Pięciornik poziomkowaty

©

©Potentilla megalantha

Opis

Rodzina: Rosaceae – różowate

Synonim: Potentilla fragiformis. Po zmianach w systematyce dawniejsza nazwa zawsze pozostaje lecz jako synonim

Bylina tworzy niskie kępki mocno zielonych liści ze srebrnym odcieniem. Ten srebrny odcień nadaje liściom miękkie, dość długie owłosienie, szczególnie dobrze widoczne na brzegach liści. Liście są trójlistkowe, uderzająco podobne do liści truskawki lub poziomki. Stąd zresztą nazwa gatunkowa rośliny, i nie tylko w języku polskim. W naszym języku była ona dokładnym tłumaczeniem starej nazwy łacińskiej, bo ”fragiformis” da się przetłumaczyć jako ”podobny do poziomki”. Ponieważ takie określenie jest za długie stąd jednowyrazowe określenie poziomkowaty.

Wiosną na pionowych, rzadko ulistnionych pędach pojawiają się dość duże(do 5 cm średnicy) kwiaty o budowie typowej dla wszystkich pięciorników. Wysokość tych pędów jest z reguły taka, że kwiaty rozkwitają tuż nad kępką liści. Ponieważ ruch owadów przy nich jest dość znaczny więc nasion możemy spodziewać się wielu. Są one małe (około 2 mm), płaskie, z lekko brązową łupinką.

 Dla ciekawskich zdjęcie powiększonych 10x nasion. Oświetlenie trochę zmieniło ich kolor, ale tak się dzieje jak się robi zdjęcia z włączoną lampą.

Występowanie

Górzyste tereny od wschodnich Chin przez Kamczatkę, półwysep Sachalin, Japonię po Alaskę.

Wysokość

Przeciętna wysokość pędów kwiatowych w naszych warunkach rzadko przekracza 20 cm. Kępka liści jest nieco niższa. Szerokość kępki to po kilku latach około 40 cm.

Termin kwitnienia

Druga połowa maja i czerwiec. Najczęściej kwitnienie trwa przez 3 tygodnie.

Kolor kwiatu

Żółty z pomarańczową plamką u nasady płatka.

Stanowisko

U jednego sąsiada rośnie w półcieniu u drugiego w pełnym słońcu. Doświadczenie mówi, iż w słońcu kwitnie obficiej i pędy kwiatowe są nieco wyższe.

Wymagania i pielęgnacja

Roślina z gatunku posadź i zapomnij. Sama się przypomni jak wiosną zacznie kwitnąć. Jednego czego nie toleruje to nadmiaru wody w glebie. Odpadają zatem wszystkie cięższe gleby. Zresztą jako roślina terenów górzystych musi mieć przepuszczalne podłoże. Ponieważ jej kłącza nie rozwijają się zbyt szybko to zabieg poprawiający ilość próchnicy w piaszczystej glebie jest wart zachodu. W tym celu w zależności od stopnia kwasowości gleby można użyć kompostu jeśli gleby są zbyt kwaśne, albo torfu jeśli gleby są od obojętnych w górę. Kopiemy dołek dużo za duży i ziemię z niego mieszamy pół na pół z kompostem lub torfem. Taką mieszankę wsypujemy na dno dołka, by roślina rosła na takiej samej wysokości jak w doniczce. Potem zasypujemy resztę. Zaprawianie dołka pozwoli nam zapewnić roślinie optymalne warunki wzrostu. Dlaczego ilość substancji organicznej jest tak ważna? Gleby jakie powstają w górskich rozpadliskach i szczelinach to piasek z liśćmi nawianymi jesienią, jest to zatem ziemia bardzo przepuszczalna, bo kamyki są wszędzie, ale ziemia z na wpół rozłożonych liści zawiera przynajmniej 80 % substancji organicznej. Substancja organiczna cechuje się wysoką ilością składników pokarmowych i doskonałą zdolnością utrzymywania wody. Nasz zaprawiony dołek to nic innego jak próba stworzenia podobnej sytuacji. W naszym wypadku najważniejszą cechą takiej ulepszonej ziemi jest zdolność próchnicy(substancja organiczna) do zatrzymywania wody. Poza tym w glebie zaprawionej kompostem azotu jest tylko tyle by wystarczyło na wzrost natomiast jest sporo fosforu, a ten ma zasadniczy wpływ na ilość zawiązywanych się pąków. Czy mówiąc po polsku to fosfor decyduje jak obficie kwitnąć będzie roślina. Natomiast niemała ilość potasu będzie wspierała długość życia pojedynczego kwiatka, a co za tym idzie ile kwiatków zakwitnie w jednym czasie i jak długo będzie trwało to masowe kwitnięcie. Zatem czy warto włożyć ten dodatkowy wysiłek czy nie, zostawiam do uznania każdemu osobno.

W kolejnych latach można się podeprzeć nawozem do roślin kwitnących. Ten zawiera mało azotu lecz zwiększoną ma ilość fosforu i potasu. Pierwszy raz powinno się go zastosować kiedy tylko liście zakryją grunt. W tym bowiem czasie na korzeniach zawiązują się pędy z pąkami. Po zakończeniu kwitnienia dla utrzymania schludnie wyglądającej kępki warto ściąć pędy kwiatowe. Dodatkowym zyskiem będzie przeznaczenie wszystkich sił rośliny na jej wzrost, a nie na tworzenie niepotrzebnych nasion.

Mrozoodporność

Jeśli rośnie w górach Kamczatki czy Alaski, to znaczy że przetrwa każdą naszą zimę. Tylko bezśnieżne -27 0C będzie poza jej możliwościami przetrwania. Takie jednak sytuacje u nas zdarzają się sporadycznie.

Rozmnażanie

Najprostszym sposobem jest podział rośliny. Można to zrobić od wiosny do połowy września.

 Nasiona, jak każdej byliny wysiewamy po połowie maja od razu na miejsce stałe.

 Najtrudniejszym sposobem jest ukorzenianie wyrwanych z piętką bocznych pędów. Przy tym sposobie trzeba mieć kilka pędów, by była gwarancja że coś z tego uda się ukorzenić.

Choroby i szkodniki

Roślina z gatunku zdrowych i odpornych na zagrożenia.

Zastosowanie

Roślina ta ma jedną cechę, którą należy wykorzystać. Jest mało wrażliwa na tzw. promieniowanie odbite od np. betonu. Kto chce wiedzieć o czym mówię niech usiądzie przy nagrzanej ścianie. Wtedy właśnie jesteśmy poddani wysokiej temperaturze padającej od słońca i jednocześnie wysokiej temperaturze jaką emanuje nagrzana ściana. Długo w takich warunkach na pewno nie wytrzymamy. Wiele roślin posadzonych przy betonowych ścieżkach takie właśnie ma warunki. Pięciornik należy do odpornych na nie. Warto go zatem posadzić w takich miejscach gdzie inne rośliny się mordują. Także przy kamieniach na skalniaku, na murkach. Cecha ta także przyda się roślinie posadzonej we wszelakich pojemnikach.

Uwagi

Nazwa rodzajowa rośliny ”Potentilla” to w wolnym tłumaczeniu oznacza pięć płatków. Nasz gatunek opisany został przez Carla Ludwiga von Willdenow dopiero w 1816 roku.

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Nasiona powiększenie – http://www.alpine-plants-jp.com/himitunohanazono/chisimakinbai_himitu_1.htm

Nasiona – http://blomster-tips.blogspot.com/2009/11/fingerort-stor-potentilla-megalantha.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: