Krwawnik pospolity

©

©Achillea millefolium

Opis

Rodzina: Asteraceae – astrowate

Pod ziemią roślina posiada

pełzające kłącze, które wiosną tworzy w węzłach

nowe rozety liściowe. Ze skąpej rozety liściowej wyrasta prosta wzniesiona i ulistniona łodyga, która jest rozgałęziona dopiero w swej szczytowej partii. Liście w rozecie są ogonkowe, a na pędzie ułożone dość rzadko i pozbawione ogonków czyli tzw. siedzące. W zarysie są wąskolancetowate, ciemnozielone i mocno podzielone. Taki podział nazywamy podwójnie pierzastosieczny. Na każdym rozgałęzieniu łodygi mamy kwiatostan zwany przez botaników baldachogronem. Jest on złożony z drobnych kwiatków będących w rzeczywistości drobnymi kwiatostanami zwanymi koszyczkami. Na ten maleńki, bo mający około 5 mm średnicy koszyczek składa się pięć kwiatków języczkowych(popularnie zwanych płatkami) i wiele drobniutkich kwiatków rurkowych (popularnie zwanych oczkiem kwiatka). Te ‚płatki’ tak długo są świeże dopóki nie rozkwitnie ostatni kwiatek rurkowaty czyli do kilkunastu dni. Potem całość więdnie.

 Owoce wytwarzają się z zalążni właśnie kwiatów rurkowatych i jest to podobna do nasiona mała spłaszczona niełupka. Określenie niełupka bierze się stąd, że tego owocu nie da się otworzyć nie uszkadzając nasionka.

U gatunku kwiaty są kolorystycznie mało ciekawe, dlatego ogrodnicy pracują nad wyhodowaniem bardziej barwnych kwiatków. Z popularniejszych na naszym rynku wymienię tylko te nieco starsze bo łatwiej dostępne.

  • ‚Carnea’ – kwiaty jaskrawo, ciemnokarminowe,
  • ‚Cerise Quinne’ – kwiaty wiśniowe, miejscami jaśniejsze,
  • ‚Fanal’ – kwiaty żółtoczerwone,
  • ‚Kelwayi’ – kwiaty karminowoczerwone,
  • ‚Sammetriese’ – kwitnie ok. dwa tygodnie później od pozostałych, kwiaty intensywnie czerwone,
  • ‚Red Beauty’ – liście srebrzyste, kwiaty różowoczerwone,
  • ‚Rosea’ – jest to tzw. nazwa zbiorcza. Oznacza się nią wszelkie siewki jakie otrzymano z nasion wcześniej wymienionych odmian. Ponieważ nasiona tych odmian nie powtarzają cech roślin rodzicielskich więc ich kwiaty mogą być w wielu odcieniach od różowych poczynając na liliowych kończąc.

Występowanie

Ponieważ występuje w całej Europie i zachodniej Azji więc dla nas roślina rodzima.

Wysokość

Przeciętnie około 60-70 cm. Poszczególne odmiany raczej rzadko przekraczają górną granicę bo selekcjonerzy dbają o ten aspekt.

Termin kwitnienia

Od lipca do października, a właściwie do przymrozków.

Kolor kwiatu

 U gatunku kolor jest biały lub z bardzo delikatnym zaróżowieniem. U odmian różne odcienie różu i czerwieni, bardzo często z żółtym środkiem.

Stanowisko

Jedyne jakie roślinie odpowiada to pełne słońce. Posadzona w półcieniu też będzie, ale trzeba się liczyć, że będzie wyższa, co przy dość słabej łodydze przy byle deszczu może się pokładać.

Wymagania i pielęgnacja

Niewiele jest bylin tak mało wymagających. Dla okazałego kwitnienia potrzebuje jedynie gleby przepuszczalnej o odczynie obojętnym w kierunku zasadowego. Oczywiście będzie kwitła na glebach kwaśnych, ale już nie będzie to tak spektakularne kwitnienie. Jest rośliną dość dobrze znoszącą letnią suszę co nie oznacza, że nie woli jak w czasie słonecznych dni ma dostateczną ilość wilgoci. Wynagrodzi nam to lepszym kwitnieniem i brakiem suchych, brązowych liści. Nawożenie raczej tylko raz wiosną bo jest rośliną dłużej żyjącą jeśli posadzona została na uboższych glebach.

Przy uprawie krwawnika jest pewna sztuczka. Krwawnik kwitnie najprzód z pąka szczytowego, a potem z pąków na bocznych odgałęzieniach. Kiedy ten główny kwiatostan przekwita warto go ściąć i wówczas przyspieszymy i bardziej wyrównamy w czasie kwitnienie kwiatostanów bocznych. Na zimę nie ścinajmy kwiatostanów, ładnie wyglądają z czapkami ze śniegu. Oczywiście do czasu kiedy burza śnieżna nie przyklepie ich do ziemi.

Mrozoodporność

Roślina całkowicie mrozoodporna.

Rozmnażanie

Najłatwiej rozmnaża się przez podział bryły korzeniowej bardzo wczesną wiosną.

Są bardzo stare odmiany, które są odmianami ustalonymi i te można rozmnażać z nasion. Wszelkie nowsze odmiany już nie powtarzają cech, bo są to odmiany mieszańcowe. Co najwyżej otrzymamy jakiś róż, nie zawsze ładny.

Choroby i szkodniki

Z chorób można wspomnieć o szarej pleśni jeśli rośliny uprawiamy na mniej słonecznych stanowiskach. Na słonecznym stanowisku może  pojawić się rdza. Ze szkodników praktycznie nic się tej rośliny nie ima.

Zastosowanie

Na rabatach sadzimy roślinę w większej grupie bo wówczas uzyskamy widoczną z daleka plamę barwną. Krwawnik możemy wykorzystać także jako kwiat cięty, ale również jako materiał do suszenia i używania zimą w suchych bukietach.

O medycznym zastosowaniu krwawnika wspominać nie będę, bo to zupełnie inne zagadnienie i dokładne receptury w necie jest dość łatwo znaleźć.

Uwagi

Łacińska nazwa ”Achillea” jest związana z legendą jakoby żołnierze Achillesa, używali tego ziela do leczenia ran. Nazwa gatunkowa ”millefolium” tłumaczy się jako tysiąc liści. Jest to nawiązanie do bardzo podzielonych liści krwawnika.

Można tu wspomnieć o biologicznych zaletach krwawnika jako karmiciela np. os, które zbierają z okolicznych kwiatków wszelkie larwy traktując je jako pokarm dla swych larw. Zaobserwowano także, że dzięki wydzielinom korzeni krwawnika rosnące w pobliżu rośliny zawsze są dorodne i praktycznie nigdy nie chorują.

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Korzenie – http://www.visualphotos.com/image/1×6044862/yarrow_achillea_millefolium_plant_roots_stems

Rozety liściowe – http://rufino-osorio.blogspot.com/2011/03/visit-to-garden-of-michael-manna.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: