Taunsendia kształtna

©

©Townsendia formosa

Jak wielka to roślina proszę porównać z tym kawałkiem kory leżącym obok

Opis

Rodzina: Asteraceae – astrowate

Roślina swym wyglądem przypomina miniaturowego astra alpejskiego. Podobnie jak u niego tworzy kępkę odziomkowych, lancetowatych liści w kolorze szarej zieleni. Z kępki wyrasta zwykle kilka ulistnionych pędów kwiatowych zakończonych około 2 centymetrowej średnicy koszyczkami.

Występowanie

Ojczyzną są północnoamerykańskie Góry Skaliste, gdzie latem spada sporo deszczu. Zimą ponieważ rośnie dość wysoko ziemia jak zamarznie to rozmarza dopiero na wiosnę, i w jak wszystkich górach okrywa ze śniegu chroni ziemię przed głębszym zamarzaniem.

Wysokość

Jest to chyba najwyższy gatunek ze wszystkich taunsendii bo osiąga wysokości 30 cm choć z reguły jest niższa. Same liście to wysokość około 10 cm.

Termin kwitnienia

W naszych warunkach najczęściej od maja do czerwca. Wiele zależy od przebiegu pogody w maju.

Kolor kwiatu

Dość mocno rozbielony fiolet.

Stanowisko

Sadzimy wyłącznie na stanowisku bardzo słonecznym i ciepłym. Przy braku słońca pędy kwiatowe wyciągają się i często pokładają.

Wymagania i pielęgnacja

Wysadzając do gruntu proszę bardzo precyzyjnie wybrać miejsce, bo roślina ma bardzo długi korzeń palowy i nie lubi przesadzania. Jako podłoże wybieramy jej miejsce o dużej przepuszczalności. Jeśli podczas dużych deszczy tworzą się kałuże nie jest to miejsce gdzie warto roślinę sadzić. Ewentualnie trzeba wykopać głęboki dół i na dno dać warstwę drenażową ze żwiru, a ziemię wymieszać pół na pół z piaskiem lub drobnym żwirem. Sadząc warto na każdej ziemi ostatnie 2 cm wypełnić samym żwirem by liście nie miały kontaktu z mokrą ziemią. Natomiast przy piaszczystych słabych ziemiach warto wymieszać ziemię z równie głębokiego dołka z dobrym kompostem dla wzbogacenia w próchnicę, która jest odpowiedzialna za dobre trzymanie wody w glebie jak również za jej żyzność. Taunsendia w czasie wegetacji lubi mieć delikatnie wilgotne podłoże przy korzeniach. Często przy braku tej wilgoci tworzą się pąki, które wiosną nie wydadzą pędu kwiatowego bo zamierają stając się siedliskiem szarej pleśni. Nie zauważenie tego jest częstą przyczyną wypadnięcia rośliny z uprawy.

Ci którzy zdecydują się na uprawę w pojemnikach mają pewien problem. Nawet kiedy roślina wejdzie w okres spoczynku i zgubi liście w doniczce musi panować minimalna wilgotność. Jest to taka wilgotność jaka panuje w glebie, kiedy jesienią woda jest tylko z podsiąkania wód gruntowych. Bardzo łatwo wówczas przesadzić z wodą co z reguły kończy się zgnilizna korzeni i stratą rośliny. Jeśli nie mamy w tym doświadczenia lepiej zapewnić roślinie wyższą temperaturę nie pozwalającą jej na zimowy okres spoczynku. Wprawdzie obniżona np. do 10-15 0C temperatura, brak dostatecznego światła będzie wymagała od nas bardzo rozsądnego podlewania, ale łatwiej utrzymamy roślinę.

Nawożenie tausendii w glebie to najlepiej dobry kompost wymieszany z glebą każdej wiosny. Natomiast w pojemniku(do większego można posadzić kilka roślin) przesadzanie do ziemi zawierającej nawóz o spowolnionym działaniu jest najlepszym rozwiązaniem. W innym wypadku po około 2 miesiącach od przesadzenia zaczynamy dokarmianie. Ponieważ jest już wówczas po kwitnieniu używamy nawozu o tzw. zrównoważonym składzie. Chodzi w tym wypadku o to że ilości azotu(N), fosforu(P) i potasu(K) są w miarę do siebie zbliżone. Warto przeczytać na tyle etykiety skład i wybrać właśnie taki który będzie najbardziej zbliżony do ideału czyli równych ilości wszystkich tych składników.

Gleba do pojemników to zwykła ziemia do kwiatów, rozluźniona drobnym żwirkiem(kupujemy w sklepach prowadzących asortyment akwariowy) w ilości około 1/3 objętości ziemi. Jest to zabieg konieczny bo w naturze rośnie ona w szczelinach skalnych gdzie woda nawet ze sporych i częstych deszczy szybko przelatuje przez porowatą z powodu dużych ilości kamieni glebę.

Mrozoodporność

Jako roślina górska jest w naszej strefie w pełni mrozoodporna, ale nie poradzi sobie z nadmiarem zimowej wody i wygnije. Dlatego zabezpieczamy ją nakładając nad nią albo większą butelkę plastikową bez dna, lub jakikolwiek inny pojemnik – najlepiej przezroczysty- który zdejmujemy po wyraźnym ruszeniu rośliny.

Rozmnażanie

W warunkach amatorskich taunsendie rozmnaża się przeważnie z nasion. Z racji posiadania korzenia palowego rozmnażanie przez sadzonki jest możliwe, ale to zajęcie dla bardzo doświadczonych ogrodników.

Nasiona wysiewamy bezpośrednio po ich dojrzeniu. Siewki pojawiają się jeszcze tego samego roku bo kiełkują po 4-6 tygodniach. Przy czym wiele nasion nie jest dobrze wykształconych i z nich nic nie będzie. Łatwo je jednak odróżnić. Jeśli nie chcemy się bawić w selekcję to musimy mieć ich więcej bo tylko wówczas mamy gwarancję na kilka czy kilkanaście siewek. Zbieranie nasion z posiadanych roślin jest koniecznością z dwóch względów. O jednym już wcześniej wspomniałam czyli wypadnięcia rośliny z powodu zamierania pąków, a drugi powód to fakt iż nie jest to roślina z natury zbyt długowieczna, a na samosiew nie można raczej liczyć.

Choroby i szkodniki

Najczęściej atakują rośliny mszyce. Na tak małej roślinie łatwo je przegapić, a mają ogromny wpływ na intensywność kwitnienia. Rzadziej pojawić się może przędziorek. Ten częściej atakuje rośliny uprawiane w szklarenkach z racji suchego powietrza.

Zastosowanie

Roślina nadaje się zarówno na ogrodowe skalniaki jak i do mini skalniaków zakładanych w większych pojemnikach. Można oczywiście także uprawiać jako roślinę w pojemniku lecz dno pojemnika powinno przypominać wielko otworowe sito by nigdy w nim nie stagnowała woda przy korzeniach a zimą kiedy zadołujemy roślinę w gruncie był kontakt z ziemią ogrodową zapewniając w ten sposób podsiąkanie wody gruntowej.

Uwagi

Łacińska nazwa rodzaju „Towsendia” została nadana roślinie przez Williama Hookera w 1833 roku na cześć Davida Townsend. Townsend był bankierem lecz był też bardzo utalentowanym botanikiem amatorem.

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Nasiona – http://seedsofsuccess.smugmug.com/keyword/tofl5/1/279519171_akaCR#279519171_akaCR

Townsendia formosa – http://www.skalnicky-plzen.cz/foto/tf.htm


Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: