Piaskowiec górski

©

©Arenaria montana

Opis

Rodzina: Caryophyllaceae – goździkowate

Gatunek ten wytwarza luźne, rozłożyste dywany ciemnozielonych z szarym odcieniem, owłosionych, podługowatych liści. Mają one maksymalnie do 2 cm. Wyrastają one na cienkich, również owłosionych i brązowawych pędach. Pędy te pokładają się lecz w końcowym odcinku podnoszą i rozgałęziają.

Każde odgałęzienie kończy krótką szypułką z kwiatem. Kwiaty o średni­cy ok. 2 cm, pięciopłatkowe o bardzo regularnym kształcie. Praktycznie istnieje tylko jedna odmiana „Avalanche”, którą cechuje bardziej regularny kształt kępki, nieco większe kwiaty i skłonność do jednoczesnego zakwitania, tworząc tym sposobem kopczyk białych kwiatów.

Występowanie

W warunkach naturalnych występuje w południowo-zachodniej Europie, aż po północną Francję

Wysokość

Pędy mają długość do 20 cm lecz pokładają się i wysokość kępki rzadko przekracza 15 cm.

Termin kwitnienia

Od maja do czerwca. Potem, aż do sierpnia mogą pojawiać się pojedyncze kwiatki.

Kolor kwiatu

Biały i prawie biały.

Stanowisko

Dla obfitego kwitnienia wymaga posadzenia w pełnym słońcu.

Wymagania i pielęgnacja

Jak większość roślin górskich wymaga gleb przepuszczalnych lecz dobrze utrzymujących wilgoć. Taką zależność uzyskamy tylko na glebach zasobnych w próchnicę. Większość gleb w kraju są znacznie gorszej jakości, a już działki budowlane na części których powstają potem ogródki lub działki pracownicze z reguły zakładane są na najsłabszych glebach. Zatem i w przypadku jednych jak i drugich rozwiązaniem jest dodanie dużej ilości kompostu. Będzie to miało i ten zysk, że podniesie nam odczyn gleby. Piaskowce jak wiadomo rosną na dolomitach więc potrzebują gleb o odczynie obojętnym lub nawet lekko zasadowym. Dodanie kompostu zwalnia naw w danym roku od dokarmiania roślin. Piaskowce by ładnie kwitły powinny rosnąć na skromnie zaopatrzonych w składniki glebach. Słabe kwitnienie może być spowodowane zbyt dużą zawartością azotu w glebie szczególnie formy amonowej. Dlatego w kolejnym roku zasilamy pełnoskładnikowym nawozem dopiero po kwitnieniu, bo do zimy roślina wykorzysta co będzie w glebie, a lekki niedobór wiosną stymulował nam będzie kwitnienie.

Piaskowce mają bardzo krótki i płytki system korzeniowy i jeśli wystąpi susza trzeba roślinę podlewać szczególnie w okresie kwitnienia, ale dotyczy to całego roku, bo skąpy system korzeniowy odbije się na zarówno na wyglądzie rośliny, a to z kolei na jej kwitnieniu.

Przez ten płytki system korzeniowy piaskowce są wrażliwe na brak magnezu i żelaza. Oba te składniki mają bardzo znaczący wpływ na jakość kwitnienia i warto o te składniki zadbać. I tu znów wracamy do kompostu. Dodanie go co roku uchroni nas od najprzód oznaczenia czego roślinie brakuje, a potem nawożenia czy to siarczanem magnezu czy Chelatem żelaza.

W przypadku konieczności nawożenia pamiętajmy, że piaskowce nie lubią dużego stężenia soli w glebie dlatego warto nawozić 2-3 razy lecz tak samo zmniejszoną dawką.

Ci którzy mają pelargonie lub surfinie mogą resztką jaka zostanie z nawożenia tych roślin podlać piaskowca. Uchroni to roślinę od braku żelaza jak i magnezu, a nie będziemy dostarczać niepotrzebnego azotu.

Piaskowce można sadzić do donic. Tu lepiej sprawdza się odmiana ”Avalanche”. Jest bardziej kształtna i kwitnie równomiernie. Na zimę donice w zachodniej części kraju można jedynie zabezpieczyć natomiast w pozostałych rejonach trzeba zabrać do chłodnego i widnego pomieszczenia. Najlepsze byłoby okno garażu gdzie temperatura nie pozwoli roślinie podjąć wzrostu, a światło będzie mieć i wodę od nas od czasu do czasu.

Mrozoodporność

Zupełna na terenie całego kraju pod warunkiem przepuszczalności podłoża. Przy szczególnie ciężkich zimach zielona część może obumrzeć, lecz wiosną odbije z korzeni.

Rozmnażanie

Piaskowce rozmnaża się:

Przez wysiew nasion. W l g jest około 800 nasion a to wskazuje, że nasiona są bardzo drobne. Wysiewa się je od grudnia do marca. Skrzyneczki z wysiewami zabezpieczone np. szybą wystawiamy na zewnątrz w osłonięte miejsce bo wymagają prze­mrożenia oraz niskiej temperatury po wykiełkowaniu.

Podział roślin. Dzielić możemy rośliny w marcu i kwietniu, a także w sierpniu. Przy sierpniowym dzieleniu musimy brać pod uwagę, że wysokie temperatury zmuszą nas do codziennego podlewania podzielonych roślin.

Sadzonkowanie. Można, ale dwa pierwsze sposoby są wygodniejsze i pewniejsze. Tym bardziej, że rośliny z nasion są silniejsze i kwitną równie szybko.

Choroby i szkodniki

Roślina bardzo odporna. Zagrożeniem mogą być mrówki, które pod taką matą wybudują sobie gniazdo. Jeśli nie zauważymy w porę wypiętrzone rośliny, których korzenie nie mają styku z dolną warstwą gleby po prostu wymarzną.

Zastosowanie

Jest to typowa roślina skalniakowa. Świetnie także sprawdza się jako ”wypływająca”, roślina na podwyższonych rabatach lub murkach. Kwitnący piaskowiec jako obwódka przy ścieżce na tle trawnika zwróci uwagę każdego.

Mając w ogrodzie wystarczająco szerokie schody by można było pobocze obsadzić to i tam między płyty, a cokół dobrze jest posadzić piaskowca. Gatunek sprawdzi się także jako roślina okrywowa na bardziej słoneczne miejsca.

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: