cieplejszej wiośnie potrafi zniknąć już po połowie maja. W latach chłodniejszej wiosny zanika na początku czerwca. Rzadko kiedy jej wegetacja trwa dłużej jak 12 tygodni. W ziemi na kolejną wiosnę czekają bulwy korzeniowe i bulwki powietrzne.

Łatwiej dostępne odmiany:

Występowanie

Europa i zachodnia część Azji. W kraju pospolita na całym terenie.

Wysokość

Nie przekracza 15 cm wysokości.

Termin kwitnienia

Mimo, że literatura podaje iż kwitnie od marca do maja to prawda jest taka, że u nas najczęściej kwitnie w kwietniu przez około 2-3 tygodnie.

Kolor kwiatu

Złocisto żółty z wyraźnie nieco ciemniejszym środkiem. Istnieje także forma o pomarańczowych kwiatach f.verna var. aurantiacus.

Stanowisko

Wszystko zależy od stopnia wilgotności gleby. Jeśli jest to gleba przeciętna to trzeba jej zapewnić ‚pstrokaty’ cień. Na wilgotnych stanowiskach lub codziennie podlewana doskonale będzie kwitła nawet w pełnym słońcu.

Wymagania

Zdanie z mądrego podręcznika brzmi „Zadowoli się prawie każdego rodzaju glebą”. Z doświadczenia wiem, że nie do końca jest to prawdą. Owszem będzie rosła, ale marnie kwitła. By uzyskać naprawdę obfite kwitnienie należy jej zapewnić glebę zbliżoną do leśnej. Zatem przepuszczalną, o dużej zawartości substancji organicznej, i zasobną w łatwo dostępne składniki pokarmowe. pH podłoża powinno być lekko kwaśne. Zatem by naprawdę cieszyć się burzą kwiatów tak wczesną wiosną dobrze by było oprócz sporej dawki kompostu dodać 2-3 łopaty ziemi z lasu. Zapewniając jej dobre stanowisko trzeba jednak bardzo starannie trzymać roślinę w ryzach bo łatwo zadarni spory kawałek.
Moje własne doświadczenia to posadzenie rośliny w 60 cm średnicy donicy typu misa z której odcięłam dno. W takim pojemniku mam ułatwioną kontrolę nad rozrastaniem się rośliny tym bardziej, że wystające poza doniczkę pędy nie zakorzeniają się więc wkopana w ziemię tak by wystawała na kilka centymetrów ponad powierzchnię szybko staje się niewidoczna. Kiedy zrobi się ciasno po zaschnięciu liści wyrzucam wszystko. Daję nowe podłoże złożone z ziemi z ogródka, kompostu, ziemi z lasu i żwiru. Wszystko to mieszam i w taką mieszankę sadzę wybrane ze starej ziemi bulwy. Donicę wkładam do jej dołka i podlewam spokojnym strumieniem, ale obficie tak by woda przeciekła do ziemi w ogrodzie. Tym sposobem inicjuję normalne podsiąkanie. Na wierzch wsadzam kilka rocznych kwiatków by nie było dziury w kompozycjo ogrodowej. Tym sposobem mam to co chcę – masę kwiatów wczesną wiosną, zielony dywanik przez miesiąc czy półtora, a potem kwiaty już rośliny rocznej.

Mrozoodporność

Roślina doskonale znosząca mroźne zimy.

Rozmnażanie

Po zaschnięciu liści wykopujemy z ziemi bulwki i po oczyszczeniu rozdzielamy je. Jeśli rozdzielimy na pojedyncze bulwki musimy zdać sobie sprawę, że roślina może nam wiosną nie zakwitnąć bo skoncentruje się na odbudowie systemu korzeniowego. Za to kolejnej wiosny możemy mieć już piękną, kwitnącą kępkę.

O ile o gatunek jest łatwo i od razu możemy mieć kwitnące okazy to w przypadku odmian to co wyżej napisałam będzie prawie pewne.

Przez wysiew nasion zaraz po zbiorze rozmnażać możemy wyłącznie gatunek.

Choroby i szkodniki

Roślina wegetację ma zbyt krótką oraz jest zbyt trująca by realnym były choroby czy szkodniki.

Zastosowanie

Największą wartością tej rośliny jest jej termin kwitnienia. Inną wartością jest to, że może rosnąć w cieniu rozświetlając złotem zakątek. Wybierając dla niej miejsce zawsze pamiętajmy, że szybko zanika. Zatem musi to być miejsce na które będziemy jak najdłużej patrzeć, a jednocześnie da się potem obsadzić np. rocznymi kwiatami lub postawieniem roślin w pojemnikach. Nie radzę łączyć tej rośliny z bylinami, bo ona wymaga usunięcia co 2-3 lata części bulw by się za bardzo nie rozrosła. Przy okazji musielibyśmy wykopywać również byliny.

Uwagi

O ile młodziutkie liście są jadalne i zawierają bardzo znaczące ilości witaminy C, to w momencie pojawienia się pąków, w liściach oraz pozostałych częściach rośliny wytwarza się trujący glikozyd, który potrafi wywołać ostre sensacje u dorosłego, a u dzieci kłopoty mogą być znacznie poważniejsze. Dlatego radziłabym nie wprowadzać tej rośliny do ogrodu jeśli będą tam – nawet sporadycznie – przebywać dzieci.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Bulwy korzeniowe – http://sophy.u-3mrs.fr/photohtm/TI747.HTM

Wygląd pojedynczego pędu – http://www.naturephoto-cz.eu/ficaria-verna-subsp.-bulbifera-picture-1905.html

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Ziarnopłon wiosenny”

  1. Anka Says:

    A u mnie dywany ziarnopłonu rosną nad rzeką, ziemia jest czarna i wilgotna, a on po prostu- rośnie. Dzięki niemu wiosną jest bardzo romatycznie.Rzeczywiście kwitnie krótko, ok.2 tygodni i zanika.Szkoda, mogłyby zostać chociaż liście.Często widzę pojedyncze kępki na rabatach, z pewnością ich nie sadzę😊.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: