Dzwonecznik szerokolistny

©

©Adenophora latifolia  

Opis

Rodzina: Campanulaceae – dzwonkowate

Gatunków dzwoneczników jest ponad sześćdziesiąt. Na naszym rynku ogrodniczym ten jest jedynym dostępnym bez większych problemów. W naszym kraju równie mrozoodpornym będzie tylko A. liliifolia czyli Dzwonecznik wonny. Przy pozostałych gatunkach trzeba bacznie zwracać uwagę na ich zimotrwałość. Część z nich sprawdzi się jeszcze w zacisznych miejscach w zachodnich regionach kraju.

Jest to długowieczna roślina, która ze swych marchewkowatych korzeni wypuszcza kępkę odziomkowych liści. Liście są na ogonach, szeroko lancetowate o ząbkowanym brzegu. Pod koniec maja z kępki tej wyrastają sztywne, nierozgałęzione i ulistnione pędy zakończone luźnym kłosowatym kwiatostanem. Liście na pędzie są bardziej lancetowate niż liście odziomkowe. Kwiatostan jest dość długi i kwitnie od dołu do góry. Pojedyncze kwiaty mają budowę typową dla większości roślin z rodziny dzwonkowatych. Kwiaty są delikatnie pachnące.

Występowanie

Rośnie w wielu krajach w górskich rejonach środkowej Azji.

Wysokość

Na dobrych stanowiskach z powodzeniem może osiągać około 80 cm.

Termin kwitnienia

Najczęściej VI-VII. W sierpniu pojawiają się kolejne pędy które kwitną aż do wrześniowych przymrozków.

Kolor kwiatu

Fioletowo-niebieski.

Stanowisko

Warto go sadzić wyłącznie na stanowiskach słonecznych. Posadzony już w półcieniu kwitnie słabiej.

Wymagania i pielęgnacja

Preferuje gleby przepuszczalne, odczynem zbliżone do obojętnych, dobrze utrzymujące wilgoć i dość zasobne. Przed jego posadzeniem proszę bardzo dokładnie przemyśleć jego usytuowanie. Szybko zmarnieje jeśli będziemy go niepokoić. Wyjątkowo nie lubi przesadzania. Przed usytuowaniem go trzeba wziąć pod uwagę fakt że dość szybko rozprzestrzenia się przez krótkie rozłogi. Nie mogą zatem obok niego rosnąć rośliny podatne na zagłuszenie. W takich przypadku trzeba bardzo pilnować i co roku wiosną odcinać nowe przyrosty.

Ponieważ dzwonecznik jest często mylony z wysokimi dzwonkami podaję przykład jak odróżnić te rośliny.

Trzeba po urwaniu kwiatka delikatnie najprzód usunąć płatki. Następnie bardzo delikatnie usunąć całe pylniki. Zostaje dno kwiatowe i słupek. Proszę zwrócić uwagę że szyjka słupka u dzwonka wyrasta z poziomego dna kwiatowego bo zalążnia jest całkowicie schowana w dnie kwiatowym.

natomiast szyjka słupka u dzwonecznika wyrasta z półkolistego gruczołu.

Kształt tego gruczołu może być bardziej lub mniej półkolisty, ale jest zawsze mocno wystający ponieważ zalążnia jest tylko w połowie schowana w dnie kwiatowym.. Powód tych różnić jest dla botaników oczywisty ale niekoniecznie dla amatorów. Ponieważ nasi producenci też bywają niezbyt kompetentni więc warto sprawdzić co kupujemy, tym bardziej, że siewki sprowadzają z krajów zachodnich. Tam bywa rozmnażany bardzo podobny dzwonek o nazwie Campanula rapunculoides. Jeśli ten dzwonek dostanie się do naszego ogrodu praktycznie jest nie do wytępienia z uwagi na fakt odrastania z najmniejszego kawałka pozostawionego rozłogu, a rozłogi wytwarza w obłędnym tempie i zakresie.

Mrozoodporność

W naszym kraju roślina w pełni zimotrwała. Trudno by pod warstwą śniegu ziemia przemarzła do -20 0C.

Rozmnażanie

Roślinę z uwagi na mięsiste korzenie niezwykle trudno podzielić. Można to zrobić bardzo wczesną wioską, kiedy nowe odrosty wyrosłe z brzegowych rozłogów są jeszcze niewielkie. Wówczas należy je oddzielić i od razu sadzić do doniczek

Najczęściej jednak rozmnażamy przez wysiew nasion. Kto ma inspekty może wysiać nasiona od razu po ich dojrzeniu, wykiełkują wiosną w temperaturze około 10 0C. W innym wypadku wysiewamy zimą i poddajemy je stratyfikacji. Nasiona kupowane mogą być przygotowywane do wysiewu, więc stąd instrukcja by wysiewać je na przełomie maja i czerwca. Wysiewamy wówczas po 2-3 nasiona do doniczek po to by uniknąć pikowania. Przypominam roślina nie lubi niepokojenia korzenia. Jeśli nasiona nie będą przygotowane, wschody mogą pojawić się nawet po 3 miesiącach.

Choroby i szkodniki

Problemem mogą być ślimaki szczególnie wczesną wiosną na nowych przyrostach. Z chorób infekcyjnych pojawić się może mączniak prawdziwy.

Zastosowanie

Poza miejscem na rabacie można je wykorzystać jako kwiaty cięte.

Uwagi

Nazwa rodzaju „Adenophora” pochodzi od dwóch słów ‚aden’= gruczoł i ‚phorea’ = owoce. Jest to o

dnośnik do półzagłębionej zalążni z której wyrasta szyjka słupka. Z zalążni(gruczoł) tworzy się owoc wype

łniony nasionami.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Rozpoznanie roślin – http://www.robsplants.com/plants/adenophora.php


 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: