Tiarella sercolistna

©

©Tiarella cordifolia

 

Opis

Rodzina: Saxifragaceae – skalnicowate

Nad ziemią mamy kępkę liści odziomkowych i zakorzeniające się w węzłach kłącza. Dzięki tym kłączom roślina rozprzestrzenia się tworząc gesty dywan zbliżonych do klonu liści. Liście o średnicy między 5 a 10 cm, są 3 lub 7 klapowe(bardziej lub mniej wcięte), półmatowe o nierówno ząbkowanym brzegu i wyrastają na długich ogonkach. Często wzdłuż głównych nerwów mają ciemne przebarwienia.

 Jesienią liście przebarwiają się na kolor czerwono-brązowy. Również bezpośrednio z korzenia rośnie bezlistny pęd kwiatostanowy. Na szczycie tego pędu mamy kwiatostan w postaci długiego do 20 cm grona złożonego z małych pięciopłatkowych kwiatków.

  Cechą kwiatków są długie i liczne pręciki, które nadają całemu kwiatostanowi nieco spieniony wygląd.

 Owocem jest torebka mająca dwie nierównej wielkości ścianki. Właśnie ten owoc skojarzył się opisującemu roślinę z papieską wielopiętrową tiarą. Ponieważ roślinka jest mała to nadano jej nazwę mała tiara czyli tiarella. Tak na marginesie – łacińskie określenie tiara to nic innego jak diadem. Zatem łacińskie tiarella to mały diadem. Ten nasz mały diadem jak pęknie pokazują się liczne, czarne i połyskliwe nasiona.

Występowanie

Przede wszystkim to wschodnie stany USA i Kanady.

Wysokość

Razem z kwiatostanem roślina w zależności od odmiany może sięgać od 20 do 40 cm.

Termin kwitnienia

Zaczyna kwitnąć w końcu kwietnia i to kwitnienie może trwać do początków czerwca.

Kolor kwiatu

W zależności od odmiany od białego przez kremowy do lekko różowego.

Stanowisko

Ponieważ jest to roślina lasów więc fundujemy jej stanowisko półcieniste lub tzw. jasny cień. W głębszym cieniu kwitnienie jest słabe, a same kwiatostany króciutkie przez co kwitnienie jest bardzo krótkie.

Wymagania i pielęgnacja

Gdyby ktoś wybrał się do pobliskiego lasu to zobaczyłby, że ziemia pod drzewami jest bardzo przepuszczalna(w lesie nie zobaczy się kałuż po deszczu) ale zawiera dużo próchnicy(przegniłe liście i igliwie) więc jest stale delikatnie wilgotna. Właśnie takiej gleby potrzebuje roślina. Standardowa gleba w ogrodzie jest dla tej rośliny zbyt zmineralizowana dlatego przed sadzeniem kopiemy dużo większy dołek niż potrzeba i zaprawiamy go dobrym kompostem lub ziemią gnojową. Może to też być mocno już rozłożony obornik, ale wówczas trzeba dać go na dno dołka przysypać warstwą kompostu lub ziemi ogrodniczej i dopiero sadzić roślinę. Obornik w żadnym razie nie powinien bezpośrednio stykać się z korzeniami rośliny. Oczywiście możemy kupić woreczek ziemi do kwiatów, a zawarty w niej torf będzie tą substancją organiczną.Po przekwitnięciu usuwamy większość lub wszystkie kwiatostany. Na ewentualne nasiona zostawiamy najwyżej 2 najsilniejsze kwiatostany. Pielenie wewnątrz rośliny jest najczęściej niepotrzebne, bo gęsto okryta liśćmi ziemia nie stwarza chwastom miejsca do rośnięcia. Wyjątkiem jest perz. Ten jednak powinno się usunąć jeszcze przed sadzeniem.

Mrozoodporność

Roślina całkowicie odporna na mróz.

Rozmnażanie

Najprostszym sposobem jest odcięcie kępki jaka wyrosła w węźle rozłogu. Od razu mamy gotową roślinę do posadzenia.

Rozmnażanie z nasion też nie nastręcza problemów. Ponieważ nasiona wymagają przemrożenia, można je wysiać jesienią do doniczki bez dna lub koszyczka i całą zadołować w ziemi. Przy braku okrywy śnieżnej warto na taką doniczkę nałożyć dopasowaną plastikową butelkę bez dna. Gdyby mrozy okazały się większe to na np. półtoralitrową butelkę nakładamy drugą pięciolitrową. To swoista szklarenka. Tylko korki zakręcamy. Wiosną zaczynamy od odkręcenia korków i wraz ze wzrostem temperatury najprzód zdejmujemy tą pięciolitrową, a za jakiś czas i tą mniejszą.

Choroby i szkodniki

Roślina z gatunku tych zdrowych.

Zastosowanie

Tiarella jest doskonałą rośliną okrywową do lekko zacienionych miejsc, wykorzystywana do zadarniania nawet dużych powierzchni w ogrodach leśnych, nad strumieniami itp. W normalnych ogrodach poza ozdobą rabat może także służyć jako podszyt pod wyższe krzewy.

 Z powodzeniem można ją uprawiać w pojemnikach i to zarówno samodzielnie jak i w różnych kompozycjach z innymi roślinami.

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Tiarella cordifolia – http://obsessivegardener.blogspot.com/2010/05/gbbd-may-2010.html

Długie pręciki – http://www.wildflower.org/gallery/result.php?id_image=7937

Owoce – http://williamcullina.com/Page38.html

W doniczce – http://sewanee.locallygrown.net/market/index/442?page=3

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Tiarella sercolistna”

  1. M B Says:

    piekna roslinka sprobuje ja zdobyc


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: