Pięciornik krwisty

©

©Potentilla atrosanguinea

Opis

Rodzina: Rosaceae-różowate

Pędy wzniesione, cienkie i w górnej partii mocno rozgałęzione. Liście trójdzielne na długich ogonkach. Wiosną z racji jedwabistego owłosienia mają kolor srebrzysty później zielenieją. Ogólnie liście podobne są do liści poziomek.

Górne części pędów kwiatowych są mocno rozgałęzione i każde rozgałęzienie zakończone jest pojedynczym kwiatem. U gatunku średnica kwiatów jest niewielka i wynosi przeciętnie około 2 cm. Pojedynczy kwiatek posiada pięć płatków i pięć działek kielicha. Płatki na szczytach mają charakterystyczne wycięcie.

Gatunek ma formę botaniczną Potentilla atrosanguinea var. argyrophylla. Od gatunku różni się kolorem kwiatów, które są żółte z czerwonym oczkiem. Jest również nieco niższa bo jej wysokość to około 40 cm.

W tym miejscu muszę odnieść się do paskudnego zwyczaju producentów podających mieszańce między gatunkowe za odmiany pięciornika krwistego. Wyjaśniam zatem, że podane niżej tzw. odmiany tak naprawdę odmianami nie są. Są mieszańcami(hybrydami) powstałymi ze skrzyżowania pięciornika krwistego lub jego formy botanicznej z pięciornikiem nepalskim (P. nepalensis). Zatem są to krzyżówki międzygatunkowe, a w takim przypadku wszystkie te krzyżówki są klasyfikowane jako Potentilla hybrida. Od obu gatunków różni je i wzrost(40-60 cm) i kolor kwiatów jak również wielkość(do 4 cm średnicy) i stopień wypełnienia kwiatów. Z reguły są to kwiaty większe i często półpełne lub pełne. Niestety większość tych mieszańców nie wytrzymuje naszych zim. Kto lubi kwiaty cięte może próbować przezimować, bo ładnie wyglądają w wazonie gdzie ten tydzień na pewno wytrzymają. Dla porządku przytoczę te bardziej popularne.

‚Flamenco’ – ma szkarłatne kwiaty o po­fałdowanych brzegach.

‚Gibson’s Scarlet’ – ma intensywnie jaskrawo szkarłatne kwiaty.

‚Gloire de Nancy’ – ma kwiaty pomarańczowo-brązowe z ciemnymi koralowo-czerwonymi przebarwieniami.

‚Helen Jane’ – ma kwiaty różowe.

‚Melton’ – ma kwiaty różowoczerwone.

‚Monsieur Rouillard’ – ma najciemniejszą czerwień kwiatów i raczej woli półcieniste stanowiska.

‚Ophir’ – o pojedynczych, ciemnoczerwonych kwiatach.

‚Vase d’Or’ – o pełnych, żółtych kwiatach.

‚William Rollison’ – wytwarza pomarańczowoczerwone pełne kwiaty o żółtych środkach.

Występowanie

Gatunek rośnie od chłodnych subalpejskich łąk Afganistanu do południowo-zachodnich Chin

Wysokość

Gatunek jest dość wysoki i często sięga nawet 90 cm.

Termin kwitnienia

Główne kwitnienie od czerwca do sierpnia.

Kolor kwiatu

Szkarłatno czerwony.

Stanowisko

Sadzimy wyłącznie na słonecznym stanowisku.

Wymagania i pielęgnacja

Większych wymagań gatunek nie stawia. Jednak by uzyskać obfite kwitnienie nie tyle ważna jest zasobność ziemi choć także lecz ważniejszy jest jej odczyn. W naturze rośnie na glebach o podłożu wapiennym. W warunkach ogrodu ważnym jest zatem zwapnowanie gleb kwaśnych. Natomiast gleby lekko kwaśne wystarczy uzdatnić dużą ilością kompostu. Jeśli sadzimy roślinę na metrze kwadratowym to dajemy wówczas taczkę kompostu. Razem przekopujemy i to wystarczy do wiosny kolejnego roku. Zbyt dobra ziemia spowoduje nadmierny wzrost i wyleganie roślin. By nieco utrudnić roślinie wyleganie warto nieco gęściej posadzić. Wówczas jest szansa, że część roślin oprze się o siebie i zachowa pionową pozycję. Można także mimo wysokości sadzić na brzegach rabat wówczas pokładając się kwiatami trafi na trawnik co da się jeszcze znieść. Roślina dobrze reaguje na usuwanie przekwitłych kwiatów. Warto zatem poświęcić te pięć minut bo w zamian będzie dłużej kwitnąć. Wiosną kolejnego roku również spora warstwa kompostu wymieszana z ziemią. Kompost dajemy najlepiej jeszcze przed ruszeniem wegetacji bo wówczas wystarczą grabie, a potem jak pojawią się pędy nad ziemią trzeba to będzie robić małymi pazurkami.

Mrozoodporność

Zupełna.

Rozmnażanie

Najłatwiej przez wysiew nasion. Nasiona są drobne bo w 1 gramie znajduje się ich około 2000 sztuk. Wschodzi ich z reguły około połowy. Można to poprawić przez stratyfikację. Nasion nie przykrywamy tylko wciskamy w podłoże. W temperaturze około 20 0C kiełkowanie trwa 2-3 tygodnie. Pikujemy kiedy siewki mają dwa liście właściwe czyli za kolejne 2-3 tygodnie. Z reguły do wysadzenia na miejsce stałe upływa dwa miesiące od czasu wschodów. Po wysadzeniu można rośliny uszczyknąć by zachowały niższy i bardziej zwarty pokrój.

Mieszańce rozmnażamy przez sadzonki.

Choroby i szkodniki

Poza mączniakiem prawdziwym raczej nic na roślinach nie zobaczymy.

Zastosowanie

Na rabatach warto posadzić go obok takich roślin jak krokosmia, liliowce, lilie, kosmos, bylica. Chodzi o kontrast w typie ulistnienia lub w kolorze liści. Kolor kwiatów jest na tyle mocny, że przez całe lato będzie widoczny więc posadzenie go z roślinami kwitnącymi wcześniej lub później da nam latem grę w kontrast liści.

Uwagi

W ogrodach nasz gatunek pojawił się w latach dwudziestych XIX wieku.

Do końca nie wiadomo na pewno skąd się wzięła nazwa rodzajowa ”Potentilla”. Najprawdopodobniej pochodzi od łacińskiego ”potens” co oznacz silny, potężny i odnosi się to do działania leków sporządzanych z  P. repens.

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Potentilla atrosanguinea – http://www.tuincentrumvanherwijnen.nl/web/index.php?option=com_content&view=article&id=224:potentilla-atrosanguinea-&catid=127:vaste-planten-eigen-kweek-p9&Itemid=116


Reklamy

Komentarze 4 to “Pięciornik krwisty”

  1. Barbara Says:

    Posadziłam pięciornika w ubiegłym roku, zimę przeżył (swoją drogą, co to za zima była) , kwiatki wyglądają jak na zdjęciu do tego posta ale…. rozwijają się do słońca tak ledwo i wieczorem opadają. Taka uroda czy czy coś mu jest? Bardzo mi na nim zależy bo rzeczywiście ten kolor kwiatu daje niezwykły efekt 🙂

  2. Barbara Says:

    Czyli jedyne wyjście to żeby go było dużo 😉 …….


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: