Plamistość liści kosaćca

Plamistość obwódkowa liści kosaćca.

Choroba często też zwana zgorzelową plamistością kosaćca.

Czynnik chorobotwórczy Mycosphaerella macrospora.

Na liściach kosaćca, mie­czyka i narcyza, zwłaszcza w ich części szczytowej, ukazują się mniejsze i większe, owalne lub wydłużone, początkowo wodniste, żółtawo prześwieca­jące plamy, które później rozszerzają się i przybierają barwę żółtobrunatną lub szarobrunatną z ciemną czerwonobrunatną (rzadziej białawą) obwódką. Często plamy zlewają się i pokrywają niemal całą powierz­chnię liści, powodując ich zasychanie.

Przy wilgotnej pogodzie w lecie i w jesieni tworzą się wykwity trzonków konidialnych z zarodnikami, widoczne jako oliwkowobrunatny, lek­ki nalot na żółtawej, zaschniętej tkance w środku opisanych plam. Wytwa­rzane obficie zarodniki są przenoszone z rozpryskującymi się kroplami desz­czu na zdrowe liście i sąsiednie rośliny. Zimę patogen przeżywa na zamarłych, porażonych reszt­kach liści i pędów, skąd wiosną rozprzestrze­nia się na nowo wyrastające liście. Rozwojowi choroby sprzyja deszczowa pogoda w czasie we­getacji, a także wilgotne i ubogie w wapń stanowisko uprawy oraz brak fos­foru w glebie.

W Polsce pospolita choroba kosaćca, która atakując rośliny co roku redu­kuje ich kwitnienie, a po kilku latach doprowadza do całkowitego zamie­rania.

Zapobieganie i zwalczanie:

 • W zapobieganiu chorobie bardzo ważnym zabiegiem jest jesienne usuwanie i niszcze­nie starych, obumarłych resztek roślinnych. Zabieg ten redukuje liczebność patogena i opóźnia pojawienie się choroby wiosną.

 • W przypadku kosaćca najpóźniej na przedwiośniu, w uprawie mieczyka zaś jesienią w czasie zbioru bulwocebul starannie usuwać i palić resztki chorych roślin.

 • Zwalczanie chemiczne rozpoczynamy od maja gdy liście mają oko­ło 20 cm długości i kontynuujemy co 10-14 dni, wykonując 4-6 zabiegów w sezonie środkami, takimi jak np. Bravo 500 SC 0,2%, Gwa­rant 500 SC 0,2%, Dithane M-45 lub 80 WP 0,2-0,3% czy Topsin M 500 SC 0,1%. Należy pamiętać o dodaniu środka zwiększającego przyczepność cieczy, jako że liście kosaćca są poryte woskową skórką po której ciecz łatwo spływa.
 • Odmiany silniej porażane należy wykluczyć z uprawy.

 • Regulujemy odczyn gleby, gdyż rozwojowi choroby sprzyja zbyt kwaśna gleba (pH poniżej 6,5).

Reklamy

Komentarze 2 to “Plamistość liści kosaćca”

 1. korzenie Says:

  Witam,
  Bardzo ciekawe blogi Pani prowadzi, jak również pomocne. Chociaż mogę również pochwalić się wykształceniem ogrodniczym, to przyznam, że treści przez Panią zamieszczone stanowią dodatkowe źródło informacji. Życzę wytrwałości w pisaniu i pozdrawiam serdecznie!
  korzenie


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: