Dzwonek Zoisa

©

©Campanula zoysii

Opis

Rodzina: Campanulaceae – dzwonkowate

Roślina rozrasta się poprzez podziemne rozłogi. Dolne liście tworzą rozetę. Są lekko mięsiste, błyszczące, ciemnozielone o łopatkowatym kształcie. Osadzone są na krótkich ogonkach. Liście łodygowe prawie siedzące o lancetowatym kształcie i znacznie mniejsze. Łodyga cienka, krucha, wzniesiona lecz mająca tendencję do pokładania się. Każda łodyga zakończona pojedynczym kwiatem. Kwiat ma charakterystyczną budowę. Jego pięć płatków jest zrośniętych tworząc około 2 cm rurkę, która przy kielichu jest widocznie szersza. Szczyt tej rurki ma pięć wolnych klapek, które są ze sobą złączone tworząc pięcioramienną gwiazdę. Te klapki nawet maksymalnie otwarte nie są w stanie przepuścić owadów zapylających.

 Dlatego dojrzałe kwiaty zawsze są z wygryzionymi otworami, przez które owady dostają się do wnętrza. Nasiona liczne bardzo drobne i tylko mała część nasion jest płodna.

 Jedyną na razie odmianą jest „Lismore Ice”. Jest to naturalny mutant który pojawił się w szkółce Nory Brian. Pojawił się z dzikich nasion zebranych w Alpach Słoweńskich. Jest to roślina bardziej zwarta, o dużo mniejszych liściach, mających cechę charakterystyczną jaką jest zażółcenie końcówek liści. Kwiaty tego mutanta są białe. Pierwsze zdjęcie tej odmiany zostało opublikowane w Biuletynie Alpine Garden Society w marcu 1989 roku.

Występowanie

 Jest to endemiczny relikt czasów ostatniego zlodowacenia. Rośnie zawsze na wapiennych skałach, w wysokich partiach Alp(od około 1500 do 2100 metrów npm) na pograniczu Słowenii, Włoch i Austrii. Słoweńcy nazywają tego dzwonka „córką słoweńskich gór”.

Wysokość

Kępka liści nie ma więcej jak 5-7cm. Pęd kwiatowy maksymalnie 20 cm, choć z reguły dużo mniej.

 Ponieważ zdjęcia na ogół mocno powiększają roślinę, by unaocznić jej prawdziwy rozmiar wycięłam doniczkę z kwiatami ze zdjęcia przedstawiającego hodowcę.

Termin kwitnienia

Najczęściej w okresie od lipca poprzez sierpień. Samo kwitnienie trwa około 3-4 tygodnie.

Kolor kwiatu

U roślin uzyskanych z nasion można zobaczyć wiele odcieni niebieskiego. Od blado błękitnego do koloru lawendy.

Stanowisko

W naturalnym środowisku najczęściej spotykamy go na północnych ścianach. W warunkach dolin gdzie jest wprawdzie mniej światła, ale temperatury są wyższe, powinniśmy mu zapewnić przynajmniej 6 godzin bezpośredniego, rannego słońca.

Wymagania i pielęgnacja

Jak większość roślinności wysokogórskiej uprawa tego dzwonka w warunkach dolin do łatwych nie należy. Podłoże jakie musimy mu zapewnić powinno być prawie takie samo jak w naturze. Gleba przepuszczalna, wysoko wapienna i raczej sucha. Nasze piaseczki przepuszczalne są, ale z reguły kwaśne. Gleby takie należy jesienią zwapnować węglanem wapnia. Sadząc na rabacie czy skalniaku mieszamy ziemię już zwapnowaną z gruzem wapiennym. I dopiero w takie podłoże sadzimy naszego dzwonka. Tym, którzy uprawiają go pierwszy raz polecam jednak uprawę w doniczkach. Mamy większą kontrolę nad podłożem. Poza tym łatwiej nam przy niesprzyjającej aurze przestawić go w dogodniejsze miejsce. Podpowiadam. Uprawiamy go w pojemnikach ceramicznych nieszkliwionych. Samą roślinę wsadzamy w odpowiedniej wielkości doniczkę, a tę w drugą o około 6 cm średnicy większą. Wolną przestrzeń zasypujemy tą samą ziemią. Na wierzch dajemy 2-3 cm warstwę grysu marmurowego. Pierwszy raz podlewamy normalnie tak by w obu doniczkach podłoże było wilgotne. Następnie podlewamy tylko podłoże w większej doniczce. Przez pory w glinianych ściankach woda przedostaje się do mniejszej doniczki. Samą doniczkę z rośliną podlewamy tylko wówczas kiedy jest to absolutnie niezbędne. Na zimę doniczki dołujemy w gruncie, koniecznie zabezpieczając przed nadmiarem wody lub przechowujemy w zimnej szklarni dozując wodę baardzo uważnie.

Przy uprawie tego dzwonka w gruncie musimy wiedzieć dwie rzeczy. Pierwsza to trzymanie ślimaków na dystans, bo w ciągu jednej nocy zniszczą nam roślinę. Po drugie, nie należy dopuszczać by młode rośliny kwitły bardzo obficie. Rozetki, które obficie kwitną potrafią zamrzeć po kwitnieniu. Często cieszymy się, że roślina obficie kwitnie, tylko potem zachodzimy w głowę co się stało że padła. Nawet wprawnym hodowcom takie rzeczy się zdarzają, dlatego zawsze należy mieć młode rośliny by zastąpić te starsze, które zamarły bo zbyt mocno się wyeksploatowały.

Mrozoodporność

W warunkach dolin nie temperatura gra główną rolę. Dzwonek zniesie nawet -35 0C. Problemem jest nadmiar wody w zimie. Wszelkie sposoby zabezpieczania rośliny przed nadmiarem wody są dobre. Jeśli roślina po zimie nam nie odbije to znaczy, że wygniła.

Rozmnażanie

Jeśli planujemy kupić nasiona to pamiętajmy by kupić ich więcej. Jak już wspomniałam zdolność kiełkowania nasion jest bardzo niska. Wysiewu najlepiej dokonać jesienią zabezpieczając wysiewy przed nadmiarem wody w zimie. Wysiewając wiosną trzeba dokonać stratyfikacji przynajmniej przez 2 miesiące.

Innym sposobem rozmnażania jest oddzielanie rozetek bocznych. Jest to jedyny sposób, jeśli mamy jakiś wyjątkowo ciekawy kolor kwiatów i chcemy go zachować.

Choroby i szkodniki

Roślina nie jest atakowana przez pospolicie występujące choroby czy szkodniki.

Zastosowanie

Zarówno ogród jak i pojemniki.

Uwagi

Nazwa rodzajowa ”Campanula” to po łacinie mały dzwonek. Natomiast nazwa gatunkowa ”zoysii” to ukłon opisującego w kierunku odkrywcy rośliny, a był nim amator botaniki baron Karl von Zois, żyjący w latach 1756 – 1800. Dla nauki pierwszy opisał roślinę holenderski botanik Nikolaus Joseph von Jacquin w 1789 roku.

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Wielkość – http://www.srgc.org.uk/shows/forrest2001/forrest.html

‚Lismore Ice’ – http://graplant.co.uk/Articles.html

Uszkodzenia – http://www2.arnes.si/~bzwitt/flora/campanula_zoysii.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: