Konwalia majowa

©

Convallaria majalis

Opis

Rodzina: Asparagaceae – szparagowate

Na początku uwaga. Wszystkie części konwalii są trujące. Czerwone jagódki mogą kusić dzieci do zjedzenia. Zastanówmy się zatem nim posadzimy roślinę w ogrodzie.

Kłącze konwalii jest dwojakiego rodzaju. Cienkie poziome o wydłużonych międzywęźlach, na których rozwijają się boczne rozłogi oraz grubsze o silnie skróconych międzywęźlach i skierowanych do góry, na których rozwijają się pąki liściowe i kwiatowe. Usytuowane jest ono około 8-10 cm pod powierzchnią ziemi. Z każdego międzywęźla wyrastają cienkie korzenie, których głębokość nie jest większa jak 20-25 cm. Gdybyśmy odgrzebali trochę ziemi to na tych wzniesionych kłączach zobaczymy dwa rodzaje pąków. Jedne cieńsze o spiczastym zakończeniu – to pąki liściowe i drugie widocznie grubsze o tępym zakończeniu to pąki kwiatowe.

Liście wyrastają najczęściej dwa otulone od dołu błoniastymi listkami. Są nagie i całobrzegie o trochę zróżnicowanym kształcie począwszy od lancetowatego do eliptycznego, zaostrzony wierzchołek, łukowate unerwienie. Na dole liść zwęża się w pozorny ogonek. Przez środek tak utworzonego lejka przerasta pęd kwiatowy. Jest on z reguły niższy niż liście. Zakończony jest jednostronnym gronem. Kwiatki mają kształt zwisającego,pękatego dzwonka o wyraźnie odgiętych na zewnątrz niezrośniętych ząbkach płatków. W takim kwiatostanie jest do 9 kwiatów u odmian dzikich i do 18 u odmian ogrodowych. Niewiele kwiatków zostanie zapylonych. Te które zostaną wytworzą około centymetrową kulistą, ostro czerwoną jagodę zawierającą do 6 nasion.

Z powszechniej dostępnych odmian można polecić:

Grandiflora” – o szczególnie dużych białych kwiatach.

Plena” – o pełnych kwiatach

Rosea” – o kwiatach różowych.

Albostriata” – o kredowobiałych kwiatach i pasiastych liściach.

Występowanie

Gatunek europejski występuje dziko na terenie strefy umiarkowanej Europy. Dlatego dla nas jest to gatunek rodzimy. Od 1953 roku został objęty częściową ochroną z uwagi na zbyt szybkie zmniejszanie się stanowisk na których występuje.

Wysokość

W granicach 25 – 30 cm.

Termin kwitnienia

Przede wszystkim maj. W północnych regionach może zahaczyć o początek czerwca.

Kolor kwiatu

Biały

Stanowisko

Zaleca się stanowisko półcieniste. Niemniej gdy możemy roślinie zapewnić dostatecznie wilgotną glebę stanowisko w pełni słoneczne będzie promowało obfitsze kwitnienie. Jednak musimy pamiętać, że latem przy braku wody szybciej zaczną brązowieć liście.

Wymagania i pielęgnacja

W ogrodzie jest jedną z najprostszych w uprawie roślin. Wystarczy jesienią posadzić kilka odcinków kłączy i wiosną mamy co najmniej liście. Dlaczego możemy nie mieć kwiatów, ano dlatego, że rozwój nowego odgałęzienia utworzonego u macierzystego kłącza trwa około 3 lata, a rozwój pąka kwiatowego następuje wczesną wiosną roku poprzedzającego kwitnienie. Nie wiemy w jakim stadium rozwoju mamy kłącza. Z reguły jednak już w kolejnym roku mamy kwiatki. Na ilość pędów kwiatostanowych oprócz stanowiska ma także wpływ gleba. Nie powinna być ona ciężka i zlewna. Oprócz przepuszczalności gleby wpływ ma także jej odczyn. O ile dzikie konwalie rosną na glebach kwaśnych to ich ogrodowi pobratymcy wolą podłoże wyraźnie w granicach obojętnego. Rzadko kiedy majowa gleba jest już sucha, ale jeśli tak się zdarzy, o co na przepuszczalnych glebach nie jest trudno, zapewnienie wilgoci jeśli nie wpłynie na ilość kwiatostanów będzie miało ogromny wpływ na tworzące się w tym okresie pąki kwiatowe na rok następny. Nie żałujmy konewki wody w takich okresach bo tym dbamy o przyszłoroczne obfite kwitnienie.

By zadbać o jakość kwitnienia w kolejnym roku warto w okresie jesiennym po zlikwidowaniu liści dać warstwę kompostu wymieszaną z nawozami jesiennymi. Damy sprzyjający rozwojowi kłączy potas i dawkę wapna wyraźnie promującego kwitnienie. Przy corocznym takim zasilaniu możemy mieć stale gęsto kwitnącą polankę roślin. Przy uprawie konwalii ważnym jest także ograniczanie rozrastania się kłączy. Moje ogrodowe doświadczenie uczy, że warto obrywać jagody z nasionami bo nasiona roznoszone przez ptaki powodują że konwalia wyrasta nam w najmniej spodziewanym miejscu, a walka z konwalią do łatwych nie należy bo wystarczy kawałek zostawionego kłącza i roślina odrośnie.

Pędzenie konwalii

Jest to roślina która może być pędzona w każdym czasie, lecz wymaga nieco zabiegów typu obniżanie temperatury lub specyficzne kąpiele kłączy. Na użytek amatorski można wypędzić sobie kwiatki np. na Święta Wielkanocne. Jesienią wykopujemy kłącze z ogrodu i sadzimy do doniczki, którą zostawiamy na zewnątrz pod przykryciem ściółki z liści, kory lub agrowłókniny. W styczniu przenosimy ją do domu, ustawiamy w najchłodniejszym miejscu mieszkania (12 0C) i delikatnie podlewamy. Po paru tygodniach pojawią się wonne kwiaty. Przekwitłe kłącza możemy później z powrotem posadzić wiosną w ogrodzie.

Mrozoodporność

Dzikie rośliny są w pełni mrozoodporne lecz odmiany ogrodowe w zimniejszych rejonach nakryć warstwą liści czy kory lub jak wspomniałam dać warstwę kompostu.

Rozmnażanie

Nie będę tu opisywała jak rozwija się roślina rozmnażana z nasion bo jest to proces około 3-4 letni i możliwy tylko przy uprawie gatunku. Poza hodowcami rzadko wykorzystywany.

Prościej jest wykopać klika odcinków kłącza i posadzić w odstępach co 5-8 cm na głębokość taką by ewentualne pąki były około 2 cm pod powierzchnią gruntu. Z reguły jest to głębokość do 10 cm.

Choroby i szkodniki

Mało jest amatorów na trujące rośliny. Obserwowane często zasychanie liści od góry wywołana jest najczęściej brakiem wody w podłożu.

Zastosowanie

  Oprócz funkcji rabatowych czy zadarniających może być z powodzeniem uprawiana w niskich misach jako wcześnie kwitnąca roślina tarasowa. Na zimę takie misy dołujemy w ogrodzie. O kwiatach ciętych wiemy wszyscy.

Uwagi

W XV i XVI wieku roślinę nazywano Lilium convallium, czyli lilia z doliny. Łacińskie słowo convállis tłumaczyć można jako dolina. Ponieważ jednak mylono ją z Lilium candidum – lilią białą, Linneusz tworząc podstawy systematyki roślin nazwał ją Convallaria majalis. Tym samym zachował część nazwy i nawiązał do kresu kwitnienia rośliny.

Obecnie konwalia jest kwiatem czystości i skromności. Niemniej w średniowieczu była symbolem medyków i uczonych. Stąd np. słynny obraz Mikołaja Kopernika z konwalią.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

W pojemniku – http://gardenshop.telegraph.co.uk/plants/_/classid.2000016818

Bukiecik – http://www.gapphotos.com/imagedetails.asp?imageno=17880

Reklamy

Komentarze 4 to “Konwalia majowa”

  1. halina Says:

    kupilam konwalie, ale to byly male cebulki a jak wszedzie czytam to maja byc klacza. Na opakowaniu bylo zdjecie konwalii i napis. Teraz nie jestem pewna co bylo w srodku ,czy to faktycznie to co chce miec? czy poprostu cpkolwiek bylo zapakowane.

  2. Anonim Says:

    Dobrze napisane.Czyli nie pić wody z wazonu na kaca.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: