Moszenki pośrednie

©

Colutea x media

Opis

Rodzina: Fabaceae – bobowate

Jest to średniej wielkości i dość szybko rosnący krzew, który ma tendencję do gubienia dolnych pędów od dołu przez co wygląda jak małe drzewko o wielu pniach. Liście nieparzystopierzastozłożone w kolorze od jasnozielonego do niebieskawo-zielonego.

W kątach liści na tegorocznych przyrostach pojawiają się małe grona motylkowatych kwiatów w kolorze uzależnionym od gatunku czy odmiany. Kwiaty są miododajne. Cechą charakterystyczną tego krzewu są duże do 8 cm mocno rozdęte strąki zawierające trujące nasiona. Kiedy dojrzewają mają papierową fakturę i jasnobrązową barwę.

W uprawie znajdują się w zasadzie dwa gatunki botaniczne, a mianowicie C. arborescens i C. orientalis. O ile pierwszy europejski gatunek strąki po dojrzeniu ma jasnobrązowe to drugi strąki ma w kolorze miedzianym. Niestety C. orientalis jest dość trudnym do dostania krzewem więc skrzyżowano te dwa gatunki w nadziei, że mieszaniec będzie miał ładniej wybarwione strąki niż europejski rodzic. Tak też się stało, dlatego najpowszechniej występującym w uprawie jest właśnie ten mieszaniec określany nazwą C. x media. Najpiękniej prezentuje się odmiana ‚Copper Beauty’.

Występowanie

Gatunki występują w południowej i zachodniej Europie oraz północnej Afryce. Występują także w południowo-zachodniej części Chin.

Wysokość

Nie cięty szybko dorasta do 2,5 metra lecz jego ostateczna wysokość to około 4 metry.

Termin kwitnienia

Masowe kwitnienie zaczyna się po połowie maja. Po jego zakończeniu pojawiają się już tylko niewielkie ilości kwiatów, ale pojawiają się aż do sierpnia.

Kolor kwiatu

Mieszaniec ma brązowo-czerwone kwiaty i jasno miedziane strąki.

Stanowisko

Koniecznie w pełnym słońcu.

Wymagania i pielęgnacja

Nie będzie kaprysił co do rodzaju gleby z wyjątkiem gleb podmokłych czy okresowo podmakających. Pamiętajmy jedynie, że tak będzie wyglądał jakie warunki mu stworzymy. Tylko na ciepłych, przepuszczalnych i co najmniej średnio zasobnych glebach będzie intensywnie kwitł i później posiadał dużą ilość dekoracyjnych strąków.

Ponieważ roślina ma bardzo rozbudowany system korzeniowy (dlatego bywa wykorzystywana do zadarniania skarp) proszę dobrze się zastanowić nad wyborem miejsca posadzenia bo trudno będzie ten krzew przesadzić.

Z uwagi na przynależność rośliny do rodziny motylkowych na jej korzeniach funkcjonują bakterie nitryfikacyjne pobierające azot z powietrza i przystosowujące go do pobierania przez roślinę. Część z tego azotu jest dostępna także dla innych roślin rosnących przy korzeniach krzewu, dlatego warto w jego pobliżu posadzić rośliny o zielonych liściach.

Krzew ten ma tendencję do puszczania pojedynczych bardzo silnych i długich pędów i bezwzględnie w jakim czasie trzeba je szybko przycinać by utrzymać nadany roślinie wygląd. Natomiast w marcu można, a właściwie należy ciąć roślinę tak by albo nadać jej określony kształt lub ten kształt i wielkość utrzymać. Przyjmuje się, że skracamy pędy o połowę ich długości. Krzew nie cięty nie tylko szybko wyrasta, ale jego forma staje się nieciekawa. Kiedy krzew nam się nieco zestarzał lub chcemy mu nadać odmienną formę (z krzewu na drzewko lub odwrotnie)można go przyciąć około 20 cm nad ziemią. Odrastające pędy traktować sekatorem w zależności od naszego widzimisię.

Gdyby ktoś chciał uprawiać roślinę w większych pojemnikach to jest to całkiem realne. Musi jednak pamiętać by zabezpieczyć system korzeniowy na zimę bo w pojemniku roślina nie przetrwa owinięta tylko folią pęcherzykową jeśli temperatury spadną poniżej -10 0C. Najlepszym sposobem byłoby przechować pojemniki w pomieszczeniu nawet ciemnym, ale gdzie temperatura jest w granicach zera do +4 stopni. Przy wyższej temperaturze pomieszczenia muszą już być widne.

Mrozoodporność

Roślina w pełni mrozoodporna. Brak jest jednak danych dotyczących najzimniejszych regionów naszego kraju dlatego będę wdzięczna za ewentualne podzielenie się doświadczeniami.

Rozmnażanie

Mieszańca rozmnażamy wyłącznie poprzez sadzonki półzdrewniałe pobierane od lipca do sierpnia. Ukorzeniają się dość wolno i pierwszą zimę powinny spędzić pod osłonami.

Jeśli uprawiamy gatunki rozmnożenia możemy dokonać przez wysiew nasion. Zresztą roślina daje samosiew i wiosną często mamy sporo szybko rosnących siewek wokoło krzewu. Rozmnażając samodzielnie warto nasiona poddać stratyfikacji bo nie tylko przyspiesza wschody lecz także sprawia, że rośliny wschodzą i równiej i w większym procencie. Nawet jednak wówczas potrafią wschodzić i 3 miesiące. Jeśli po stratyfikacji wyjmujemy woreczek z nasionami z lodówki i widzimy, że nasiona nie wykazują oznak kiełkowania można je dodatkowo moczyć w dość ciepłej wodzie przez 24 godziny.

Choroby i szkodniki

Jak większość roślin motylkowych to raczej zdrowe rośliny bez skłonności w jakimś szczególnym kierunku.

Zastosowanie

Ponieważ jest rośliną bezproblemową, o ładnym wyglądzie (pokroju) oraz dlatego, że w tym samym czasie i kwitnie i ma już dojrzewające owoce warto posadzić ją w miejscu dość reprezentacyjnym. Tym bardziej, że jeśli od razu poprowadzimy ją jako niskopienne drzewko będzie budziła zainteresowanie swym niecodziennym wyglądem. Szczególnie takie rozwiązanie polecam tym którzy dostaną (postarają się, bo o niego nie łatwo) gatunek C. orientalis choć i nasz mieszaniec prezentuje się świetnie.

Uwagi

Jeśli w naszym ogrodzie przebywają dzieci raczej nie wprowadzajmy rośliny do ogrodu. Nasiona i liście mogą wywołać u nich solidne sensacje. Zresztą liście moszenek to substytut liści senesu i mogą przepędzić nawet dorosłego.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

http://gardenbreizh.org/photos/Oli/photo-108689.html

http://atlasdrevin.ic.cz/colutea arborecens.htm

http://luirig.altervista.org/naturaitaliana/viewpics.php?title=Colutea+arborescens

http://www.plantdatabase.co.uk/Colutea_arborescens

Reklamy

Komentarzy 6 to “Moszenki pośrednie”

 1. Anonim Says:

  Czytam i dziękuję za te fajne wiadomości.Proszę o odpowiedź czy posiane teraz w lipcu,nasiona klona palmowego mają szansę wzejść.Kupiłam na wiadomym portalu internetowym.

 2. Leszek B. Says:

  czy różni się mocno roślina opisana przez Panią od tej http://www.futuregardens.pl/moszenki-poludniowe-colutea-arborescens.html ? Pozdrawiam

  • zojalitwin Says:

   Napisałam, że arborescens ma strąki brązowe, czyli znacznie mniej atrakcyjne. Ten ktoś nie do końca się orientuje co sprzedaje. Zdjęcia wkleił z dwóch odmian, a strąki są oczywiście z opisanego mieszańca. Zatem kupując tam nie ma Pan pewności, choć podejrzewam że to jednak będzie nasz mieszaniec.

 3. Leszek B. Says:

  to już któryś raz kiedy ten sklep rozczarowuje…


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: