Rutewka orlikolistna

©

©Thalictrum aquilegifolium

Opis

Rodzina: Ranunculaceae – jaskrowatych

Jest to typowa roślina kłączowa. Rozprzestrzenia się właśnie przy pomocy kłączy, na węzłach których wyrastają kolejne pędy. Są one pionowo wzniesione, puste w środku, u dołu pojedyncze za to górna część jest rozgałęziona.  Liście nieco niebieskozielone, potrójnie pierzaste i w ogólnym wyglądzie przypominają liście orlika. Po dojrzeniu nasion praktycznie zamierają co ma miejsce około września. Górna część pędu to długa szypułka kwiatostanowa. Każde rozgałęzienie tworzy własny kwiatostan w postaci tzw. wiechy. Na kwiatostan składają się niewielkie kwiatki o charakterystycznej cesze.  Kwiaty nie mają płatków tylko 4 działki kielicha, a i te opadają bardzo szybko. W konsekwencji mamy kulisty pomponik składający się z bardzo wielu pręcików i kilku słupków w środku. Roślina należy do dwupiennych czyli kwiaty męskie tworzą się na innej roślinie, a żeńskie a innej. Kwiatostany męskie są bardziej okazałe, ale pachną tak samo mocno jak i żeńskie. Ponieważ mamy wiele pędów więc mamy i rośliny męskie i żeńskie. Zapylenie jest dokonywane najczęściej przez wiatr choć może się to odbywać przy pomocy owadów. Z uwagi na bardzo dużą ilość kwiatków roślina produkuje wiele nasion. Właściwie są to owoce tzw. niełupki co oznacza, że nie da się tego owocu otworzyć bez uszkadzania nasion.

Roślina ma jedną odmianę botaniczną charakteryzującą się białymi kwiatami.

Występowanie

Roślina mocno rozpowszechniona w prawie całej Europie i sięgająca swym zasięgiem po daleką Azję. Zatem jest to dla nas roślina rodzima występująca w wilgotnych zaroślach, na łąkach, szczególnie tych nadrzecznych.

Jako roślina uprawna znana była już w XVII wieku.

Wysokość

Bardzo zależna od warunków uprawy. Możliwości tej rośliny to nawet 150 cm.

Termin kwitnienia

Zaczyna kwitnienie w drugiej połowie czerwca i trwa ono około 4 tygodnie.

Kolor kwiatu

W zasadzie głównie różowy i biały. Siewki jednak wykazują duże zróżnicowanie w odcieniach. Natomiast odmiany uprawne mogą mieć odcień zbliżony do karminowego, a nawet fioletowego.

Stanowisko

Preferuje stanowiska półcieniste. Najlepiej jednak kwitnie w pełnym słońcu, choć na takim stanowisku będzie wymagała podlewania w czasie letniej suszy. Posadzona w prawdziwym cieniu potrafi nie zakwitnąć, natomiast na stanowisku zbyt suchym szybko marnieje.

Wymagania i pielęgnacja

Roślina łatwa w uprawie. Wymaga jedynie gleb przepuszczalnych, zasobnych w materię organiczną i o kwaśnym odczynie. Przeciętna gleba ogrodowa będzie wymagała wymieszania jej ze znaczną ilości kompostu by poprawić zasobność w próchnicę. Dobrze jest co roku wiosną dać warstwę dobrego kompostu i wymieszać go z glebą. Roślina wyda wówczas więcej pędów, a co za tym idzie więcej kwiatostanów. Przy pracach wiosennych o jednym należy pamiętać. Rutewka późno zaczyna start i warto jej stanowisko oznaczyć by nie uszkodzić motyczką pąków będących tuż pod powierzchnią ziemi. Jeśli nasz ogród narażony jest na częste wiatry to od razu wiosną przygotujmy sobie jakieś estetyczne podpórki, bo puste w środku łodygi łatwo będą się pokładać. Tajemnicą wiecznie pięknych roślin jest w przypadku rutewki dość częste dzielenie rośliny i jej ponowne sadzenie do wymieszanej z kompostem ziemi. Robimy to najlepiej po kwitnieniu bo roślina ma czas przed zimą się zadomowić. Można to zrobić wiosną, ale jak wspomniałam roślina późno startuje i inne rośliny są już na tyle duże, że będą nam utrudniać dojazd z taczką kompostu. Sygnałem do tego, że należy roślinę podzielić jest niższy wzrost i ogólnie słabsze kwitnienie.

Z racji produkcji dużej ilości nasion należy spodziewać się znacznego samosiewu. Ponieważ nasiona są lekkie młode siewki możemy zobaczyć nawet parę metrów od rośliny. Rozważyć należy zatem ścinanie pędów po zakończeniu kwitnienia. Jeśli komuś podobają się owocostany to powinien je ściąć przed ich dojrzewaniem.

Mrozoodporność

Roślina w pełni mrozoodporna.

Rozmnażanie

Najprostszym sposobem jest podział kępy późnym latem.

 Można pozwolić roślinie na samosiew i później siewki sadzić na miejsce przeznaczenia. Wysiewy wiosenne będą wymagały wcześniejszej 4 tygodniowej stratyfikacji w chłodziarce.

Drobna uwaga dla tych co rozmnażają z nasion. Warto siewki posadzić gdzieś na uboczu i doprowadzić je tam do kwitnienia. Jest to spowodowane dużym rozrzutem w kolorystyce kwiatów. W czasie kwitnienia zaznaczamy sobie takie same kolory i wówczas na miejsce stałe sadzimy już tylko ten jeden kolor. Ogród zyska większą i jednorodną plamę barwną. Kto ma więcej miejsca może odmienny kolor posadzić w innym miejscu.

Choroby i szkodniki

Rutewka jest stosunkowo rzadko atakowana przez choroby. Tylko w większym cieniu może być porażona przez mączniaka prawdziwego i rdzę.

Jeśli nie widzimy żadnych uszkodzeń, a roślina marnieje to najprawdopodobniej ma za sucho lub za długo rośnie bez dzielenia i przesadzania..

Zastosowanie

Z racji swej wysokości sadzimy ją w tylnej części rabaty, tak by jej ulistnienie stanowiło doskonałe tło dla niższych roślin. Duży odstęp między kwiatostanami a liśćmi, powoduje że można z powodzeniem wykorzystywać ją jako kwiat cięty.

Uwagi

Thalictrum” w tym wypadku oznacza ozdobę. Jest to odniesienie do wyglądu kwiatostanu, który oglądany z pewnej odległości wygląda jak ozdobny spieniony obłoczek lub mgiełka.

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Nasiona – http://www.smith.edu/gardens/bgilib/web/imageFrameset.php?latin_name=Thalictrum+chelidonii&cat=1

Kwiatek – http://bgflora.net/families/ranunculaceae/thalictrum/thalictrum_aquilegifolium/

Thalictrum aquilegifolium – http://www.dariausgeles.lt/katalogas.php?id=50

Reklamy

Komentarze 4 to “Rutewka orlikolistna”

 1. Barbara Says:

  W ubiegłym roku posadziłam odmianę o białych kwiatach, wyrosła ładnie , właśnie zaczęła kwitnąć ale kwiatostany ma marniutkie. Czy to dlatego, że młoda czy może mimo odpowiedniej ziemi słońca ma niewiele – rośnie w dole południowo wschodniej skarpy, słońce tak między 8 a 11 i dopiero po 15 ? Jaki jeszcze może być powód ?

  • zojalitwin Says:

   Przy tak młodej roślinie nie należy spodziewać się pełnych możliwości. Proszę poczekać do przyszłego roku. Miejsce nie jest złe, więc na pewno nie ono jest przyczyną.

 2. Barbara Says:

  Ups, pomyliłam strony świata 🙂 – rutewka rośnie na północno wschodniej skarpie 😀


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: