Arnebia piękna

©

©Arnebia pulchra

Opis

Rodzina: Boraginaceae – ogórecznikowate

Syn. A. echioides, A. longiflora, Macrotomia echioides.

Rzadko uprawiana, niewysoka bylina o palowym korzeniu. Szyjka korzeniowa pokryta łuskami. Wyrasta z niej wiele, wyprostowanych, nierozgałęzionych i ulistnionych łodyg. Liście na łodygach grube, duże (do 15 cm), zmniejszające się wraz z wysokością pędu. W kształcie podłużne, a wraz z wysokością bardziej lancetowate, wszystkie miękko owłosione.

 Każdy pęd zakończony kwiatostanem, który botanicy nazywają skrętkiem. Pojedynczy kwiat jest lejkowaty z pięcioma płatkami korony.

 Cechą charakterystyczną jest czekoladowa plama tuż u podstawy każdego płatka. Plamki te bledną i zanikają po zapyleniu kwiatu. Nasiona zawiązują się.

Występowanie

Na skalistych zboczach i kamienistych górskich łąkach powyżej 1500 m npm. W górach Kaukazu i Azji Mniejszej.

Wysokość

W zależności od zasobności gleb od 20 do 40 cm.

Termin kwitnienia

Jeśli aura pozwoli może zakwitnąć już pod koniec kwietnia. Najczęściej jednak jest to maj.

Kolor kwiatu

Siarkowożółty z ciemnymi czekoladowymi plamami u podstawy każdego płatka.

Stanowisko

Mimo, że w naturze rośnie na otwartej przestrzeni, to na wysokości co najmniej Giewontu temperatury są znakomicie niższe. Na nizinach to właśnie temperatura i wilgoć jest problemem. By dać roślinie nieco chłodniejsze stanowisko, sadzimy ją tak by miała maksymalnie dużo światła rannego. Zatem ekspozycja wschodnia to optimum. Możemy jej dać bardziej ciepłe stanowiska, lecz musimy się zgodzić z koniecznością podlewania.

Wymagania i pielęgnacja

Jako, że jest to roślina górska ma niezbyt rozbudowany korzeń, a mimo to musi on wystarczyć. Najważniejszym przy uprawie ogrodowej jest dostarczenie wody. W górach częściej pada, temperatura jest niższa, więc w glebie wilgoci jest dość. W ogrodzie my musimy o tą wilgoć zadbać i przez cały okres wegetacji nie zapominać o podlewaniu. Zasobność gleb nie jest problemem bo górskie rośliny rosną na słabych glebach. Cechą tych gleb jest duża przepuszczalność. Z tego powodu arnebia jest rośliną wrażliwą na nadmiar wody przy korzeniach. Nie warto jej uprawiać na cięższych glebach. Najprawdopodobniej nie utrzymamy jej przez zimę bo roślina wygnije. Nie sadzimy jej także na glebach bardzo kwaśnych i na zasadowych. Optymalny zakres odczynu to lekko kwaśny do obojętnego.

Mrozoodporność

Roślina całkowicie mrozoodporna. Jak każdą roślinę górskiego pochodzenia musimy ją chronić przed nadmiarem wody w zimie. Ponieważ nadziemne części przemarzają więc wystarczy odwrócona do góry dnem większa doniczka. Ziemia będzie wilgotna dzięki podsiąkaniu, a wody z nieba już jej nie potrzeba.

Rozmnażanie

Nasiona są duże. W jednym gramie mieści się około 30 nasion. Wysiewając można pokusić się o siew pojedynczy bezpośrednio do palet i nie trzeba będzie pikować. Warto dać po 2 nasiona na komórkę, bo nie wszystkie wzejdą. Jeśli wzejdą z obu nasion można rozsadzić lub jedną siewkę usunąć. Początek wschodów powinien pojawić się do miesiąca. Ponieważ roślina jest jeszcze mało sprawdzona w uprawie, to na podstawie jej warunków środowiskowych można sugerować nawet 2 miesięczny okres zimnej stratyfikacji. Na pewno polepszy procent wschodów jak i równomierność kiełkowania. Uszczykiwania nie ma potrzeby przeprowadzać ponieważ pędy się nie rozgałęziają. Ilość pędów jakie otrzymamy rośnie wraz z latami uprawy. Temperatura kiełkowania to około 15 0C. Z tego powodu rozmnażanie w mieszkaniu nie jest najlepszym wyjściem. Kto ma ogródek może zrobić wysiewy do koszyczka na cebule i koszyczek zadołować jesienią w gruncie. Górę zabezpieczyć przed wodą opadową. Zimno zrobi swoje, a wschody pojawią się przy optymalnej dla nich temperaturze.

Inną metodą rozmnażania jest pobranie sadzonek korzeniowych bardzo wczesną wiosną(przed ruszeniem wegetacji).

Choroby i szkodniki

Gdyby ktoś uprawiał i miał swoje doświadczenia w tej kwestii serdecznie proszę o kontakt.

Zastosowanie

Jeśli zakładamy rabatę gdzie kwiaty będziemy mieć wczesną wiosną to arnebię można połączyć z sasanką, lewizją czy ubiorkiem wieczniezielonym. Kwiatów wcześnie kwitnących jest znacznie więcej. Ograniczać przy kompozycji może nas tylko wyobraźnia lub zasób portfela.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

 

Arnebia-pokrój+kwiaty – http://www.botanische-spaziergaenge.at/viewtopic.php?f=55&t=99

Kwiatostan – http://photos.v-d-brink.eu/Flora-and-Fauna/Asia/north-west-Iran-flora/12517481_R23xCS/897794368_2km7y#!i=897794368&k=2km7y

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: