Pięciornik nepalski

©

©Potentilla nepalensis

Opis

Rodzina:   Rosaceae – różowate

Krótkowieczna, kępiasta bylina o dość luźnym i lekko nieporządnym pokroju. Łodygi wyprostowane z początku i wraz ze wzrostem o dużej skłonności do pokładania się lub wspinania po roślinach znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie. Są one w całości lekko owłosione, ulistnione i podbarwione na czerwono. Roślina ma dwa rodzaje liści ogólnie podobne do liści truskawek lecz nieco smuklejsze. Liście odziomkowe(te które wyrastają z ziemi) są prawie zawsze pięciodzielne(mają 5 listków ) i mają długie ogonki, natomiast liście łodygowe są z reguły trójdzielne. Liście również są lekko owłosione po obu stronach. Kwiaty średnicy około 2,5 – 3 cm, tworzą luźne kwiatostany.

Występowanie

Jest rośliną typowo górską, występującą do wysokości 2700 metrów n.p.m. W zachodnich Hima­lajach czyli od Kaszmiru do Nepalu porastają i zdobią łąki, rzadkie lasy, lub pobocza dróg i pól.

Wysokość

Wysokość roślin od 30 do 60 cm.

Termin kwitnienia

Kwitnie od czerwca do lipca lecz można wywołać drugie kwitnienie przycięciem. W tym celu pod koniec pierwszego kwitnienia przycinamy roślinę i jeśli trafi nam się długa jesień mamy możliwość cieszyć się kolejnym masowym kwitnieniem. Rośliny nie przycięte wydawać będą w późniejszym czasie pojedyncze kwiatki aż do września.

Kolor kwiatu

Najczęściej karminowo-różowe, lecz odmiana ‚Flammenspiel’ – ma kwiaty żółtoczerwone, ‚Roxana’ – pomarańczowe z czerwo­nym oczkiem. Nowsze odmiany mogą mieć inną kombinację tych barw lecz zawsze mieszczącą się w skali od pomarańczu po ciemną czerwień.

Stanowisko

Jeśli posadzimy roślinę przy krzewie, po którym się będzie pięła to taki niewielki cień będzie tolerować, w każdym innym wypadku sadzimy w pełnym słońcu. Musimy jednak wiedzieć, że jeśli trafi nam się upalne lato liście mogą nieco ucierpieć od słońca.

Wymagania i pielęgnacja

Jak wszystkie rośliny o górskim rodowodzie muszą mieć gleby przepuszczalne, ale dobrze utrzymujące wilgoć. Na nizinach takie gleby należą do tych z ”górnej półki” czyli gleby o dużej ilości próchnicy. Dlatego chcąc mieć ładne rośliny i obficie kwitnące trzeba nasze ziemie wzbogacić dodając tak dużo na ile nam pozwalają zasoby dobrze rozłożonego kompostu. Jeśli tak postąpimy nawożenie jest raczej zbędne zresztą należy do roślin silnie reagując wzrostem na nadmiar azotu oczywiście kosztem kwitnienia.

Mrozoodporność

Roślina całkowicie mrozoodporna lecz stagnująca zimą woda często powoduje wypadanie roślin. Dlatego warto na zimę postawić nad nią 5 litrową butelkę bez dna nawet na przepuszczalnych glebach. Ta wrażliwość na nadmiar wody bierze się z jej górskiego pochodzenia. W górach szczególnie na tak dużych wysokościach jak zamarznie to trzyma do późnej wiosny i roślina ma wtedy sucho bo wszelka woda jest lodem.

Rozmnażanie

Nasiona malutkie w 1 gramie do 3000 sztuk. Lecz dość szybko tracą zdolność kiełkowania. Po więcej niż roku ich siła kiełkowania spada prawie o połowę dlatego dwuletnie nasiona dadzą znacznie mniej siewek. Przy czym pamiętajmy, że poprzez nasiona rozmnaża się tylko gatunek. Wszystkie odmiany rozmnażamy przez podział albo wczesną wiosną albo po kwitnieniu. W sprzyjających warunkach roślina może dawać samosiew, ale tylko wówczas jeśli nie stosujemy cięcia.

Choroby i szkodniki

Brak jakiś szczególnych skłonności, a to oznacza, że może pojawić się w zasadzie wszystko co znane.

Zastosowanie

Mimo, że jest w standardowym ujęciu rośliną rabatową, to kwiaty można wykorzystywać do cięcia. Wstawiając do wazonu usuwamy dolne liście bo łatwo zagniwają.

Uwagi

Łacińska nazwa rodzaju ‚Potentilla’ oznacza ‚silny, potężny’ i odnosi się do silnych własności leczniczych roślin z tego rodzaju. Np. nasz gatunek jest używany w od Nepalu po Pakistan w leczeniu oparzeń. Nauka do chwili obecnej nie potwierdziła jeszcze tych własności. Natomiast nasza krajowa nazwa ”Pięciornik” odnosi się do pięciu listków z jakich składa się liść.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

http://davesgarden.com/guides/pf

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: