Wiesiołek powabny

©

Oenothera speciosa  

Opis

Rodzina: Onagraceae – wiesiołkowate

Roślina nie tworzy regularnych kęp z uwagi na rozrastające się w różnych kierunkach kłącza. Ich długość może w sprzyjających warunkach mieć długość do 4 metrów. Z węzłów na kłączu wyrastają pojedyncze łodygi. Są one cienkie i na ogół lekko pokładające się.

  Liście dość duże bo do 10 cm długości i 4 szerokości, ale bardzo zmienne w wyglądzie. W większości jednak są to liście dość mocno powcinane. W górnej części pędu z kątów liści wyrastają dość długie szypułki kwiatowe zakończone pojedynczym, dużym(do 8 cm średnicy), pachnącym, czteropłatkowym kwiatem.

 O ile kwiaty są wzniesione o tyle pąki kwiatowe w swojej wczesnej fazie mają zwieszone główki i podnoszą się na około dzień przed rozwojem kwiatu. Jak u wszystkich wiesiołków kwiaty otwierają się wieczorem i kwitną jeszcze rano. Nasz różowy kolega ma tę zaletę, że kwiaty ma otwarte jeśli słońce mocno nie grzeje, czyli zamyka je gdzieś około południa. W pochmurną pogodę kwiaty ma otwarte cały dzień. Mimo to zapylenia dokonują przede wszystkim ćmy.

  Owocem jest jak u całego rodzaju czteroskrzydła torebka. Nasion nie ma jednak w tej torebce zbyt dużo.

Występowanie

Naturalnymi terenami występowania są południowo-wschodnie stany USA i północna część Meksyku. 

Wysokość

 Pędy dorastają do około 40 cm lecz z uwagi na ich pokładanie się roślina jest o około 10 cm niższa.

Termin kwitnienia

Zaczyna kwitnąć w drugiej połowie czerwca i kwitnie nawet do września. Przy czym masowe kwitnienie jest krótsze kończy się pod koniec lipca.

Kolor kwiatu

Kwiaty są delikatnie różowe z ciemniejszym żyłkowaniem i jasno żółtym środkiem oraz znamionami słupka i pręcikami.

 Mają one tendencję do blednięcia wraz ze starzeniem się kwiatu.

Stanowisko

Praktycznie jedynym stanowiskiem jest miejsce w pełnym słońcu.

Wymagania i pielęgnacja

W stosunku do gleby stawia tylko jeden warunek – musi być dobrze przepuszczalna. Na glebach cięższych i torfowych to praktycznie roślina roczna, bo pod wpływem nadmiaru zimowej wody wypada już pierwszej zimy.

W naturze rośnie na glebach dość suchych. Jeśli trafi się susza przed kwitnieniem jednak podlewajmy bo roślina ma tendencję do radykalnego zmniejszania średnicy (nawet 1,5 cm) kwiatów przy ostrym braku wody. Nie musi to być bardzo mocne podlewanie, raczej konewkę, ale codziennie. Po zakończeniu masowego kwitnienia szczególnie w okresie letniej suszy obserwuje się zasychanie wszystkich liści na pędzie. Mamy dwa wyjścia, albo podlewamy od czasu do czasu i cieszymy się kwiatkami choć już nie w tak masowym nasileniu, albo tniemy parę centymetrów nad ziemią licząc na taką jak w tym roku jesień. Wówczas jest szansa, że zakwitnie ponownie. Na ogół nie zdąży, a my mamy tylko kępkę liści, ale lepsze to niż zasychające pędy. Wiosną kolejnego roku wschody są dość późne i warto to miejsce jesienią oznaczyć by nie zniszczyć kiełkujących roślin przy motyczeniu ogrodu. O jednym też musimy wiedzieć – jesienią kłącze rośnie tak długo jak długo to tylko możliwe, dlatego wiosną wykiełkują nam rośliny nawet dość daleko od miejsca ubiegłorocznego posadzenia. Nie stanowi to jednak problemu bo kłącze jest płytko pod ziemią i wystarczy niepotrzebne kawałki odciąć i wyciągnąć by utrzymać roślinę w ryzach.

 Jedno tylko ostrzeżenie. Nie należy sadzić rośliny w pobliżu trawników. O ile z grządki niechciane kłącza wyciągniemy spod trawnika już nie. Częste koszenie trawnika nie załatwi sprawy i chcąc mieć ładny trawnik konieczny będzie herbicyd przeciw chwastom dwuliściennym. Z drugiej strony jest to dość niska roślina i nie sadźmy jej w pobliżu mocno rozrastających się innych roślin bo ją zagłuszą.

Mrozoodporność

Na glebach przepuszczalnych pod okrywą śnieżną powinna spokojnie przezimować nawet na naszym biegunie zimna. Niemniej w takich warunkach warto przysypać to miejsce warstwą torfu. Szczególnie na miejscach narażonych na zwiewanie śniegu z powierzchni ziemi.

Rozmnażanie

  Nasiona kiełkują niezbyt chętnie. Nie mogę jednak narzekać bo miałam nasiona z ubiegłego roku. Liczyłam jednak, że parę siewek z całej torebki będzie, ale niestety nic z tego. W tym roku poddam część nasion stratyfikacji i zobaczymy jaki będzie procent wschodów do tej części która będzie wysiana normalnie. Trzeba jednak wiedzieć, że temperatura podłoża podczas kiełkowania nie może być niższa niż 22-25 0C. Mając w pokoju 22 stopnie temperatura podłoża jest zawsze znacznie niższa. Doniczka stojąc na parapecie może zawierać podłoże nawet o 5 0C chłodniejsze. Długość okresu kiełkowania też jest znaczna i może wynieść nawet 3 tygodnie.

Jeśli mamy znajomego, który ma roślinę wystarczy wyciąć kawałek kłączy z korzeniami i po sprawie. W ten sposób mnożyć możemy od wiosny do końca sierpnia.

Choroby i szkodniki

Roślina z gatunku bezproblemowych. Jedynie posadzona na mało przepuszczalnych glebach będą cierpieć na zgniliznę korzeni.

Zastosowanie

 Poza obsadzeniem wszelkich brzegów rabat jest świetną rośliną okrywową na terenach suchych, gdzie trudno utrzymać się innym roślinom. Posiadacze znacznych nieużytków mogą po pewnym czasie mieć całe łąki różowych kwiatów. Z tego powodu w cieplejszych strefach roślina uważana za uciążliwy chwast.

  Mając w ogródku pędy można wykorzystać do tworzenia mało trwałych ale pięknych bukiecików. Na zdjęciu np. z szałwią omszoną kwitnącą w podobnym czasie.  Spokojnie także można obsadzać nim wszelkiego typu pojemniki.

Uwagi

Liście wiesiołka zebrane przed kwitnieniem mogą być bardzo delikatną sałatką.

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Owoc – http://www.aphotoflora.com/d_oenothera_rosea_pink_evening_primrose.html

Siewka+pikówka+cała roślina – http://www.wildflower.org/gallery/result.php?id_image=20675

Z lawendą – http://journeysandjonquils.blogspot.com/2011/06/plant-care-profile-pink-evening.html

Pączki – http://en.wikipedia.org/wiki/Oenothera_speciosa

Wyblakły+liść –http://www.cas.vanderbilt.edu/bioimages/species/oesp2.htm

Komentarze 2 to “Wiesiołek powabny”

  1. Anonim Says:

    Ja mam w ogrodzie wiesiolki w kolorze zółtym. czy to ten sam gatunek? Jeden jest rozlogowy. płozacy, drugi wyprostowany ,wysoki na okolo 30 cm zakończony slicznym żóltym cytrynowym kwiatuszkiem.

    • zojalitwin Says:

      Nie może to być ten sam gatunek. Płożący to najprawdopodobniej missuryjski. Co do wyprostowanego to nie mogę powiedzieć bo jest kilka gatunków.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: