Traganek wąskolistny

©

©Astragalus angustifolius

Opis

Rodzina: Fabaceae – bobowate

Z botanicznego punktu widzenia jest to podkrzew. To oznacza, że dolne części pędów drewnieją i ogałacają się z liści. Są one rozgałęziające się i pokładające, a także uzbrojone w zakrzywione kolce. Przez swój pokładający się charakter tworzą okrągławe poduszki do 80 cm średnicy.

  Liście na pędzie ułożone w sposób nieparzystaopierzasty. Pojedyncze listki eliptyczne, jasno i miękko omszone o wyraźnym nerwie głównym. Przez swe omszenie lekko siwawe w wyglądzie.

 Kwiaty typowe dla roślin motylkowatych, złożone z łódeczki i żagielka. Są one nieco nieproporcjonalnie duże w stosunku do liści i zebrane w groniasty kwiatostan, który może zawierać do 12 kwiatków.

 Kwiatostan ma bardzo małą szypułkę więc kwiaty prawie siedzą tuż nad liśćmi. W przeciwieństwie do liści kielich kwiatowy jest omszony nie tylko białymi, ale i czarnymi włoskami. Owocem jest niewielki(do 1 cm długości) wielonasienny strąk.

Występowanie

Jej naturalne siedliska to wapienne, suche, górzyste łąki począwszy od Bałkanów, a na Kaukazie kończąc.

Wysokość

Przeciętnie około 20-25 cm.

Termin kwitnienia

U nas najczęściej jest to przełom czerwca i lipca. Kwitnienie trwa około 3 tygodnie.

Kolor kwiatu

Najczęściej w całości białe, często jednak łódeczka ma kolor fioletowy.

Stanowisko

Jedyne możliwe w naszych warunkach to pełne słońce.

Wymagania i pielęgnacja

Roślina bardzo łatwa w uprawie. Jak wspomniałam rośnie na górzystych, wapiennych łąkach. Jak wiadomo łąki takie są z reguły dość wysoko więc prawie zawsze jest tam chłodno. Ponieważ to strefa cieplejsza to jest tam sucho bo gleba ma niewielką głębokość i ostre słońce łatwo ją wysusza. Nawet jeśli pada to woda łatwo przeleci i spłynie po podłożu ze skały. My musimy jej stworzyć podobne warunki. Zatem gleba bardzo przepuszczalna, koniecznie z dużą ilością wapna czyli od obojętnej do zasadowej. Na kwaśnych kwitnienie będzie marne. Jeśli w ogrodzie mamy takie miejsca gdzie gleba szczególnie szybko wysycha to jest to dobre miejsce dla tej rośliny. Płytkie górskie gleby nie utrzymują składników odżywczych, więc roślina przystosowała się i wyciśnie z ziemi wszystko co się da. Nasze ogrodowe ziemie z reguły są wystarczająco zasobne i w żadnym wypadku nie dokarmiamy rośliny. Ponieważ większość naszych ziem jest raczej kwaśna można się ratować wymieniając co roku wierzchnią warstwę ziemi na ziemię kompostową. Ona ma wyższe pH, a i składników ma pod dostatkiem.

Mrozoodporność

Ponieważ roślina nie jest jeszcze zbyt popularna, więc dane na temat jej zimotrwałości są niepewne. Z jednej strony jest to roślina górska, więc teoretycznie może wytrzymać nasze zimy, pod warunkiem doskonałej przepuszczalności gleby na której rośnie. Dlatego np. może przetrwać na skalniaku, a na rabacie już nie. I nie tyle wymarznie ile wygnije. Ja w takich wypadkach zawsze mam pod ręką dużą butelkę plastikową bez dna, albo większą lub mniejszą doniczkę typu misa. Nakładam na roślinę i mam z głowy. Z nieba wody nie dostanie, a i zabezpieczenie przed mrozem też jest. Zawsze tym sposobem udaje mi się przetrzymać przez zimę nawet kapryśne rośliny.

Rozmnażanie

Latem możemy porobić sobie sadzonki. Ukorzeniacz do roślin zielnych konieczny.

Wysiew nasion musi poprzedzić stratyfikacja. Mimo tego wschodzić mogą nawet 3 miesiące.

Choroby i szkodniki

Na razie brak realnych zagrożeń.

Zastosowanie

Poza skalniakami, obrzeżami rabat roślinę można sadzić także w pojemnikach. Może rosnąć samodzielnie lub jako płożący element przy brzegach doniczki.

Uwagi

Łacińska nazwa rodzaju ”Astragalus” pochodzi od greckiego słowa ‚astragalos’ = kostka. Jest to nawiązanie do wyglądu nasion najwcześniej opisanego gatunku.

Nasz gatunek został opisany w 1783 roku przez Jean Baptiste de Lamarck de Monnet.

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Astragalus angustifolius – http://www.west-crete.com/flowers/astragalus_angustifolius.htm

Liść+kwiatostan – http://www.bgflora.net/families/fabaceae/astragalus/astragalus_angustifolius/astragalus_angustifolius_6_en.html

Kwiat – http://flora.nhm-wien.ac.at/Seiten-Arten/Astragalus-angustifolius.htm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: