Piaskowiec czterograniasty

©

©Arenaria tetraquetra

Opis

Rodzina: Caryophyllaceae – goździkowate

Z obowiązku muszę podać, że gatunek został podzielony na cztery podgatunki.

A. tetraquetra ssp. tetraquetra;

A. tetraquetra ssp. amabilis;

A.tetraquetra  ssp. murcina;

A. tetraquetra ssp. granatensis.

Podstawą były oczywiście różnice genetyczne. Dla amatorów ma to niewielkie znaczenie, bo trzeba się dobrze przyglądnąć wszystkim na raz podgatunkom by dostrzec różnicę. Jedynie w czasie kwitnienia można rozróżnić część podgatunków bo ich kwiatki mają pięć płatków, a pozostałe cztery. Nie będziemy się jednak tym zajmować.

Jest to poduszkowa roślinka o drobniutkich, mięsistych, szarozielonych i zimozielonych listkach ułożonych w czworokątną rozetkę. Rozetki w dywaniku są szczelnie upakowane, tak że z daleka przypominają mech. Z pomiędzy nich na krótkich łodyżkach wyrastają niewielkie(około 1 cm średnicy) kwiatki. Owady w ich zapylaniu mają niewielki udział. W większości zapylają je mrówki. Dlatego ilość nasion jest ograniczona lub prawie żadna. Całość stara się wykarmić krótki korzeń palowy.

Występowanie

Naturalnymi siedliskami Piaskowca czterograniastego są słoneczne, wapienne zbocza wysokich gór południowo-zachodniej Europy i północno-zachodniej Afryki.

Wysokość

Waha się od 3 do 5 cm.

Termin kwitnienia

Zaczyna kwitnąć w maju, czasem kwitnienie jest nieco późniejsze w zależności od przebiegu pogody i kończy się dopiero na początku czerwca.

Kolor kwiatu

Biały.

Stanowisko

Sadzimy na stanowiskach w pełni słonecznych.

Wymagania i pielęgnacja

Ponieważ w naturze rośnie w rozpadlinach skalnych my musimy zapewnić podobne podłoże. Zatem gleba musi być przepuszczalna, najlepiej o wysokim pH, czyli zawierająca dużo wapna. By mieć spokój i nie wapnować podłoża corocznie warto kupić trochę wapiennych kamieni. Utłuc je na drobno i wymieszać z podłożem z dołka. Jeśli jeszcze dołek, w który posadzimy roślinę będzie trochę za duży to tym lepiej. Roślina będzie miała zapas na kilka lat. Rośliny nie nawozimy bo wymaga gleb raczej ubogich, a większość gleb ogrodowych ma zapas na 2-3 lata. Potem można dać trochę kompostu i wymieszać z górną warstwą ziemi. Ponieważ roślina tworzy dywanik, który z biegiem lat w środku może się zrobić pusty, musimy co kilka lat odnawiać roślinę. Obcinamy wówczas te najmłodsze skrajne części dywanika i sadzimy ponownie. Jeśli nam się nawet wewnątrz nie zrobi dziurawy, to może nam wejść w inne rośliny i tego powinniśmy pilnować. Innych prac nie wymaga.

Mrozoodporność

Roślina w pełni mrozoodporna. Problem polega na czym innym. W górach jak ziemia zamarznie to tak trwa aż do roztopów. Na nizinach jest inaczej. Tutaj musimy ją chronić przed nadmiarem zimowej wody. Na glebach bardzo przepuszczalnych wystarczy daszek z szyby. Lecz już na piaskach gliniastych trzeba postawić nad nią duży plastikowy, przezroczysty pojemnik. Przy małej kępce może to być pozbawiona dna 5-cio litrowa butelka. Jeśli zaniedbamy tego to nasza kępka wiosną może tak wyglądać.

Rozmnażanie

(to nasionko ma około 1 mm) Ponieważ nasion praktycznie nie ma, to najprościej jest podzielić kępkę. Można się bawić w sadzonkowanie, ale ten drobiazg sadzonkować to robota dla krasnoludków, więc do uznania dla każdego. Dobra rada – po podziale lepiej sadzić do doniczek, bo mamy większy wpływ na warunki ukorzeniania się. Dopiero potem wysadzać do gruntu.

Choroby i szkodniki

Pod tym względem roślina bezproblemowa.

Zastosowanie

Jest to doskonała roślinka na skalniaki w miejsca bardziej suche.  Można ją sadzić jako wypełniacz szczelin na schodach, czy między płytami. Można też sadzić w szerokich i płytkich doniczkach na zimę dołowanych w gruncie(w tym wypadku zabezpieczenie przed wodą  jest absolutnie konieczne). Można je także przechować w zimnych widnych pomieszczeniach lub szklarniach.

Uwagi

Łacińska nazwa rodzajowa ”Arenaria” pochodzi od łacińskiego słowa ‚arena’ = piasek. Nazwa ta odnosi się do wymagań rośliny dotyczących gleby.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Nasionko – http://proyectos.ipe.csic.es/herbario/en/listado-imagenes.php?galeria=3&p=4

Arenaria tetraquetra – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Arenaria_tetraquetra_4.JPG

Obumarłe – http://foto-natura-huesca.blogspot.com/2009_03_01_archive.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: