Lepiężnik różowy

©

©Petasites hybridus

Opis

Rodzina: Asteraceae – astrowate

Lepiężnik różowy należy do najwcześniej zakwitających roślin. Na podziemnym dużym, walcowatym kłączu o nieprzyjemnym zapachu wyrasta pęd kwiatostanowy i w osobnym miejscu kępa liści.

 Na rysunku widać jak lepiężnik rozrasta się obejmując we władanie coraz to nowe tereny.

Wczesną wiosną pojawia się duża eliptyczna głowa osadzona na pojedynczym, wyprostowanym i pokrytym łuskami pędzie. Jest to kwiatostan złożony.

 Pojedyncze kwiatki(wyłącznie rurkowate) zebrane są w małe koszyczki, a te osadzone na pędzie w postaci wiechowatego kwiatostanu.

  Wszystko to na początku jest gęsto ułożone obok siebie i całość nie ma więcej jak 40 cm. Kiedy zaczynają przekwitać pierwsze koszyczki zaczyna się szybki wzrost pędu i pojawiają się liście właściwe. Wszystko to dzieje się jednocześnie i dość szybko. Łuski na pędzie zielenieją i zamieniają się w małe liście, liście właściwe stają się ogromne, a pęd kwiatostanowy wydłuża się nawet do 1 metra wyrastając ponad liście.

  W takiej formie łatwiej jest rozsiać nasiona przez wiatr. A owocami są prawie centymetrowe niełupki zaopatrzone w jasny puch.

Żeby jednak powstały te owoce potrzebne są co najmniej dwie rośliny. Ponieważ lepiężnik jest rośliną dwupienną(na osobnej roślinie są kwiaty męskie, a na innej żeńskie), nie zawsze nasiona są wytwarzane. Im będziemy posuwać się dalej na północ tym mniej osobników żeńskich. Np. w Finlandii praktycznie nie ma osobników żeńskich. Są wprawdzie kwiatostany z przewagą kwiatów męskich lub żeńskich, ale rzecz należy do bardzo rzadkich.

Występowanie

Występuje w całej niemal Europie i południowo-zachodniej Azji. W Polsce uważa się go za pospolitą roślinę, ale nie sądzę by poza pasmem Karpat był tak łatwy do spotkania.

Wysokość

W przedziale 80-120 cm.

Termin kwitnienia

Jeśli aura pozwoli zaczyna kwitnąć już w połowie marca i kwitnie przez kwiecień.

Kolor kwiatu

Karminowo-różowy, blednący wraz z przekwitaniem.

Stanowisko

Najlepiej w półcieniu, ale jeśli jest odpowiednia ilość wody może rosnąć w pełnym słońcu.

Wymagania i pielęgnacja

Toleruje zwykłą ziemią ogrodową, ale preferuje głęboką, żyzną glebę, bogatą w próchnicę, która jest stale wilgotna i raczej kwaśna. Musi to być jednocześnie ziemia przepuszczalna, aby woda okresowo mogła odpłynąć, a nie stała i butwiała przy korzeniach, bo tego roślina nie zniesie. Dla informacji. Botanicy wyznaczyli lepiężnik jako roślinę wskaźnikową wód dobrze natlenionych. Wiążę się to z faktem, że w naturze nigdy nie znajdziemy lepiężnika w pobliżu wód bezodpływowych. Na dobrych stanowiskach może być rośliną inwazyjną, tworząc duże jednogatunkowe skupiska. Musimy też wiedzieć, że nawet wybranie wykopanych rozłogów w całości nie jest możliwe, a roślina odbije z każdego zostawionego kawałka kłącza. Są zatem dwa problemy. Jak wspomniałam jego agresywność i wielkość rośliny. Oba czynniki powodują, że nie nadaje się do małych ogrodów. Można przy średniej wielkości ogrodach wkopać wannę z mocno podziurawionym dnem i w takim ograniczeniu uprawiać roślinę. Najlepsza byłaby stara duża balia. Co to jest proszę zapytać babcie.

Mrozoodporność

Roślina na naszych terenach jest w pełni mrozoodporna.

Rozmnażanie

Najłatwiejszym sposobem jest odcięcie kawałka kłącza z pęczkiem liści. Dokonać tego możemy praktycznie w każdym czasie(ważne by kłącze nie przeschło) czyli do końca sierpnia. Jeśli dostaliśmy tylko kawałek kłącza z kilkoma korzonkami, wsadzamy do doniczek i czekamy na pojawienie się liści. Taką podrośniętą już sadzonkę sadzimy na miejsce stałe.

Rozmnażanie z nasion wymaga ich stratyfikacji, lecz reszta przebiega już standardowo.

Choroby i szkodniki

 Roślina bezproblemowa jeśli nie mamy ślimaków nagich.

Zastosowanie

Poza obsadzaniem naturalnych cieków wodnych, dużych powierzchni trawiastych, można uprawiać roślinę w naprawdę dużych pojemnikach. Przy znacznych powierzchniach obsadzonych przez roślinę można sobie pozwolić na wybranie kilku kwiatostanów jako kwiaty cięte.

Uwagi

Roślina jest uprawiana od prawieków. Łacińską nazwę rodzjową ”Petasites” utworzył Dioscorides, któremu wielkie liście skojarzyły się z szerokim rondem kapelusza. Rondo kapelusza to po starogrecku ‚pefasos’

W tym miejscu chciałabym przestrzec przed zakupem środków na migrenę niepewnego pochodzenia. Lepiężnik, oprócz składników które leczą zawiera alkaloidy pirolizydynowe, które są toksyczne dla wątroby i mogą wywoływać raka. Zatem kupujmy leki tylko w aptekach bo o nich wszystko da się powiedzieć.

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Kwiatostan – http://pl.wikipedia.org/wiki/Lepi%C4%99%C5%BCnik_r%C3%B3%C5%BCowy

Petasites hybridus – http://www.kul.pl/lepieznik-rozowy-petasites-hybridus,art_30862.html

Owoce – http://en.wikipedia.org/wiki/File:Petasites_hybridus_seeding.JPG

Początek – http://www.flickr.com/photos/steve_chilton/4452962866/in/photostream/

Początek2 – http://www.pzwl.republika.pl/Galeria2/nasienne/lepinikrowypetasiteshybridus.html

Petasites hybridus1+2 – http://www.flickr.com/photos/21913923@N03/4505712312/

2 – http://asian-images.photoshelter.com/image/I0000PcK8Hl89jdw

Przez ślimaki – http://duxburyrambler.blogspot.com/2012/07/monday-9-july.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: