Gęsiówka orzęsiona

©

©Arabis blepharophylla

Opis

Rodzina: Brassicaceae – kapustowate

Atrakcyjny, zimozielony gatunek o zwartym i niskim wzroście. Tworzy gęsty kopiec zielonych liści. Nie jest byliną zbyt trwałą, ale ze względu na dużą urokliwość godną posadzenia. Wszystkie nadziemne części roślin są słabo i umiarkowanie owłosione.

Liście w kształcie najczęściej łyżeczkowate tworzą przyziemną rozetkę. Z jej środka wyrastają pędy kwiatostanowe. Są one słabo ulistnione. Listki na pędzie małe owalne. Na szczycie typowy dla rodziny kapustowatych groniasty kwiatostan.  Kwiatki czteropłatkowe. Rozwijają się od dołu do góry. Zatem na pędzie jednocześnie istnieją dorastające łuszczyny i rozwijające się kwiatki, które słodko pachną.

Występowanie

Naturalnie rośnie wyłącznie w górskich rejonach Kalifornii do wysokości 500 m npm.

Wysokość

Roślina nie kwitnąca ma wysokość około 8 cm. Pęd kwiatowy może dorosnąć do 25 cm. U niektórych odmian może być nieco wyższy.

Termin kwitnienia

Kwitnie wczesną wiosną. Jeśli aura pozwala już koniec kwietnia początek maja i często powtarza kwitnienie jesienią jeśli szybko zetniemy pędy kwiatostanowe.

Kolor kwiatu

Różowy. Intensywność koloru to cecha odmianowa.

Stanowisko

Preferuje stanowiska w pełnym słońcu.

Wymagania

Mało wymagająca roślinka. Jako roślina górska wymaga gleb dobrze przepuszczalnych. Niemniej będzie bardzo dobrze wyglądać jeśli posadzimy ją na glebach dobrze utrzymujących wilgoć. Zatem dobre będą nasze standardowe piaseczki mocno wzbogacone kompostem. Odradzam sadzenie na glebach cięższych. Nadmiar wody i mróz spowodują że zniknie już pierwszej zimy. Jedynym zabiegiem w czasie całego sezonu jest szybkie ścięcie pędów kwiatowych. Ponieważ roślinka szybko zanika więc warto dla bezpieczeństwa mieć nasiona. W tym celu z wielu pędów wytwarzanych przez roślinę wystarczy zostawić jeden. Ponieważ łuszczyny dojrzewają systematycznie trzeba pilnować. Dojrzałe i suche systematycznie zrywać z pędu i wkładać do papierowej torebki, gdzie doschną i wysypią nasiona.

Mrozoodporność

By mieć pewność że przezimuje nakładamy na kępkę dużą plastikową butelkę bez dna. To wystarczy, ponieważ przed zimnem dodatkowo chronić będzie śnieg, a butelka chronić będzie przed nadmiarem wody w zimie.

Rozmnażanie

Nasiona drobne od 1700 do 2000 sztuk w 1 gramie.

Przez wysiew nasion rozmnażamy tylko rośliny gatunkowe. Nasiona wymagają światła do kiełkowania, dlatego tylko wciskamy je do podłoża. Mogą długo wschodzić – do 3 tygodni.

Odmiany mieszańcowe rozmnażamy przez podział lub przez sadzonki.

Sadzonki pobieramy po połowie maja lub na początku czerwca. Ścinamy tegoroczne wierzchołki na długość 6-8 cm. Obrywamy 2-3 dolne liście i po oprószeniu w ukorzeniaczu do roślin zielnych sadzimy najlepiej do doniczek. Ukorzeniają się w 2-3 tygodnie. Na miejsce stałe sadzimy w końcu sierpnia lub na początku września.

Jeśli po kwitnieniu przycinamy rośliny to ścięte części pędów można użyć jako sadzonki. Sadząc kilka roślin stosujemy rozstawę co 20 cm.

Choroby

Brak szczególnych zagrożeń.

Zastosowanie

Dobrze wygląda sadzona na skalniakach, przodzie rabat, wzdłuż ścieżek. Można nią obsadzać donice i skrzynki balkonowe, traktując ją jako roślinę roczną lub jeśli mamy ogródek dołować donice na czas zimy w gruncie. Jest rośliną miododajną więc spodziewajmy się dużego oblotu owadów wokół roślin.

Uwagi

Określenie gatunkowe ”blephariphyllus” pochodzi od dwóch łacińskich słów ‚blepharis’ = rzęsy lub frędzle i ‚phyllon’ = liść. Odnosi się to do orzęsionych liści.

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Arabis blepharophylla – http://www.wildgingerfarm.com/ArabisblepharophyllaRedSensation.htm

Kwiatki – http://jaysullivan.org/ccal/arabbl.htm

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: