Wilczomlecz błękitnawy

©

©Euphorbia characias

Opis

Rodzina:Euphorbiaceae – wilczomleczowate

Po pierwsze to naprawdę duża roślina, po drugie piękna jak mało co, po trzecie z reguły u nas dwuletnia, po czwarte wymagająca przechowania przez zimę w pomieszczeniach, po piąte uprawiana w doniczkach już nie jest tak wysoka.

Pędy nierozgałęzione, w ilości do kilkunastu sztuk z jednego korzenia. U dołu mogą nieco drewnieć.

Liście duże, a właściwie długie bo do 15 cm. W kształcie wąskolancetowate, w kolorze zielonym z błękitnawym odcieniem. Na łodydze ułożone są spiralnie, przy czym ta spirala bardzo zagęszcza się w pobliżu wierzchołka pędu.

W drugim roku na szczycie pędu pojawia się kwiatostan. Jest on do 30 cm długi. Budowa pojedynczego kwiatka jest typowa jak dla wszystkich wilczomleczy, czyli brak okwiatu(płatki i działki kielicha)słupek jest jeden i pręcik jest jeden. O ich urodzie decydują te duże żółtozielone listki podsadkowe. Ponieważ roślina jest w kraju uprawiana tylko przez pasjonatów nie ma wiarygodnych danych dotyczących   zawiązywania nasion. Jeśli się uda powstaje trzykomorowa torebka z jednym nasionem w każdej komorze. Dodatkowo każde nasiono posiada osnówkę. By przybliżyć zagadnienie to odwołam się do cisu. Wokół nasiona cisu mamy czerwoną osnówkę u wilczomleczy ta osnówka jest koloru nasiona.

 Najpopularniejsza i u nas dostępna jest odmiana ”Tasmania Tiger” o jasno obrzeżonych liściach i prawie białych podsadkach kwiatowych.

Występowanie

Naturalnym miejscem występowania jest całe południe Europy i część krajów północy Afryki. Wszędzie tam rośnie w lekko ocienionych miejscach i na skalistych podłożach.

Wysokość

W naszych warunkach może dorosnąć do 150 cm wysokości i 100 cm średnicy.

Termin kwitnienia

 Jest uzależniony od przebiegu pogody w danym roku. Ponieważ zimować go musimy w pomieszczeniach więc na zewnątrz wystawiamy najwcześniej jak się da. Najpóźniejszym terminem kwitnięcia jest przełom maja i czerwca.

Kolor kwiatu

Zielono-żółty. U odmiany ‚Tiger’ jest prawie biały.

Stanowisko

Nasza strefa nie jest dla wilczomlecza korzystna, dlatego musimy mu zapewnić miejsce przede wszystkim osłonięte i w pełnym słońcu.

Wymagania i pielęgnacja

To roślina gleb suchych. Jeśli mamy w ogrodzie takie miejsca gdzie dobrze rosną tylko perowskia i tamaryszek to jest to miejsce dla tej rośliny. Ponieważ w drugim roku sadzimy ją do gruntu, a lato może być różne więc podłoże musi być przepuszczalne, bowiem roślina nie toleruje nadmiaru wody przy korzeniach w żadnym czasie.

Po przekwitnięciu przyglądamy się kwiatostanom i wybieramy ten w którym najwięcej jest małych owocków. Pozostałe wycinamy. Roślina wszystkie swe soki skieruje na dorośnięcie wybranych przez nas owoców. Potem musimy dobrze je pilnować bo sucha torebka rozrywając się wystrzeliwuje nasiona. Z uwagi na nierównomierność dorastania nasion nasze doglądanie powinno być codzienne i już suchą torebkę można zerwać z pędu. Włożona do papierowej torebki ”dojdzie” i wystrzeli swoje nasiona w torebce.

Jeśli mieszkamy na granicy strefy 6b i 7a, w strefie 7a i 7b możemy spróbować przezimować roślinę. Niestety już przed przymrozkami należy owinąć ją płachtą agrowłókniny na noc. W momencie zapowiedzi normalnych mrozów warto okręcić ją jeszcze tekturą. Powstałą tubę wypełnić suchymi liśćmi i zawiązać górę. Dół obsypać ziemią i modlić się, by mrozy nie były szaleńcze, a śniegi jak największe. Radość jeśli nam się uda będzie ogromna.

Oczywiście, już siewki czy sadzonki można na tych terenach posadzić do gruntu. Wówczas przed mrozami kompostem ściółkujemy miejsce gdzie są korzenie, resztę okrywamy tak jak wspomniałam.

Do przechowywania w pomieszczeniach musimy mieć zimną szklarnię. Ważne by przez okres zimy i wczesnej wiosny jak najdłużej utrzymać temperaturę 0-4 0C. Chodzi o to by roślina przez okres zimy i początku wiosny tylko żyła. Jeśli temperatura będzie wyższa już w lutym pojawią się kwiatostany i będziemy mieć typowy kwiat pokojowy.

Mrozoodporność

Jeśli chodzi o samą temperaturę to jest to 5 0C. Niemniej trzeba jeszcze wziąć pod uwagę zimowe wiatry. Te zawsze obniżają nam temperatury. Dlatego tak ważne jest osłonięte stanowisko.

Rozmnażanie

 Przez sadzonki wierzchołkowe i wysiew nasion.

(10x powiększone) Jeśli uda nam się zebrać nasiona to wysiewamy je w końcu marca. Chodzi o dużą już w tym czasie ilość światła co nie pozwoli wyciągać się siewkom, które szybko rosną.

Choroby i szkodniki

Poza mączniakiem prawdziwym wilczomleczy raczej nic się nie ima.

Zastosowanie

 Same liście też są piękne. Więc jeśli w pomieszczeniu nam zakwitnie to na lato wystawmy do ogrodu same liście(kwiatostany trzeba ściąć). Są wystarczająco wysokie więc będą stanowiły ładne tło dla niskich roślin. Poza tym, ten nietypowy wygląd i kolor.

Uwagi

 Jak u wszystkich wilczomleczy możemy mieć problem z podrażnieniami skóry, jako że sok jaki wypływa ze zranionych roślin zawiera trującą substancję.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

‚Tasmanian Tiger’ – http://davesgarden.com/guides/pf/showimage/77818/#b

Nasiona – http://proyectos.ipe.csic.es/herbario/en/listado-imagenes.php?galeria=3&p=15

Owoc – http://www.floralimages.co.uk/page.php?taxon=euphorbia_characias,1&ad=2

W doniczce – http://www.flickr.com/photos/nicocia/5553357679/lightbox/

Lateks –http://ca.wikipedia.org/wiki/Eufòrbia

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: