Kleśniec kolbowaty

©

©Arisarum proboscideum

Opis

Rodzina: Araceae – obrazkowate

Najprawdopodobniej krajowa nazwa nadana w początkowych latach XX wieku nigdy się nie przyjmie i nadal będziemy używać nazwy łacińskiej jak dotychczas. Ja podaję z racji obowiązku.

(kratka ma 0,5 cm) Pod ziemią niewielkie kłącze tworzące rozłogi i długie korzenie. Z kłączy wyrastają strzałkowate liście na stosunkowo krótkich ogonkach. Ich kolor jest żywozielony i połyskliwy. Na powierzchni gruntu pojawiają się szybko lecz około sierpnia zasychają. Również bezpośrednio z kłącza pojawiają się krótkie pędy kwiatostanowe. Kwiaty typowe dla roślin z rodziny obrazkowatych.

 Kształt spathy jest ciekawy i żaden opis nie zastąpi obrazka. Tutaj trzeba dodać, że wymiary kwiatka są niewielkie bo całość ma do 3 cm długości i około 1 cm średnicy. Najdłuższą częścią kwiatka jest wąski ”mysi ogonek” jaki utworzony jest w górnej części spathy. Może mieć on i 15 cm długości. Kwiaty są obupłciowe. Na dole kolby kwiaty żeńskie na górze kwiaty męskie. Wadą dla nas jest fakt, że kwiaty ukryte są pod liśćmi i bez klękania na kolana trudno je zobaczyć

 bo przykrywa je dywanik liści. Owocem jest mała spłaszczona jagoda z kilkoma nasionami o jajowatym kształcie i chropowatej powierzchni.

Występowanie

Występuje w Hiszpanii i Włoszech.

Wysokość

15-20 cm

Termin kwitnienia

Jeśli aura pozwoli to liście i kwiaty pojawią się już w drugiej połowie kwietnia. Częściej jednak jest to maj.

Kolor kwiatu

Dolna część kwiatka ma białobrązowe paski, a górna część pochewki jest całkowicie brązowa.

Stanowisko

Mimo, że jest to roślina leśna, to wbrew pozorom źle będzie rosnąć w głębokim cieniu. Najlepszy jest pstrokaty cień. Jeśli sadzimy w półcieniu to słońce powinno być wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Ponieważ jest rośliną ciepłolubną warto znaleźć jej osłonięte stanowisko.

Wymagania i pielęgnacja

Jak większość roślin leśnych wymaga gleb dobrze przepuszczalnych lecz żyznych. Chcąc mieć pokazowe rośliny warto zadbać o podłoże. W naszych ogrodach ziemia jest bardziej mineralna niż roślina potrzebuje. Wykopmy zatem dużo głębszy i szerszy dołek niż potrzebuje roślina. Pamiętajmy to roślina okrywowa rozrastająca się kłączami, więc im szerszy dołek wykopiemy tym na więcej lat zapewnimy roślinie właściwe podłoże. Ziemię z dołka mieszamy pół na pół z kompostem i 1/3 objętości kory. Taką mieszankę dajemy na spód potem wstawiamy kłącze i zasypujemy resztą. Na dobrze przygotowanym stanowisku roślina podwaja zajmowaną powierzchnię praktycznie w ciągu 2 lat.

W pracach ogrodowych ważnym jest oznaczenie miejsca w którym rośnie, ponieważ po zaniknięciu liści z łatwością możemy ją w trakcie motyczenia wykopać.

Mrozoodporność

Dość niepewna, dlatego nawet na terenach zachodnich naszego kraju zaleca się okrycie przynajmniej liśćmi. Im mniej zaciszne stanowisko tym ten wymóg jest bardziej bezwzględny.

Rozmnażanie

Najprostszym sposobem jest podział kępki. Dokonujemy tego najlepiej w momencie kiedy liście zaschną, ale są jeszcze widoczne. Potem można już tylko odkopać wierzchnią warstwę ziemi i podzielić kłącze.

Możliwy jest również wysiew nasion. Najlepiej wysiewać bezpośrednio po dojrzeniu i takie miejsce oznaczyć. Przechowywane nasiona trzeba poddać 6 tygodniowej stratyfikacji.

Choroby i szkodniki

Roślina z gatunku tych zdrowych. Jeśli dostrzeżemy pofalowaną blaszkę liściową to pod lupą szukajmy roztoczy. Jest to jedyny szkodnik z którym możemy się spotkać.

Zastosowanie

Praktycznie stosujemy ją jako roślinę okrywową w miejscach widnego cienia. Jej strzałkowate liście są sporą ozdobą.

Dla tych co lubią mieć oryginalne rośliny, a nie mają warunków w ogrodzie mogą ja posadzić do szerokich lecz niewysokich doniczek. Zawsze łatwiej znaleźć kawałek widnego cienia dla doniczki. Zysk dodatkowy to kwiaty na wysokości oczu, bo na rabacie trzeba klękać i odgarniać liście.

Uwagi

Nazwa rodzajowa ”Arisarum” pochodzi od greckiego słowa αρισαρών (arisaron), użytego przez Dioskurydesa w odniesieniu do αρισ (aris). Tą nazwą określano, małe rośliny z grupy αρών (aron – Arum). Wspomniane już przez Pliniusza Starszego. To dowodzi jak dawno znano rośliny z tej rodziny.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Arisarum proboscideum – http://artofbonsai.org/forum/viewtopic.php?t=2274&start=15

Kłącze – http://www.succulents.jp/photolist_bulbs.html

Dywanik liści – http://www.gardensandplants.com/uk/plant.aspx?plant_id=254

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: