Nawłoć ogrodowa

©

©Solidago x hybrida ‚Nana’

Opis

Rodzina: Asteraceae – astrowate

System korzeniowy to krótko lecz silnie ukorzenione i mocno rozgałęzione kłącza, położne tuż pod powierzchnią ziemi.

 Z nich wyrastają sztywno wzniesione, rozgałęziające się w swej górnej części i gęsto ulistnione pędy. Dół pędów często drewnieje. Liście są siedzące, wąskolancetowate o ostro piłkowanych brzegach. Na szczytach wszystkich rozgałęzień pojawia się kwiatostan złożony. Pojedyncze kwiatki najpierw złożone są w koszyczki(jak u wszystkich astrowatych) a następnie bardzo wiele(do 1500) koszyczków składa się na nadrzędny kwiatostan którym jest piramidalna w kształcie wiecha.  W koszyczkach(bardzo drobnych) są jak zwykle u tej rodziny kwiaty języczkowe i w środku kwiaty rurkowate. Na zdjęciu w dużym powiększeniu możemy zaobserwować takie koszyczki. Odmiany niskie będące najczęściej mieszańcami międzygatunkowymi nie zawiązują nasion. Jest to istotne bo nie ma tak uciążliwego przy tej roślinie samosiewu. Te niskie krzaczki rozrastają się raczej wolno przez krótkie rozłogi.

Na świecie jest wiele odmian niskich. W naszym kraju możemy dostać praktycznie 2-3 odmiany.

Do najstarszych zalicza się właśnie ”Nana”. Drugą dość pospolitą odmianą jest

‚Goldkind’ różniący się od następnej odmiany ciemniejszym kolorem kwiatków.

Little Lemon’  dorasta maksymalnie do 45 cm. Na naszym rynku odmiana ta pojawiła się w 2005 r. Cechą charakterystyczną są jasne, limonkowe kwiaty, na początku ciemniejsze z czasem w miarę przekwitania jaśniejsze.

Wszystkim, którzy kupują rośliny radzę zapisać sobie nazwę, bowiem różnice między poszczególnymi odmianami są tak drugorzędne, że rozpoznanie ich będzie praktycznie niemożliwe.

Występowanie

W większości są to mieszańce międzygatunkowe, gdzie największy procent cech dostarczył gatunek zwany Solidago canadensis.

Wysokość

Nasza odmiana dorasta do około 50 cm. Są odmiany jeszcze niższe dorastające do 30 cm.

Termin kwitnienia

Wszystkie gatunki nawłoci to rośliny krótkich dni czyli rośliny zakwitające w drugiej połowie lata i jesienią. Nasz gatunek zaczyna kwitnienie w sierpniu i kwitnie do połowy września.

Kolor kwiatu

Od jasnożółtego do złotożółtego w zależności od odmiany.

Stanowisko

Solidago naprawdę intensywnie kwitnie wyłącznie na stanowiskach słonecznych. Nasza odmiana ma pewną wadę. Ponieważ jest to kępa roślin, to ma ona tę wadę że pojedyncze pędy kwitną w różnym czasie. Fakt, że kwitną długo, ale nie ma tego spektakularnego zjawiska zwanego pełnią kwitnienia.

Wymagania i pielęgnacja

Roślina z gatunku tych które urosną na pewno wszędzie. Jeśli zapewnimy nowo posadzonym roślinom dostateczną ilość wody w pierwszym sezonie(w tym czasie następuje gwałtowny rozwój korzeni i kłączy) to od następnego spokojnie poradzi sobie na ziemiach nawet bardzo suchych. Jedyną jej reakcją na te niekorzystne warunki będzie gubienie dolnych liści. W standardowych warunkach należy kępy dzielić co 3-4 lata bo robią się bardzo duże i bardzo gęste. W tym zagęszczeniu kwiatostany nie mają miejsca do pokazania swej krasy.

Mrozoodporność

Całkowita.

Rozmnażanie

Ponieważ mieszańce te nie wiążą nasion,  rozmnożenia można dokonać poprzez podział kępki.

Choroby i szkodniki

Bardzo rzadko może pojawić się mączniak prawdziwy.

Zastosowanie

  Poza ozdobą przodu rabat kwiaty naszych odmian tak samo jak odmian wysokich nadają się do bukietów. Mogą być łączone z różnymi rodzajami kwiatów, nawet pięknymi liliami, a mogą też doskonale zdobić jako samodzielny bukiet. Posiadacze balkonów mogą sobie sprawić niską odmianę i posadzić w donicy.

 

Uwagi

Dzikie i wysokie gatunki są roślinami uprawianymi jako pożytki pszczele. Mam nadzieję że ciekawostką będzie fakt, stwierdzony naukowo, iż z hektara owady przeniosą około 150 kg pyłku.

Łacińska nazwa rodzaju ”Solidago” pochodzi od łacińskiego słowa ‚solidus’ = solidny, stały. Jest to odniesieniem do znanych od wieków właściwości leczniczych rośliny.

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Kwiatki – http://plantsgallery.blogspot.com/2009/08/od-plant-gallery-obrazkowa-encyklopedia.html

Solidago hybrida – http://www.flickr.com/photos/sierrarainshadow/2099471809/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: