Belamkanda chińska

©

©Belamcanda chinensis

Opis

Rodzina:  Iridaceae – kosaćcowate

Na początku pewne wyjaśnienie. W 2005 roku na podstawie badań DNA rośliny gatunek Belamcanda chinensis, został przeniesiony do rodzaju Iris i przemianowany na Iris domestica. Ponieważ zmiana nazwy w społeczności nie przyjmuje się tak szybko dlatego pozostałam przy starej nazwie. Uprzedzam jedynie, że z biegiem czasu będziemy się musieli przestawić.

Belamkanda jest krótkowieczną byliną. Jej organem spichrzowym jest krótkie kłącze. Z niego wyrastają podobne do irysa liście jedynie ich ustawienie na pędzie jest nieco inne o czym mówi ten rysunek. Natomiast pęd kwiatostanowy jest przedłużeniem pędu na którym wyrastają liście. Jest on u góry rozgałęziony i każde rozgałęzienie zakończone krótkim kwiatostanem. Kwiaty rozwijają się począwszy od najniższego rozgałęzienia, ale także od najniższego kwiatka w każdym kwiatostanie. Mimo, że kwiatek kwitnie tylko jeden dzień to szybko zastępują go następne i roślina jest w rozkwicie przez dłuższy czas. Pojedynczy kwiatek jest sześciopłatkowy i niezbyt duży(około 6-8 cm) biorąc pod uwagę wielkość całej rośliny. O jego urodzie stanowią drobne plamki na płatkach w mocnym kontrastowym kolorze. Owocem jest dość duża torebka, która gdy zasycha pęka i odsłania duże czarne nasiona przyczepione do dna kwiatowego, tak że przypominają  owoc jeżyny. Roślina daje samosiew

Występowanie

Roślina porasta piaszczyste lecz wilgotne gleby na dużym obszarze w północnych Chinach. Ponadto, w Japonii, Indonezji, północnych Indiach. Rejonem granicznym na północy jest region Ussuri na Syberii Wschodniej

Wysokość

Od 60-90 cm w zależności od zasobności stanowiska i ilości wody w glebie.

Termin kwitnienia

Jeśli aura jest sprzyjająca roślina może zacząć kwitnąć już w końcu czerwca. Przeciętnie jednak jest to lipiec i sierpień.

Kolor kwiatu

Kwiaty przeważnie są pomarańczowe, z czerwonymi plamkami. Dohodowano się kwiatów czysto żółtych lub ”piegowatych” ale czerwonych lub purpurowych.

Stanowisko

Rośliny najlepiej wyglądają kiedy mamy długie, gorące lato. Dlatego najlepsze dla nich jest stanowisko słoneczne.

Wymagania i pielęgnacja

Nie jest zbyt wymagająca rośliną. Potrzebuje jedynie przepuszczalnej gleby i dostatecznej ilości wody. By na piaskach zatrzymać wodę trzeba je wzbogacić o próchnicę. Tylko ona ma zdolność szybkiego wiązania wody w glebie, a jednocześnie jest to wiązanie na tle słabe, że roślina do tej wody ma nieograniczony dostęp. Natomiast przepuszczalność gleby zapewni szybkie odprowadzenie nadmiaru wody. Jedynym tanim sposobem wzbogacenia ziemi o próchnicę jest danie dużej ilości kompostu.

Jedyną pracą wokół rośliny jest ścinanie pędów kwiatostanowych po ich przekwitnięciu. Jednak przynajmniej jeden pęd należy zostawić na nasiona. To krótkowieczna bylina i może nam wypaść zimą czy wczesną wiosną jeśli mieszkamy w terenach gdzie podtopienia są częste lub na glebach nieco cięższych. Odnowimy wówczas roślinę z nasion.

Mrozoodporność

Roślina jest wrażliwa na nadmiar wody zimą. Częściej z tego powodu wygniwa niż wymarza. Można zabezpieczyć się przed taką sytuacją nakładając późną jesienią doniczkę typu miska odwróconą dnem do góry. Będzie to jednocześnie osłona przed mrozem.

Rozmnażanie

W zasadzie rozmnażamy przez wysiew nasion. Ponieważ nasiona kiełkują bardzo długo warto poddać je stratyfikacji w lodówce. Wykiełkują szybciej i równiej. Mało kiedy udaje się by zakwitły w danym roku, ale jest to możliwe.

Możliwy jest także podział kłącza, ten sposób polecam bardziej zaawansowanym ogrodnikom, jako że jest to znacznie trudniejsze niż u irysa.

Choroby i szkodniki

Mimo, że należy do tej samej rodziny co nasze irysy lecz na razie nie dopada ich ta sama choroba. Liście są zdrowe do późna. Jedynym problemem są ślimaki nagie. Mogą zniszczyć nawet spore kępy.

Zastosowanie

Roślinę można uprawiać jako doniczkową. Potrzebne jest jedynie miejsce na tyle chłodne by nie rosła zimą. Zatem najwyższa temperatura w danym pomieszczeniu nie może przekroczyć 4 0C. Może to być zwykły garaż. Na lato można wystawić na balkon czy taras i po przymrozkach wnieść z powrotem do garażu.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Belamcanda chinensis – http://davesgarden.com/guides/pf/showimage/346260/

Belamcanda chinensis2 – http://www.thebritishgardener.com/2012/07/damn-good-plants-belamcanda-chinensis.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: