Złocień właściwy

©

©Leucanthemum vulgare

Opis

Rodzina:  Asteraceae – astrowate

Organem spichrzowym jest krótkie lecz silnie rozgałęziające się kłącze.

 Z niego wyrastają raczej krótkie korzenie.

 Nad ziemią prosto z kłącza wyrasta kępka liści odziomkowych. Są to liście przypominające małe zębate łopatki na długim ogonku. W sprzyjających warunkach z większości węzłów kłącza wyrasta nierozgałęziony i sztywny pęd kwiatostanowy zakończony pojedynczym kwiatostanem w postaci koszyczka.

 Pęd jest ulistniony, a liście są podługowate i nieregularnie ząbkowane, siedzące czyli bez ogonków.

  Koszyczek kwiatowy jest otulony listkami okrywy z charakterystycznym błoniastym, brązowawym brzegiem.

  Jak każdy taki kwiatostan składa się z brzeżnych kwiatów języczkowych, które pełnią rolę powabni oraz bardzo wielu okółków złożonych z kwiatów rurkowych. Jako ciekawostka – kwiaty języczkowe są zawsze żeńskie natomiast kwiaty rurkowate są obupłciowe. Kwiaty języczkowe utrzymują świeżość tak długo dopóki nie rozwinie się ostatni, środkowy okółek kwiatów rurkowych. Owady odwiedzają kwiaty chętnie dlatego roślina zawiązuje bardzo wiele nasion. Przy czym tak naprawdę to co nazywamy nasionem jest w rzeczywistości owocem zawierającym jedno nasiona. Owoc ten nazywa się niełupką bo nie sposób go oddzielić od samego nasiona. Ktoś zadał sobie trud policzenia ile nasion wyprodukuje jeden koszyczek i doliczył się średnio pięciuset. Biorąc pod uwagę, że już po dwóch latach mamy solidne kępki to dziesięć pędów nie będzie czymś nadzwyczajnym. Musimy sobie zatem zdać sprawę jaką ogromną masę nasion produkuje jedna kępka. Dodatkowo nasiona zachowują żywotność do 3 lata. Oba te czynniki są główną przyczyną iż na terenach USA, Australii gdzie roślinę sprowadzono jako ozdobną, a ta uciekła z hodowli i stała się bardzo uciążliwym chwastem prawie niemożliwym do zwalczenia.

  Zdjęcie jednak świadczy, że to raczej ładny chwast.

Występowanie

Występuje na terenie prawie całej Europy oraz Azji mniejszej, aż po Kaukaz.

Wysokość

Rosnąca na stanowiskach słonecznych jest wyraźnie niższa i sięga przeciętnie 60 cm. Na terenach nieco ocienionych łatwo może sięgnąć metra.

Termin kwitnienia

VI, VII, VIII,

Kolor kwiatu

Biały z żółtym środkiem.

Stanowisko

Na stanowiskach słonecznych kwitnie znacznie obficiej i jak już wspomniałam jest sporo niższa. Zatem miejsce jej sadzenia wyznaczamy zgodnie ze swoimi preferencjami.

Wymagania i pielęgnacja

Roślina urośnie na prawie każdej glebie. Lecz by kępka pokryła się znaczną ilością kwiatów podłoże musi być przepuszczalne i dobrze by było o odczynie obojętnym. Nie oznacza to, że nie urośnie na glebach lekko kwaśnych, ale to już nie będzie to samo. Roślina wbrew pozorom gorzej kwitnie zasilana nawozami. Jedynym doskonałym nawozem za który nam się odwdzięczy jest kompost. Warto zatem przed posadzeniem rozsady wymieszać ziemię ze znaczną ilością kompostu. Sadzonki sadzimy tak głęboko jak rosły w doniczkach.

Po przekwitnięciu pędów ścinamy wszystko nisko nad ziemią. Nie obawiać się, roślina bardzo szybko się zregeneruje. Gdyby komuś zależało na nasionach, wystarczy że zostawi jeden pęd, a nasion będzie miał na wyrost i spuchliznę.

Co 3-4 lata praktycznie trzeba podzielić ogromne kępki bo wraz z wiekiem są wprawdzie większe, ale skąpiej kwitną. Więcej prac przy tej roślinie praktycznie nie ma.

Mrozoodporność

W naszym kraju zupełna.

Rozmnażanie

Najprostszym sposobem jest podział rozrośniętych kęp. Komu jednak potrzeba większych ilości a nie chce czekać to nasiona są doskonałym wyjściem.

Nasiona wysiewamy do początku czerwca, najlepiej od razu na miejscu przygotowanym dla tej rośliny. Nasiona są na tyle duże, że łatwo poradzimy sobie z regularnym rozłożeniem nasion. Nasiona przykrywamy ziemią i czekamy starając się codziennie zrosić ziemię jeśli to konieczne. Kępki do jesieni na tyle się zadomowią, że nic im zima nie zrobi.

Choroby i szkodniki

Gatunek należy raczej do tych zdrowych. Jednak jeśli usunęliśmy rośliny, które nam więdły nie wiadomo czemu to nie należy tam sadzić margerytek bo jest podatna na werticiliozę, która tak właśnie się objawia.

 Z chorób grzybowych najczęściej atakuje plamistość liści zwana septoriozą. Wystarczy oberwać porażone liście i opryskać którymś z dostępnych fungicydów.

Ze szkodników dość powszechnie mogą wystąpić mszyce i miniarki. Miniarki to maleńkie gąsienice, które żerują w głębi liścia wyjadając miąższ. Na jego miejsce dostaje się powietrze a my widzimy srebrzyste linie na liściu najczęściej mocno pokręcone. Zwalczanie miniarek jest bardzo trudne. Jeśli zauważymy w porę warto oberwać wszystkie porażone liście.

Zastosowanie

To przede wszystkim roślina rabatowa drugiego planu.

 Nic jednak nie stoi na przeszkodzie wykorzystać rośliny jako kwiaty cięte. Na zdjęciu przykład z zielonym jęczmieniem.

Uwagi 

Łacińska nazwa rodzaju ”Leucanthemum” podchodzi od dwóch greckich słów, a mianowicie słowa leukos, czyli biały oraz anthemon oznaczające kwiat.

Określenie popularne”Margerytka” to spadek po księżniczce Marguerite z Angouleme (1282-1317). Była ona siostrą francuskiego króla Franciszka I i drugą żoną angielskiego króla Edwarda I. Jednak bardziej powszechnie była nazywana Daisy (stokrotka) bo jeszcze we wczesnej młodości przyjęła kwiat złocienia jako swój emblemat.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Działki kielicha – http://www.sciencephoto.com/media/19633/enlarge

Ładny chwast – http://www.aphotoflora.com/d_leucanthemum_vulgare_ox_eye_daisy.html

Korzenie – http://www.invasive.org/browse/subinfo.cfm?sub=5937

Koszyczek – http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Leucanthemum_vulgare_%27Filigran%27_Flower_2200px.jpg&filetimestamp=20080905181905

Bukiet – http://www.gapphotos.com/imagedetails.asp?imageno=242960

Liście odziomkowe – http://abrimaal.pro-e.pl/veschort/asteraceae/leucanthemumvulgare.htm

Nasiona – http://www.botanyjohn.org/gallery/v/ubcbgseed/2006_680_0097.jpg.html

Liść pędowy – http://em.ca/garden/native/nat_leucanthemum_vulgare%20.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: