Arisema amurska

©

©Arisaema amurense

Opis

Rodzina: Araceae – obrazkowate

Rzadko jeszcze uprawiana jest w naszych ogrodach. Pod ziemią ma spłaszczoną okrągławą bulwę. Roślina wydając liście i kwiaty wczesną wiosną robi to w oparciu o składniki zawarte w bulwie dlatego wraz z upływem czasu bulwa ta zamiera z uwagi na wyczerpywanie się składników odżywczych. Wcześniej na jej szczycie tworzy się nowa, która w trakcie całej wegetacji gromadzi składniki odżywcze potrzebne by przetrwać zimę i wiosną wydać liście i kwiat.   Na zdjęciu mamy taką bulwę, która podjęła już wzrost. W młodości roślina zazwyczaj wydaje jeden liść i kwiat. Starsze egzemplarze wydają więcej niż jeden liść. Liść ten złożony jest z długiego ogonka i przytwierdzonych na jego szczycie pięciu listków. Pojedynczy listek ma około 15 cm długości i szeroko lancetowaty kształt.

  W dolnej części szypułki jest otwór, przez który wyrasta pęd kwiatowy, zakończony kwiatem zbudowanym jak u wszystkich roślin z rodziny obrazkowatych. Wewnętrzną kolbę kwiatową(tzw. Spadix) otacza pochwiasty liść (tzw. Spatha). W naszym konkretnym gatunku jest ona u dołu rurowato zwinięta, a na szczycie tworzy hełmiastą nakrywkę zakończoną małym szpicem. Spatha jest paskowana, albo w kolorze białozielonym, albo na zewnątrz jest białozielona, a hełmiasta nakrywka jest paskowana od wewnątrz w brązowym kolorze. Cechą charakterystyczną arisemy jest zmienność typu kwiatów na kolbie. W młodości są to kwiaty męskie. Później albo męskie albo żeńskie. Niewielki jest udział roślin gdzie na kolbie są zarówno kwiaty męskie jak i żeńskie. To, że młode rośliny wytwarzają wyłącznie kwiaty męskie jest przystosowaniem się rośliny do specyficznych warunków. Wiadomo, że roślina zużywa bardzo znaczące ilości substancji pokarmowych na zawiązanie, dorośnięcie i dojrzenie nasion. Wytwarzając wyłącznie kwiaty męskie składniki te przeznacza na rozwój bulwy. Poza tym roślina w zależności od ilości zgromadzonych składników w bulwie może zmienić płeć kwiatów. Nawet dorosłe bulwy jeśli nie zgromadziły wystarczającej ilości substancji odżywczych wydadzą rośliny o kwiatach męskich. Zatem czy w kolejnym roku będziemy mieć duży udział czerwonych kolb jesienią zależy od zasobności stanowiska i przebiegu aury w przeciągu danego roku. Owocem jest ostro pomarańczowa jagoda z pojedynczym dużym nasionem.

Występowanie

Ojczyzną gatunku jest leżąca nad Amurem część Syberii, a także Północna Korea i Chiny. Rośliny rosną tam w wilgotnych, przepuszczalnych i bogatych w próchnicę glebach leśnych i przyleśnych łąkach.

Wysokość

Od 30 do maksimum 50 centymetrów.

Termin kwitnienia

Najczęściej jest to maj.

Kolor kwiatu

Mamy dwie formy. Jedna ma białozielone paskowanie, a druga brązowobiałe paskowanie na górnej, wewnętrznej części spathy.

Stanowisko

Roślina powinna mieć co najmniej 4-6 godzin bezpośredniego słońca. Oczywiście najdogodniejsze będzie wczesnoranne. Nie sadźmy jej w głębokim zacienieniu bo w naturze rośnie pod okapem wysokich drzew. W starych lasach nigdy nie ma bardzo ciemno. Roślina bez szkody zniesie większą dawkę słońca pod warunkiem dużej ilości wilgoci w glebie.

Wymagania i pielęgnacja

To roślina gleb dobrze wilgotnych. Musimy pamiętać, że im więcej słońca tym więcej wilgoci w glebie. Jest to zatem roślina na gleby torfowe i lekko gliniaste. Doskonale będzie rosła także na glebach typu leśnego. Czyli w ogrodach założonych na skrajach lasów. Jeśli mamy piaseczki choć w lekkim ocienieniu to możemy je nieco przystosować. Przydałaby się do tego ziemia z przegniłych liści i typowy kompost. Te dwa składniki wymieszać z nawet grubą korą i w taką mieszankę sadzić nasze rośliny. Kompost ma pełną gamę składników odżywczych, ziemia liściasta jest wilgotna i sporo w niej próchnicy. Kora utrzymuje glebę w stanie rozluźnionym, jednocześnie przyczynia się do utrzymania właściwej kwasowości podłoża. W takiej mieszance rośliny będziemy mieć pokazowe. Jeśli jeszcze co roku po kwitnieniu rozsypiemy trochę azofoski to już będzie komplet. Potem jedynie warto na zimę przykryć rośliny warstwą liści. Te liście zmarzną i zaczną gnić. Wystarczy je wiosną wraz z odrobiną nawozu wymieszać z podłożem i mamy spokój na cały sezon. Tym sposobem ilość roślin z kwiatami żeńskimi będzie duża więc jesienią sporo czerwonych kolb będzie zdobić nasz ogródek.

Mrozoodporność

Jej pochodzenie sprawia, że w naszym klimacie jest w pełni mrozoodporna.

Rozmnażanie

Arisema jest rośliną dość łatwo rozmnażającą się przez wysiew nasion. Najlepszym sposobem jest ich wysiew bezpośrednio po zbiorze wprost na rozsadnik lub pojedynczo do małych koszyczków na głębokość 1 cm. Koszyczki te dołujemy w ziemi. Na okres zimy warto je zabezpieczyć przed nadmiarem wody. Ziemia w nich i tak będzie wilgotna bo zapewni to proces podsiąkania wody w glebie(dlatego koszyczki, a nie doniczki, bo w tych trzeba by było obciąć dno).

Przechowywane nasiona będą wymagały 2-u miesięcznej stratyfikacji. Potem temperatura około 20 – 25 0C. Samo kiełkowanie też jest dość długie i standardowo wynosi około 6 tygodni. Będą siewki które wzejdą wcześniej, ale i będą takie które wzejdą później. Ponieważ w doniczkach mamy większy wpływ na warunki wzrostu, fachowcy polecają uprawiać rośliny przez pierwsze 3-4 lata(do momentu zakwitnięcia) właśnie w doniczkach. Dopiero potem wysadzać rośliny na miejsce stałe. Kto ma warunki może przechowywać nieaktywne bulwy w temperaturze około 5 0C w leciusieńko wilgotnym torfie. To jest taka wilgotność jak się wyjmuje torf prosto z worka. Bulwy będą wówczas mniej narażone na zgniliznę. Wiosną wsadzamy do nowej ziemi i odpowiednio dużych doniczek i tak kolejny rok. Na miejsce stałe wysadzamy w okresie nieaktywnym. Może to być późną jesienią, ale lepiej bardzo wczesną wiosną.

Choroby i szkodniki

Jeśli z naszymi roślinami coś się dzieje i mamy ich co roku mniej to jest wielkie prawdopodobieństwo, że bulwy w okresie zimowej nieaktywności nam gniją. Warto wykopać wczesną wiosną takie bulwy i jeśli widzimy oślizgłe miejsca to nie mamy innego wyjścia jak wyciąć te chore miejsca. Tniemy zawsze na zdrowej tkance. Miejsce cięcia opryskujemy fungicydem i zostawiamy do obeschnięcia. Dopiero potem sadzimy do gruntu. Trzeba jednak zastanowić się przed zimą czy nasze ziemie w czasie zimy nie są zbyt wilgotne. Jeśli tak lepiej bulwy na jesień wykopać. Przetrzymać we wspomnianej już temperaturze i wiosną posadzić. Można spróbować zabezpieczyć nasze rośliny przed nadmiarem zimowej wody dając warstwę drenażową a na zimę nakrywamy miejsce sadzenia jakimś pojemnikiem.

Innych chorób raczej się nie stwierdza, a ze szkodników utrapieniem mogą być jedynie ślimaki lub nornice.

Zastosowanie

Wykorzystujemy te rośliny we wszystkich półcienistych lub lekko cienistych miejscach w ogrodzie i nie ważne czy jest to skalniak pod drzewami czy łąka nad potokiem w pstrokatym cieniu wierzb.

Uwagi

Łacińska nazwa rodzajowa ”Arisaema” to zbitka dwóch greckich słów άρης (aris – roślina z rodzaju Arum) i αίμα (haima – krew). Ponieważ wcześniej opisane gatunki miały nakrapiane liście więc ta nazwa odnosi się do tej cechy. Nazwa gatunkowa to określenie miejsca gdzie pierwszy raz znaleziono ten gatunek.

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Arisaema amurense – http://abrimaal.pro-e.pl/veschort/araceae/arisaemaamurense.htm

Arisaema amurense doniczka – http://www.alpinegardensociety.net/shows/results/shows2007/shows/midland/images/Jon_Evans/sizedarisaema-amurense-don-peace-CRW_2628.jpg.html

Reklamy

Komentarze 3 to “Arisema amurska”

  1. Emanuela Says:

    bardzo pomocny w klasyfikacji i doborze roslin blog.Znajduje tu wszystkie rosliny ,ktore wzbudzily moje zainteresowanie i chec ich uprawy.Jestem goracym zwolennikiem takiej klasyfikacji roslin ,zwlaszcza ich lacinskiego nazewnictwa i zawartych uwag.Roslina powyzej wystepuje „masowo „w Irlandii ,stanowiska naturalne lub parki.

  2. emanuela Says:

    postaram sie ,z przyjemnoscia przekaze
    pozdrawiam


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: