Pragnia syberyjska

©

©Waldsteinia ternata

Opis

Rodzina: Rosaceae – różowate

Płytko pod powierzchnią ziemi jest cienkie, rozgałęziające się kłącze. Z niego wyrasta kępka liści odziomkowych. Są one trójdzielne, głęboko wcinane, zimozielone, o ciemnozielonym kolorze i nieco połyskliwe. Wyrastają też pędy rozłogowe z kępkami liści w węzłach. Dotykając ziemi zakorzeniają się. Rozgałęziające się kłącze i zakorzeniające rozłogi szybko tworzą zwarty dywan skutecznie duszący wszystkie chwasty. Na szczytach pędów jest wierzchotkowaty kwiatostan składający się z od 3 do 7 jaskrawożółtych, przewieszających się kwiatków. Średnica takiego kwiatka to około 1,5 cm.

 Po zapyleniu tworzy się owoc podobny do poziomki lecz jest niejadalny.

Wyróżnia się dwie odmiany

„Kronsztad” – o większych kwiatach niż u gatunku.

 „Mosaic” – o pstrych liściach. Odmiana czasem określana mianem ‚Variegata’.

Występowanie

Jej naturalne stanowiska znajdują się we wschodniej Europie i północnej Azji.

Wysokość

Dywan liści nie przekracza 15 cm. Pędy kwiatowe nie przekraczają 20 cm.

Termin kwitnienia

Zwykle jest to koniec kwietnia jeśli tylko pogoda pozwoli, a na pewno maj.

Kolor kwiatu

Żółty.

Stanowisko

Praktycznie wszystko zależy od stopnia wilgotności gleby. Im większa wilgotność tym bardziej słoneczne może być stanowisko. Tutaj trzeba zaznaczyć, że ilość kwiatów jest bardzo zależna od ilości światła. Jeśli nie zależy nam na kwiatach, a jednie potrzebujemy okryć nawet duże powierzchnie to możemy posadzić ją nawet w zupełnym cieniu. Natomiast na stanowiskach gdzie słońce utrzymuje się długo, a gleba łatwo przesycha nie uzyskamy pięknego dywanika i będzie wyglądać jak dywan z dużymi dziurami. Przy czym ja tu mówię o okresie letnim bo w kwietniu w każdej glebie jest jeszcze na tyle wilgoci iż roślina będzie kwitnąć ładnie.

Wymagania i pielęgnacja

Sadzimy praktycznie na każdym typie gleby. Jednak na żyznych glebach będziemy mieć piękny, soczysty dywanik lecz wyraźnie kosztem kwitnienia. Zatem jeśli zależy nam na tych wczesnych kwiatach zastanowić się należy czy nie zamienić jej na inny gatunek o większych wymaganiach. Natomiast na słabszych glebach jako nawożenie należy posypywać ją kompostem, a potem dobrze podlać.

Jeśli przeznaczyliśmy roślinie stosunkowo niewielką powierzchnię to z uwagi na jej szybki wzrost przez cały sezon trzeba dbać by nie zarosła sąsiadujących roślin. Może w takim wypadku lepiej postarać się o Pragnię kuklikowatą (Waldsteinia geoides). Ta nieco (około 25 cm wysokości)wyższa roślina na krótkie kłącze i nie tworzy odrostów więc łatwiej jest ją utrzymać jako roślinę kępkową.

Mrozoodporność

Roślina w pełni mrozoodporna bo wytrzymuje iście syberyjskie mrozy do -40 0C Lecz z uwagi na zimozielone liście przy cienkiej okrywie śnieżnej lub jeśli okrywa jest gruba i trwa to dość długo liście mogą być częściowo uszkodzone. Nie należy się tym przejmować bo szybko pojawią się nowe przykrywając te uszkodzone.

 

Rozmnażanie

Mając własne nasiona musimy przed siewem poddać je stratyfikacji. Nasiona ze sklepu jeśli nie mają dodatkowej informacji to są już przygotowane i można siać od razu.

Mając roślinę o wiele łatwiej zwiększyć stan posiadania przez podział oraz odejmowanie sadzonek rozłogowych (podobnie jak u truskawki).

Choroby i szkodniki

Jak na razie nie ma specjalnych zagrożeń.

Zastosowanie

Ten gatunek stosujemy przede wszystkim jako roślinę okrywową. Mogą to być płaskie powierzchnie, wszelkiego rodzaju skarpy, murki. Często wykorzystuje ją się tam gdzie trudno utrzymać trawnik. Pragnia swym zwartym kożuchem liści szybko zajmie całą powierzchnię i będzie lepiej wyglądać niż łysawy trawnik choćby z racji swych mniejszych wymagań.

Przy zadarnianiu trzeba na jeden metr kwadratowy kupić 16 roślin by w ciągu sezonu mieć szczelnie pokrytą powierzchnię.

Uwagi

Pierwsze wzmianki o jej ogrodowym zastosowaniu pochodzą z 1803 roku, ale można się śmiało domyślać, że w carskich ogrodach stosowana była znacznie wcześniej.

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Waldsteinia ternata – http://commons.hortipedia.com/wiki/File:Waldsteinia_ternata_as_ground_cover_photo_file_1,03MB_.jpg

Kłącze – http://bogard.isu.ru/cbd/redbook/show_plant_info-hPlant=88.htm

Jak trawnik – http://forum.tuinadvies.be/forum_topic.php?hid=6&sid=7&page=80&tid=18113

Owoc – http://www.fossilflowers.org/imgs/jdelaet/r/Rosaceae_Waldsteinia_ternata_8611.html

Kwiatek – http://www.biolib.cz/en/taxonimage/id158628/

Liść – http://www.flickr.com/photos/andreasbalzer/151203092/

Po zimie – http://www.comnur.com/perennials/waldsteinia_ternata.htm

Rozłóg – http://www.diversityoflife.org/imgs/jdelaet/r/Rosaceae_Waldsteinia_ternata_8608.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: