Mydlnica lekarska

©

©Saponaria officinalis

 

Opis

Rodzina: Caryophyllaceae – goździkowate

Pod ziemią mydlnica ta tworzy długie, mocno rozgałęzione kłącze, które karmione jest przez dość krótkie, cienkie korzonki wyrastające z węzłów tegoż kłącza. Z tych rozłogów wyrastają dość mocne wzniesione, ulistnione i raczej nierozgałęzione pędy. Liście dość duże są ułożone parami naprzeciw siebie czyli ma ulistnienie naprzeciwległe. Same liście o eliptycznym kształcie lecz z zaostrzonym końcem, praktycznie siedzące i z trzema nerwami. U gatunku kwiaty do 2 cm średnicy, pojedyncze zebrane w kwiatostan zwany wierzchotką. Kwiatostany umieszczone są na szczytach pędów oraz na krótkich bocznych pędach wyrastających z katów liści w górnej części łodygi. Owocem jest jajowata torebka.

W ogrodach rzadko uprawia się roślinę gatunkową częściej jest to odmiana ”Rosea Plena” o pełnych kwiatach(zdjęcie główne). Ponieważ u kwiatów tych pręciki zostały przekształcone w dodatkowe płatki są zatem płone czyli nie wytwarzają nasion. Odmianę tą mnożymy wyłącznie przez podział lub oddzielając wyrastające rozłogi.

Występowanie

Naturalnymi terenami są obszary Europy, Zachodniej Azji i Północnej Afryki. Jednak jako wtórnie zdziczały gatunek można ją spotkać prawie wszędzie poza strefą równikową.

Wysokość

Z reguły gatunek mierzy od 80 do nawet 100 cm. Odmiana ”Rosea Plena” jest nieco niższa i jej przeciętny wzrost to około 60 cm.

Termin kwitnienia

Z racji kolejności kwitnienia najprzód kwiatów na szczycie pędu, a następnie tych wyrastających na krótkich pędach bocznych roślina kwitnie dość długo. Zaczyna około połowy lipca i kwitnie przynajmniej do końca sierpnia. Pojedyncze spóźnione kwiatostany mogą pojawić się jeszcze we wrześniu.

Kolor kwiatu

Jest to trochę rozbielony różowy.

Stanowisko

Wyłącznie pełne słońce. Już w półcieniu nie tylko wyżej wyrasta i ma tendencję do pokładania się pędów, ale także znacznie gorzej kwitnie.

Wymagania i pielęgnacja

Jest rośliną mało wybredną urośnie praktycznie wszędzie. Woli jednak gleby przepuszczalne, a nawet żwirowe. Odczyn gleby ma również niewielkie znaczenie może poza skrajnościami. Jeśli dostanie nieco kompostu lub w przypadku lepszych gleb wiosenną dawkę nawozu pełnoskładnikowego to praktycznie jest rośliną bez obsługową. Niestety ma jedną wadę. Jest rośliną bardzo inwazyjną. Niepilnowana w ciągu jednego sezony potrafi zarosnąć nawet kilka metrów kwadratowych. I na pewno zniszczy inne rośliny rosnące obok. Trzeba zatem bardzo systematycznie likwidować pojawiające się pędy wyrastające z wędrujących pod ziemią kłączy najlepiej z całym kawałkiem kłącza jaki uda nam się wyciągnąć. Nie musimy się obawiać, że coś zniszczymy. Tą roślinę z ogrodu można pozbyć się tylko tak jak likwiduje się perz. Mam ją kilka lat i mogę powiedzieć, że da się ją upilnować by pozostała w jednym wyznaczonym miejscu, ale wyciągam wszystko co rośnie poza kępą. Nie zrezygnuję z niej bo jak zaczyna kwitnąć to jest to długotrwały i bardzo ładny spektakl.

Jedna uwaga. Nie sadzić tej rośliny na brzegach wszelkich zbiorników wodnych. Wymywane wydzieliny korzeniowe są śmiertelną trucizną dla wszystkich wodnych stworzeń.

Mrozoodporność

Na terenach zachodnich kraju pełnokwiatowa odmiana jest w pełni mrozoodporna. Podejrzewam, że w chłodniejszych regionach również. Natomiast roślina gatunkowa jest w pełni mrozoodporna na terenie całego kraju.

Rozmnażanie

Mimo, że kwiaty wytwarzają dużo nektaru w czasie dnia nie zobaczymy zbyt dużo owadów wokół nich. Zapylają ją przede wszystkim ćmy. Kwiatów odmiany nie ma jak zapylić bo nie ma pyłku. Dlatego ja rozmnaża się wyłącznie wegetatywnie, co przy masowych rozłogach nie jest sprawą trudną i można to zrobić w trakcie całego okresu wegetacyjnego tylko nie zapomnieć o podlewaniu dopóki się ponownie nie zakorzenią.

Nasiona rośliny gatunkowej znajdujące się wewnątrz owocu zwanym torebką (na zdjęciu przekrój przez taką torebkę kiedy nasiona jeszcze nie są dojrzałe) są niewielkie prawie czarne, nieco nerkowate o wyraźnej fakturze i jest ich kilkadziesiąt sztuk. Zdolność kiełkowania zachowują przez 2-3 lata. Wysiew nasion standardowy. Gdyby ktoś miał tylko kilka nasion warto je poddać okresowi stratyfikacji bo wzejdą wówczas wszystkie nasiona i prawie w jednym czasie.

Choroby i szkodniki

Wyjątkowo zdrowa roślina. Może być problem z mszycami, które usadawiają się tylko na szczytach pędów. Poznamy po tym, że wierzchołki są skręcone i znacznie zniekształcone. Nawet nie trzeba opryskiwać. Biorę nożyce lub sekator i obcinam te zniekształcone czubki pędów. Roślina w tydzień odbija i już rośnie spokojnie.

Zastosowanie

Sadzimy przede wszystkim jak element rabat. Miejsce jej jest z racji wysokości raczej na drugim planie. Nie nadaje się do pojemników. Ja posadziłam ją z przodu rabaty bo podoba mi się taka kwitnąca kępa, ale chcąc ją mieć niższą przycinam pędy gdy mają około 20 cm. Wprawdzie nieco później kwitnie, ale tak mam ułożone rośliny, że w tym miejscu w sierpniu kwitnie tylko ona.

Jako kwiat cięty ma niewielkie znaczenie bo szybko przekwita i te przekwitłe i zbrązowiałe pojedyncze kwitki nieciekawie wyglądają . Trzeba oprócz przycięcia pędu codziennie oskubywać z więdnących kwiatków.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Odrost – http://www.forestryimages.org/browse/detail.cfm?imgnum=1554178

Z kątów liści – http://www.missouriplants.com/Pinkopp/Saponaria_officinalis_page.html

Nasiona i liście – http://www.imagejuicy.com/images/plants/s/saponaria/8/

Reklamy

Komentarzy 5 to “Mydlnica lekarska”

 1. Barbara Says:

  Czy myśli Pani, że mogłaby rosnąć na mokrej, niezbyt przepuszczalnej glinie? w słońcu. Mam tej mydlnicy duuużo, tak jak Pani pisze – co jakiś czas część wyrywam ale pomyślałam, że może spróbować ją posadzić w takim kiepskim miejscu, a nuż sobie poradzi? Ładnie by tam wyglądała ….. 😉

  • zojalitwin Says:

   Wziąć kilka odrostów i posadzić. W końcu zawsze jest ich tyle, że nie będzie szkoda jeśli się nie uda. Jeśli się uda proszę nie liczyć na to, że nie będzie pani musiała usuwać odrostów bowiem to niewykonalne.

 2. Barbara Says:

  Tam akurat może sobie szaleć gdzie chce, miejsca ma że hoho 😀 ! a dalej jest łąka i ogromne stare lipy…..

 3. Barbara Says:

  Przy okazji jeszcze jedno pytanie – z miejsca gdzie teraz rośnie przelazła mi między kosaćce (syberyjskie głównie) i trochę do floksów, nie wygląda tam żle, zwłaszcza przy kosaćcach, które dość szybko przekwitają a te ich sztywne liście całkiem nieżle się z nią mieszają, czy może je zagłuszyć? A jak z floksami? Wlazła akurat w starą odmianę białych, wysokich i też podoba mi się taka mieszanka ale czy one wytrzymają?

  • zojalitwin Says:

   I jedne i drugie rośliny co 3-4 lata warto podzielić lub choćby przesadzić i wówczas można podjąć decyzję co z mydlnicą. Jeśli chodzi o irysy to nic im nie grozi ale floksa może przydusić.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: