Łubinnik chiński

©

©Thermopsis chinensis

Opis

Rodzina: Papilionaceae – motylkowate

Jest to długowieczny i jeszcze mało znany gatunek. Pod ziemią ma zdrewniałe kłącze, które co roku wydaje coraz większą kępę nierozgałęzionych i wzniesionych pędów. Ulistnione są one od samej ziemi.

Liście są złożone z 3 listków przyczepionych w jednym miejscu do ogonka liściowego. Na szczycie każdego pędu mamy długi, przypominający łubin kwiatostan. Długość kwiatostanu jest różna w zależności od gatunku. W naszym przypadku może wynosić do 40 cm. Pojedyncze kwiatki typowe dla rodziny roślin motylkowatych czyli złożone z łódeczki i żagielka.  Po zapyleniu pojawiają się w ich miejsce wzniesione strąki. Nasiona dość duże z wyraźnie zakrzywionym dzióbkiem.

Występowanie

Nasz gatunek pochodzi z środkowych i wschodnich rejonów Chin. Na zdjęciu http://www.flickr.com/photos/raphaelmazor/2483472619/in/photostream/lightbox/ wprawdzie inny gatunek pochodzący z Ameryki, ale wygląd podobny.

Wysokość

Roślina gatunkowa może sięgać nawet 1 metra. Najczęściej jednak jest w sprzedaży odmiana ‚Sophia’, która jest niższa. Jej wysokość to średnio 45-50 cm.

Termin kwitnienia

Bardzo często, jeśli tylko aura pozwoli, rośliny zakwitają już na początku maja. Kwitnienie trwa około 3 tygodnie. Z uwagi na wczesne kwitnienie roślina jest mało podatna na wczesnowiosenne przymrozki.

Kolor kwiatu

Najczęściej kanarkowożółty.

Stanowisko

Literatura podaje, że przeznaczamy dla rośliny stanowisko słoneczne lub półcieniste. Doświadczenie uczy, że w przypadku wysokiego gatunku, na takim stanowisku ciężkie pędy mają tendencję do pokładania się, szczególnie przy mocniejszych wiatrach lub ulewnych deszczach.

Wymagania i pielęgnacja

Łubinnik nie ma większych wymagań w stosunku do gleby. Musi jedynie być przepuszczalna. Niemniej jeśli chcemy uzyskać długie i gęsto wypełnione kwiatostany powinniśmy zapewnić przyzwoitą żyzność gleby. Po wstępnym okresie, kiedy trzeba roślinie zapewnić dostateczną wilgotność, jest odporna na lekką suszę. To jednak rodzi pewien kłopot. Bardzo długie korzenie powodują, że łubinnik nie znosi przesadzania. Proszę zatem dobrze rozpatrzeć wybór miejsca dla niego. Do około połowy sierpnia roślina jest bardzo atrakcyjna, lecz później podsycha i wygląda coraz mniej ciekawie. Warto w tym czasie wyciąć pędy. Jeśli rośnie tak, że inne rośliny ją przysłaniają to tylko skrócić pędy.

Mrozoodporność

W pełni mrozoodporna.

Rozmnażanie

  Nasiona raczej duże bowiem na 1 gram przypada tylko 100 nasion. Ich wielkość ułatwi nam produkcję rozsady. Pierwszą naszą pracą jest skaryfikacja. Następnie moczymy nasiona w ciepłej wodzie. To w zasadzie powinno wystarczyć. Kto chce może spróbować stratyfikować nasiona. Wschodzą wówczas szybciej i równiej. Wysiewamy od razu do doniczek dając do niej po 3 nasionka. Jeśli wszystkie wzejdą w jednym czasie to pozostawiamy jak są, jeśli któreś się wyraźnie spóźni to to najmniejsze usuwamy. Ponieważ rośliny najlepiej wyglądają w grupie więc taka praktyka produkcji rozsady powoduje, że od razu mamy po 3 pędy z jednego miejsca. Ja do gruntu posadziłam tak by trzy doniczki były blisko siebie czyli prawie z jednego miejsca miałam 9 pędów. Zatem już od pierwszego roku była to kępka.

 Posadzenie jednej rośliny lub nawet kilka w rządku wygląda nieszczególnie w pierwszych 2-3 latach.

Choroby i szkodniki

Na razie nie ma szczególnych zagrożeń.

Zastosowanie

Gatunek z racji swej wysokości to roślina drugiego planu na rabacie bylinowej. Uprawiając wspomnianą wcześniej odmianę można posadzić na przodzie, jeśli mamy rabatę z wyższymi roślinami.

Do bukietów ścinamy pędy jeśli minimum 1/3, a najlepiej ½ wszystkich kwiatków jest już otwarta.

Uwagi

Nazwa rodzajowa ”Thermopsis” pochodzi z greckiego, gdzie ‚thermos’ = łubin. Jest to odniesienie do podobieństwa tych dwóch roślin.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Thermopsis chinensis – http://www.flickr.com/photos/7704550@N02/3227301528/

 

Nasiona+liście – http://www.fossilflowers.org/taxpage/0/genus/Thermopsis.html

Owoce – http://www.stoneypointflowers.com/august.html

Rządkiem – http://www.jardins-du-nord.fr/thermopsis-chinensis-ou-faux-lupin-t4939.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: