Hiszpańska stokrotka

©

©Erigeron karvinskianus

Opis

Rodzina: Asteraceae – astrowate

Polska nazwa naukowa tej rośliny to ‚Przymiotno Karwińskiego’. Niemniej jest to nazwa mało popularna więc pozostałam przy nazwie zwyczajowej.

Miałam pewien problem gdzie tę roślinkę dać. U mnie była przez 6 lat. Dlatego w zachodnich rejonach kraju z powodzeniem można ją uprawiać jako bylinę. Niestety tegoroczna bezśnieżna zima zrobiła swoje i będę ją musiała odnowić, bo zauroczyła mnie swym filigranowym pokrojem przy ogromnej obfitości i długości kwitnienia.

Korzenie ma dwa rodzaje jeden główny dość długi i często od góry drewniejący, a drugi system to korzenie wiązkowe przypisane do tworzonych przez roślinę podziemnych rozłogów. Nad ziemią cienkie, wiotkie i pokładające się pędy,  tuż przy korzeniach drewniejące. Są one bardzo silnie rozgałęzione. Na całej swej długości ulistnione. Liście z lekkim szarawym zabarwieniem, o dość zróżnicowanym wyglądzie  bo od wąskich lancetowatych do nawet klapowanych. Ich długość nie przekracza 4 cm długości. Kwiaty na długich szypułkach o stokrotkowatym wyglądzie. Przeciętnie średnica jest niewielka bo do 2 cm lecz ich liczba stanowi o wyglądzie tej rośliny. Cechą kwiatów brzeżnych są wąskie płatki. W cieplejszym klimacie taki kwiatek może mieć do 80 płatków ustawionych w 1 rzędzie. U nas z reguły mniej lecz i tak kwiaty sprawiają bardzo delikatne wrażenie. Roślina bardzo miododajna dlatego prawie wszystkie kwiatki wydają nasiona. Podaje się, że w sprzyjających okolicznościach daje obfity samosiew. Przez te 6 lat nie bardzo zagęściła się kępka więc u mnie prawdziwego samosiewu nie było. Nasiona są małe, jasnobrązowe zaopatrzone w aparat lotny o wielkości około 1 mm.

Występowanie

Pochodzenie naturalne to tereny od Meksyku do północnych krajów Ameryki Południowej takich jak Wenezuela, Kolumbia i Ekwador.

Wysokość

Przeciętnie od 30 do 50 cm.

Termin kwitnienia

Zaczyna się najczęściej w czerwcu i trwa do późnej jesieni. Gdyby się trafiło nam lato szczególnie gorące możemy zaobserwować lekki spadek kwitnienia. Lecz wraz ze spadkiem temperatury obfitość kwitnienia wraca. W przeciętnie ciepłe lata ten proces nie wystąpi i roślina na okrągło bardzo obficie kwitnie.

Kolor kwiatu

 Z początku płatki są białe i różoweją wraz z otwieraniem się kolejnych okółków kwiatów rurkowych.

Stanowisko

W naszych warunkach klimatycznych jedynym możliwym stanowiskiem jest pełne słońce.

Wymagania i pielęgnacja

Roślinie należy zapewnić gleby dobrze przepuszczalne i dość żyzne. Szybki wzrost i obfitość kwitnienie musi mieć oparcie w składnikach pokarmowych. Przy uprawie na rabatach, jesienią można dać warstwę kompostu, który wiosną mieszamy z glebą. Tuż przed kwitnieniem należałoby dać drugą dawkę nawożenia w postaci nawozu do roślin kwitnących. Rośliny zadomowione są odporne na braki wody dzięki swym długim korzeniom. Niemniej na pewno więcej kwiatów będzie jeśli ilość wody w podłożu będzie dostateczna. Co kilka lat wykopmy roślinę, podzielmy, usuwając najstarsze części i posadźmy z powrotem. Najlepszym okresem jest wiosna bo potem szkoda kwiatów.

Jeśli będziemy roślinę uprawiać w pojemnikach to do standardowej ziemi do kwiatów trzeba dodać rozluźniacza w ilości około połowy objętości ziemi. Ponieważ roślina lubi podłoże od lekko kwaśnego do obojętnego może to być drobna kora, żwirek akwarystyczny, perlit, pocięte włókno kokosowe czy drobny wermikulit. Dla rośliny ważnym jest stały dostęp do składników pokarmowych, dlatego optymalnym rozwiązaniem jest dodanie porcji nawozów o przedłużonym działaniu. Inaczej musimy pamiętać by zasilać co drugie podlewanie w dawce o połowę zmniejszonej. Obfitość kwitnienia, jego długotrwałość oraz wrażliwość rośliny na braki magnezu i żelaza sugerują, że najlepszym będzie nawóz do surfinii lub pelargonii. Oba mają wspomniane składniki w formie łatwiej przyswajalnej. Wybierając inny nawóz o jednym musimy pamiętać – powinien mieć jak najmniejszą dawkę azotu by nie promować wzrostu zielonych liści kosztem kwitnienia.

Mrozoodporność

Jest bardzo zależna od regionu kraju jak i od specyfiki miejsca. Warto sprawdzić na własnym przykładzie. Jedno jest pewne, nie przezimuje w żadnym regionie kraju jeśli w podłożu będzie sporo wody zimą.

Rozmnażanie

Wysiewając nasiona czy to bezpośrednio do gruntu w końcu maja czy do doniczek w domu nie przykrywamy ich tylko dociskamy do podłoża. Wschody pojawiają się dość szybko nawet w temperaturze około 15 0C. Siewki pikujemy jak mają dwa liście właściwe i produkując rozsadę w domu wartałoby obniżyć temperaturę nawet do 10 0C bo uzyskamy siewki krępe i mające już zainicjowane pąki. Wiem, warunki domowe nie bardzo nam to umożliwiają, ale postarajmy się w miarę naszych możliwości. W pierwszym roku nie oczekujmy cudu. Prawdziwa obfitość wystąpi dopiero w kolejnym roku.

Choroby i szkodniki

Ja nie widziałam zagrożeń na roślinie, zatem nie ma jakiś szczególnych skłonności. Przy niesprzyjającej pogodzie mogą więc pojawić się standardowe choroby czyli mączniak rzekomy, plamistość liści czy rdza.

Zastosowanie

 Doskonała do uprawy w pojemnikach, zwłaszcza w kompozycjach z innymi gatunkami, na rabatach i w ogródkach skalnych. O tym wiedzą wszyscy. Roślina bardzo ładnie wygląda posadzona jako obwódka w miarę szerokiego chodnika. Jej pokładające się pędy łagodzą tak nielubiane w ogrodzie linie proste.

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Liście – http://en.wikipedia.org/wiki/File:Asteraceae_-_Erigeron_karvinskianus-2.JPG

Nasiona – http://www.ipe.csic.es/herbario/en/listado-imagenes.php?galeria=3&p=14

W pojemniku – http://www.thompson-morgan.com/flowers/flower-seeds/perennial-and-biennial-seeds/erigeron-karvinskianus-profusion/8108TM

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: